Sąd w Rzeszowie odpowiada na pytania z Hiszpanii: W praktyce władza polityczna może usuwać sędziów

W odpowiedzi na pytania sądu z Madrytu Sąd Okręgowy w Rzeszowie napisał m.in., że "po serii nowelizacji Minister Sprawiedliwości zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów".

Sąd Okręgowy w Rzeszowie odpowiedział na pytania hiszpańskiego sądu, który dopytywał o niezawisłość polskiego wymiaru sprawiedliwości. Centralny Sąd Śledczy w Madrycie wysłał pismo dotyczące wydania Polsce obywatela Hiszpanii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA).

Hiszpanie dali rzeszowskiemu sądowi maksymalnie 10 dni na odpowiedź na pytania, czy "wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, bez podległości w ramach hierarchii służbowej" i czy nie występują "naciski z zewnątrz", które mogą zagrozić "niezależności osądu".

Sąd Okręgowy w Rzeszowie: Minister Sprawiedliwości zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów

Rzeszowski sąd, jak opisuje TVN24, odpowiedział, że ws. obywatela Hiszpanii wydał ENA "w pełni autonomicznie, bez jakiejkolwiek ingerencji, w oparciu o dotychczas przeprowadzone w sprawie postępowanie dowodowe". Dalej jednak sędzia SO w Rzeszowie Bożena Przysada zaznacza:

Po serii nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sadów powszechnych, jak i innych przepisów, Minister Sprawiedliwości, który jednocześnie jest Prokuratorem Generalnym, zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów (...). W praktyce władza polityczna może usuwać sędziów zmieniając przepisy regulujące przechodzenie w stan spoczynku, czego przykładem jest obniżenie wieku emerytalnego w nowej ustawie o Sądzie Najwyższym

Sąd w Rzeszowie: Większość sędziów RP stoi na stanowisku niezależności sądów

Sędzia jest przekonana jednak, że "większość Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku obrony swojej niezawisłości, a tym samym niezależności sądów".

I kończy, wyrażając "przekonanie, że każda osoba oddana pod sąd w Polsce, w rzeczywistości będzie miała sprawiedliwy proces, zaś rozstrzygnięcie wyda niezależny sąd kierując się wyłącznie przepisami prawa, ustaleniami faktycznymi i własnym sumieniem".

Najpierw Irlandia, potem Hiszpania pyta o niezawisłość polskich sądów

Sąd z Hiszpanii swoje pytania podpiera wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 25 lipca tego roku w sprawie z Irlandii. Tamtejszy sąd zastanawiał się nad wydaniem Polsce Artura C., którego zatrzymano na mocy ENA. Mężczyzna jest podejrzewany o przemyt narkotyków.

Irlandzki sąd stwierdził, że Polak nie miałby gwarancji rzetelnego procesu w Polsce i miał wątpliwości, co do niezależności naszego wymiaru sprawiedliwości - powodem były zmiany w systemie sądownictwa wprowadzane przez PiS.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że w takiej sytuacji sąd miał prawo, by nie wydawać od razu Artura C. W październiku sędzia Tomasz Borowczak odpowiedział, że "Sąd Okręgowy w Poznaniu pozostaje organem niezależnym od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - donosi "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska skarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Więcej o:
Komentarze (95)
Sąd w Rzeszowie odpowiada na pytania z Hiszpanii: W praktyce władza polityczna może usuwać sędziów
Zaloguj się
 • leming_13

  Oceniono 27 razy 7

  Bravo za odwagę. W Rzeszowie tak jeszcze? To się pisiaki zadławili przy sniadaniu hehe . dziękuję Pani sędzi szacun.

 • 70m3k

  Oceniono 8 razy 6

  Przeciez prawde napisal. W praktyce wladza polityczna nie tylko moze usuwac ale i usuwa sedziow. Ziobro pousuwal prezesow sadow, PiS usunal sedziow TK i wstawil dublerow, przerwal kadencje sedziow w KRS i wymienil sklad, pousuwal sedziow z SN, w tym Pierwsza Prezes. To sa powszechnie znane fakty.

 • tristan987

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz zero zabierze sie za sądy irlandzkie i hiszpanskie.

 • aronia0

  Oceniono 6 razy 4

  Uczciwa odpowiedz Pani Sedzi. Brawo. Ale kariery za pisu nie zrobi, co jest samo w sobie chwalebne.

 • pimpolak-11

  Oceniono 3 razy 3

  To tylko fragmenty, ale z nich wynika, że, według sędziny, choć PiS "zyskał duży wpływ na pracę sądów" (sędziów) to i tak każdy obywatel będzie miał "sprawiedliwy proces". Nie łudźmy się sędziowie jak wszyscy inni pod niejednym reżimowym butem (choćby PRL) zmieniali poglądy. Ja stawiam na konstytucyjną niezawisłość i wolę się bać niż słuchać takich pokrzepiających słów o sędziach-herosach.

 • Mieczyslaw Kornowski

  Oceniono 21 razy 3

  No to pani sędzia się doigrała że oczernia do Madrytu tak wspaniałego i wyśkolunego mahistra tylko patrzeć kiedy pan Zbyszek pozwie ją przed oblicze dyscyplinarnego rzecznika

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX