Huragan Michael uderzył we Florydę. Gubernator: To najgorsza burza od stu lat

Mieszkańcy północno-zachodniej Florydy odczuwają już skutki potężnego huraganu Michael. Zagrożony jest pas wybrzeża Zatoki Meksykańskiej na długości niemal 300 kilometrów. Amerykańskie władze ostrzegają przed niszczycielską siłą wiatru oraz wysoką falą powodziową.

Michael jest huraganem na granicy 4 i 5 kategorii. Towarzyszy mu wiatr o prędkości 250 kilometrów na godzinę. Centrum żywiołu znajduje się w rejonie niewielkiej miejscowości Mexico Beach oraz czterdziestotysięcznego miasta Panama City.

Huragan Michael uderzył we Florydę

- Nie tylko będziemy mieć czterometrową falę powodziową, ale również wiatr o prędkości 250 km/h. Budynki sprzed 2001 roku nie są zaprojektowane, by przetrwać tak silny wiatr - ostrzegł szef Agencji Zarządzania Kryzysowego Brock Long, który informował Donalda Trumpa o działaniach służb federalnych.

Prezydent USA dowiedział się między innymi, że wielu mieszkańców zagrożonych rejonów nie podporządkowało się nakazowi ewakuacji. - Wielu mieszkających tam ludzi pozostało w domach z powodów finansowych. To są bardzo biedne rejony. Tym ludziom niełatwo jest wyjechać - tłumaczył amerykański prezydent. Jak podaje CNN, gubernator Florydy Rick Scott określił huragan jako "najgorszą burzę na Florydzie od stu lat"

Po uderzeniu w północno-zachodnią część Florydy zwaną Panhandle, Michel skręci na wschód i przejdzie nad stanem Georgia. Do jutro jego siła osłabnie i jako tropikalny sztorm przejdzie nad Karoliną Południową i Północną.

Więcej o:
Komentarze (34)
Huragan Michael uderzył we Florydę. Gubernator: Najgorsza burza od stu lat
Zaloguj się
 • rw1270

  Oceniono 15 razy 5

  "Storm" to nie burza w tym kontekscie, ale tropikalny cyklon. Nie byl to najgorszy od stu lat "na Florydzie", ale w tamtym rejonie Florydy, zwanym wlasnie "Panhandle". Pismaki.

 • mr.knox

  Oceniono 9 razy 3

  Na Florydzie byly juz duzo gorsze huragany anizeli ten. Chociazby Andrew w 1992 czy Wilma w 2005, ktorych bylem swiadkiem. Huragan Michael byl najsilniejszy od wieku w polnocnej czesci Florydy, gdzie znajduje sie stolica stanu Tallahassee.

 • starystormy

  Oceniono 3 razy 3

  media napisza wszystko by zrobic clickbajta. dla nich kazdy huragan bedzie najwiekszy, byle tylko ludize czytali.
  wg dostepnych danych Michael osiaga predkosc w porywach ponizej 200km/h
  dla porownania zeszloroczna Irma osiagla predkosc wiatru powyzej 300km/h

 • phugoid

  Oceniono 3 razy 3

  gorszy od irmy sprzed roku? bo to taka troche swiecka tradycja tam, nie? dokladnie rok temu byla irma

 • camaretto

  Oceniono 3 razy -1

  Mam nadzieję. że parametry żeglarskie i literówki zajmą wszystkich we własnej wypowiedzi:D
  Tak naprawdę to jesteśmy przyzwyczajeni do danych synoptycznych, a czytelnik uwielbia poznawać nowe słowa. Cyclone - cyklon - powstał dla określenia burz tropikalnych o porywistym wietrze, które charakteryzują się dużą szybkością wiatru (hurricane - huragany), nawet do ok. 200 km/h i mają podobny przebieg - tendencję do ruchu wirowego, o budowie dookoła tzw. oka cyklonu. Podobny przebieg może mieć każda burza, ale Ziemia jest okrągła, i masa powietrza ma te same tendencje do ruchu kołowego, w rejonach tropikalnych masy powietrza nagrzewają się szybko, a teraz nad wodą ochładzają mocno, ciągnąc za sobą wysoką falę. Oddalamy się od Słońca, więc udział grawitacji przy zbliżających się ciałach niebieskich i nierównomierne ciśnienie na wielkich połaciach globu tworzą zjawiska pogodowe o szerokim zasięgu. Storm tłumaczy się z ang. ogólnie jako burza - sztorm w żeglarskim slangu, który zawiera dużo słów wziętych z angielskiego.

 • slawek12-1

  Oceniono 14 razy -2

  Majkel nie bierz jeńców, dotrzyj też do ich stolicy i tam też nie bierz jeńców.

 • duszek

  Oceniono 12 razy -2

  >>>>>,,Wielu mieszkających tam ludzi pozostało w domach z powodów finansowych. To są bardzo biedne rejony. Tym ludziom niełatwo jest wyjechać - tłumaczył amerykański prezydent."

  Wszystko jeszcze przed nimi :

  Rząd USA wkrótce będzie wydawał na obsługę długów więcej niż na obronność.
  Ekonomiści CBO przewidują, że koszt ten w bieżącym roku budżetowym 2019, który rozpoczął się 1 października, wyniesie 390 mld USD i przez najbliższe 10 lat wzrośnie do 900 mld USD, czyli więcej niż wynosi budżet wydatków na obronę narodową. W bieżącym roku budżetowym Kongres zatwierdził wydatki Pentagonu w wys. 684 mld USD, tj. o 20 mld USD więcej niż w poprzednim.

 • stachud

  Oceniono 15 razy -9

  US to najwięksi truciciele na świecie. To przez nich taki klimat. Dobrze że Pan Bóg karze na bieżąco.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX