Lublin: prezydent Krzysztof Żuk zakazał organizacji Marszu Równości

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zakazał Marszu Równości, a także kontrmanifestacji, które miały się odbyć w najbliższą sobotę. Zdaniem prezydenta i Policji, manifestacje mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców miasta.

W uzasadnieniu swojej decyzji prezydent Lublina powołał się na przepisy art. 14 ustawy "Prawo o zgromadzeniach", które mówi, że demonstracji można zakazać, jeśli zgromadzenie narusza przepisy lub może zagrażać życiu, zdrowiu ludzi albo mieniu.

Marsz Równości w Lublinie zakazany. Policja wydała opinię

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk opublikował oficjalne oświadczenie na swojej stronie na Facebooku. Ogłosił, że poprosił Policję, aby ta wydała jednoznaczną opinię na temat tego, czy Marsz Równości w Lublinie i kontrmanifestacja mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. 

"Należy domniemywać, iż istnieje prawdopodobieństwo udziału w Marszu Równości planowanym na dzień 13 października różnych grup społecznych o przeciwstawnych poglądach, których spotkanie w jednym miejscu może doprowadzić do konfliktu i może być jednocześnie zagrożeniem dla mieszkańców Lublina" - napisał komendant Policji. 

Żuk odczytał ten fragment pisma, jednak w dalszej części komendant miejski zapewnił, że policja jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i mieszkańcom Lublina.

Mowa nienawiści i zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Organizatorzy marszów mają 24 godziny na odwołanie

Krzysztof Żuk zaznaczył, że na forach internetowych pojawiły się wpisy nawołujące do stawiania się na kontrmanifestacji oraz stosowania przemocy wobec uczestników Marszu Równości, a nawet wpis grożący wprost śmiercią uczestnikom marszu.

W związku ze wspomnianymi wpisami Policji zgłoszono informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez tych, którzy stosując mowę nienawiści nawołują do ataków na uczestników Marszu Równości.

Organizatorzy obu marszów mogą się odwołać od decyzji prezydenta do Sądu Okręgowego w Lublinie w ciągu 24 godzin od jej udostępnienia.

Więcej o:
Komentarze (187)
Lublin: prezydent Krzysztof Żuk zakazał organizacji Marszu Równości
Zaloguj się
 • j1200

  Oceniono 45 razy 19

  jak faszystowskie bydło z ONR maszeruje w zasłoniętych chustami ryjach i wykrzykuje faszystowskie hasła, to zagrożenia owadzi prezydent nie widzi, ale jak pokojowa grupa chce sobie przejść, to już owszem.

 • jackmike

  Oceniono 28 razy 18

  Marsz Równości i tak się odbędzie, ponieważ do pokojowego zgromadzenia nie jest wymagana żadna zgoda. Wystarczy zawiadomienie, a to zostało złożone w stosownym terminie :) Prezydencik swoim nielegalnym zakazem może sobie tyłek podetrzeć.

 • pysio62

  Oceniono 30 razy 12

  Bledna decyzja, pewnego rodzaju precedens, nie liczac skandalicznej decyzji Lecha Kaczynskiego jako prezydenta Warszawy.

 • xynat

  Oceniono 12 razy 8

  Policmajstry wystraszali się wpisów na faszystowskich forach? To doopy a nie policjanci. Po to mają pałki, paralizatory i broń gładkolufową aby nie dopuścić do zadymy. Po prosty pis-licja ma takie wytyczne a samej góry aby nie dopuszczać do zgromadzeń, które nie podobają się czarnej mafii.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 10 razy 6

  No jak mógłby zgodzić się na Marsz Równości. Przecież on z rasy panów, pierwszy sort! A tu z takimi bredniami startują do niego - marsz równości?! We łbach tym LGBT się poprzewracało?

 • ochujek

  Oceniono 5 razy 5

  Na procesjach bożocielnych ten prezydent pewnie sypie kwiatki lub dźwiga żerdź baldachimu nad kapłonem.

 • ochujek

  Oceniono 5 razy 5

  Polska B. Tam klechy rządzą. Nie wolno mówić o pedofilach w polskim kościele. Facet w sukience jest świętym.

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 5

  Żuk to jest taka konstrukcja samochodowa z 1956 roku, która już spełniła swoją funkcję, tak samo ja ten pan kryptogej z Lublina argumentując zagrożenie czymkolwiek w tym wypisdowie PiSowskim? Śmiechu warte, to głęboka prowincja znana tylko z tego że sąsiedzi bezwstydnie przejęli mienie Żydów zamordowanych ma Majdanku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX