Będą zmiany w zasadach wpuszczania gości do Sejmu. Siemoniak: Władza boi się ludzi

Wiele wskazuje na to, że zmienią się zasady wpuszczania gości na teren Sejmu. Dane osób, które będą odwiedzać budynek przy Wiejskiej, trzeba będzie przekazać straży marszałkowskiej na 48 godzin przed ich przyjściem. - Parlament, który powinien być świątynią demokracji, jest zamykany - komentuje Tomasz Siemoniak w Polsat News.

Do 20-stronicowego projektu, który ma wyostrzyć zasady, na mocy których wpuszczani są do Sejmu goście, dotarła "Rzeczpospolita". Oficjalnie tworzą go marszałkowie obu izb, w praktyce jednak przygotowują go służby, które podlegają marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu. 

Rewolucja w zasadach wpuszczania do 

Sejmu

Dziś goście klubów i kół poselskich, delegacje czy eksperci uczestniczący w obradach komisji są wpuszczani do Sejmu na podstawie list imiennych, wystarczy więc, że pokażą straży marszałkowskiej dokument ze zdjęciem dla potwierdzenia tożsamości. Jeśli projekt marszałka Kucińskiego zostanie zaakceptowany, nie będzie to już takie proste.

Według informacji "Rzeczpospolitej" pojawia się tam m.in. informacja o terminie złożenia listy gości w straży marszałkowskiej - ma to być 48 godzin. Oprócz imienia i nazwiska trzeba będzie jeszcze podać adres zamieszkania oraz adres pobytu. Straż marszałkowska nadal będzie miała prawo odmówić gościowi wstępu "w uzasadnionych przypadkach". 

Dodatkowo, przestaną obowiązywać dotychczasowe jednorazowe karty wstępu - projekt zakłada, że goście będą eskortowani "od wejścia do budynku do wskazanego na przepustce miejsca w budynku". Będą to mogli zrobić posłowie lub pracownik klubu parlamentarnego przez nich upoważniony.

Za nieodpowiednie zachowanie gości, np. zakłócanie porządku, naruszanie powagi Sejmu czy dobrych obyczajów odpowiadać będą posłowie - będą mogli zostać ukarani czasowym zakazem wprowadzania gości.

Projekt zmian jest uzasadniany powodami formalnymi - ustawą o straży marszałkowskiej i unijnym rozporządzeniem w sprawie danych osobowych, czyli RODO.

Siemoniak: "Sejm stał się fortecą"

Projekt zmian skomentował w Polsat News Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. - Przez trzy lata Sejm stał się terenem zamkniętym, fortecą. Pamiętam czas, kiedy każdy mógł przejść, spacerowali turyści, spacerowały rodziny z dziećmi, pokazywały Parlament. Teraz wszystko jest otoczone płotem - zawrócił uwagę polityk. 

Opowiedział też o sytuacji, która zdarzyła się przy okazji ostatniego posiedzenia Sejmu: bez uzasadnienia nie został wpuszczony ekspert, wiceszef ABW, który dzień wcześniej był zgłoszony. - To jest jakaś paranoja. Widać to w samym Sejmie. Korytarz, w którym ma swój gabinet marszałek Sejmu, został zasłonięty kotarą - mówił Tomasz Siemoniak. - Parlament, który był świątynią demokracji, jest kompletnie zamykany. To jest prawda o obecnej władzy. Ona się po prostu boi ludzi - dodał.

Więcej o:
Komentarze (44)
Sejm. Będą zmiany w zasadach wstępu. Siemoniak: Władza boi się ludzi
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 27 razy 17

  Siemoniak: Władza boi się ludzi
  -----
  Mozna to tak skomentowac, albo inaczej;

  Władza, sukcesywnie i konsekwentnie dopina ostatnie guziki przed wprowadzeniem i
  ogłoszeniem totalnej dyktatury.

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 12

  Podobno uczciwi nie mają się czego bać! Czego tak się boją pisiaki, że zamieniają Sejm w ufortyfikowany bunkier? Może tego, że im "nie wystarczyło nie kraść"? Że "im się należało" po kilkadziesiąt tysięcy nagród za psucie Polski? Że media, żywność i benzyna drożeją z miesiąca na miesiąc?

 • obecny.tutaj

  Oceniono 15 razy 11

  Biedacy, gdzie się nie ruszą, ktoś im krzyczy "konstytucja!" więc popadają już w paranoję

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 18 razy 10

  "Folwark Zwierzęcy" stał się faktem. Napoleon Świnka z Żoliborza, samozwańczo mianował się na oko i ucho Suwerena.

 • acototak

  Oceniono 13 razy 7

  Nowe hasło marszałka Kuchcińskiego "Cztery nogi dobrze, dwie nogi źle!"

 • big_gadu

  Oceniono 11 razy 7

  Żelazna mala kurtyna już jest,
  zatem kiedy postawią prawdziwy mur i wieżyczki ze strażnikami z bronią ?
  Widać Prawo i Sprawiedliwość !

 • antekpociecha

  Oceniono 10 razy 6

  Przygotowują się już nawet nie na wyjście z UE ale na lata bezwzględnej dyktatury sam towarzysz pierwszy sekretarz zwany dla niepoznaki prezesem powiedział jakoś tak: "raz otrzymanej władzy już nie oddamy nigdy"

 • Non Parol

  Oceniono 7 razy 5

  Coraz bardziej przydatna staje się slynna rada B. Brechta o zmianie narodu przez rząd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX