Sąd obniża wyrok dla Marka Falenty. Kara w zawieszeniu za "małą aferę podsłuchową"

DAWID ZUCHOWICZ

Sąd w Białymstoku zdecydował się na obniżenie kary dla Marka Falenty za "małą aferę podsłuchową". Biznesmen, skazany w aferze taśmowej z udziałem polityków, jest skazany też za podsłuchy w prywatnych filmach.

Na rok więzienia i 10 tys. zł grzywny skazał sąd pierwszej instancji Marka Falentę w związku z podsłuchami w Bielsku Podlaskim - podaje Polsat News. Teraz Sąd Okręgowy w Białymstoku obniżył wymiar kary do 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Nie zmieniono wysokości grzywny. Wyrok jest prawomocny. 

Marek Falenta to centralna postać afery taśmowej, która wybuchła w 2014 oku. Wtedy tygodnik "Wprost" opublikował nagrania rozmów polityków i biznesmenów, posłuchanie w latach 2013-2014 w restauracji Sowa i Przyjaciele. Za te podsłuchy Falenta jest skazany na 2,5 roku więzienia (choć na razie nie odsiaduje wyroku i wnioskuje o jego odroczenie).

To jednak nie jedyne rozmowy, które rejestrował biznesmen. Jak wynika z ustaleń prokuratury, Falenta procederem zajmował się razem z prawnikiem i byłym agentem ABW. Podsłuchiwano rozmowy w siedzibach dwóch firm, które zajmowały się importem węgla. Falenta prowadził wtedy konkurencyjną firmę, która handlowała węglem z Rosji. Biznesmen i były funkcjonariusz ABW nie przyznawali się do winy. 

Choć od wybuchu afery taśmowej minęło kilka lat i skazano w niej kilka osób, w tym Falentę, wciąż pojawiają się jej nowe wątki. W ostatnich tygodniach media opublikowały nowe nagrania i informacje z akt śledztwa. Na nowych taśmach pojawiły się m.in. rozmowy Mateusza Morawieckiego. Wg Onet.pl jest jeszcze około 100 nieznanych nagrań z podsłuchów, na których są rozmowy polityków, w tym byłych prezydentów oraz ludzi biznesu. 

R. Giertych: M. Falenta działał w kierunku obalenia rządu i doprowadzenia do władzy PiS

Czy znasz PRL od A do Z? Sprawdź się w naszym quizie
1/24Co oglądano za pomocą rzutnika Ania?
Zobacz także
 • Sondaż wyborczy. PiS z największym poparciem, Koalicja Obywatelska na drugim miejscu Pierwszy sondaż po "taśmach Morawieckiego". PiS lekko w górę, Koalicja Obywatelska traci
 • Patryk Jaki Patryk Jaki. Dlaczego jego billboardy nie mają logo PiS? Wybory samorządowe 2018
 • SN odpowiada na zarzuty posłów PiS ws. przekazania akt afery taśmowej. "Rutynowa czynność"
Komentarze (143)
Sąd obniża wyrok dla Marka Falenty. Kara w zawieszeniu za podsłuchy
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 50 razy 44

  Wczoraj w limuzynie: "Zaczynają sypać naszych, daj znać naszej nowej kaście sędziów, żeby pogłaskali trzymających taśmy i ruski wywiad".
  "Tak jest panie Naczelniku, wykonamy natychmiast".

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 30

  No to wiadomo po co Zero "reformował sądy

 • jxl82

  Oceniono 29 razy 25

  On ma na Krzywoustego i Pis nie jedno nagranie, ale cały repertuar.

 • cysiowps

  Oceniono 29 razy 25

  Falenta jest pod parasolem ochronnym PIS. Ziobro "wylosował" odpowiedniego sędziego.

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 22

  Ale jaja , teraz jeszcze medal Duda mu przyzna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje