Kiedy wypada Dzień Nauczyciela 2018? Dzień Edukacji Narodowej - czy uczniowie odbiorą dzień wolny?

Dzień Edukacji Narodowej już w tym tygodniu. Kiedy wypada Dzień nauczyciela? Swoje życzenia złożył już Marek Kuchciński oraz Anna Zalewska.

Dzień Nauczyciela to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które co roku obchodzimy w ten sam dzień, czyli 14 października. W ten dzień w szkołach organizowane są różnego rodzaju uroczyste akademie, a uczniowie dziękują nauczycielom za wkład w ich edukację i rozwój.

Dzień Nauczyciela - dlaczego obchodzimy to święto?

Dzień Edukacji Narodowej nazywany potocznie Dniem Nauczyciela został ustanowiony w 1972 roku. Upamiętnia on rocznicę stworzenia Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta. KEN została powołana w dniu 14 października, dlatego rokrocznie Dzień Nauczyciela obchodzimy właśnie w ten dzień.

Dzień Edukacji Narodowej 2018. Czy Dzień Nauczyciela to dzień wolny od lekcji?

Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, jest zgodnie z przepisami dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, a nie dniem wolnym od szkoły czy od pracy.

Szkoły, w zależności od placówki, zaplanowały uroczyste obchodzenie dnia nauczyciela 12 lub 15 października. W jednym z tych dni odbędą się zatem uroczyste wydarzenia i apele. Dzieci nie odbiorą wolnego. 

Życzenia od polityków

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia nauczycielom złożył oficjalnie Marszałek Sejmu. W Kancelarii Premiera wczoraj odbyła się uroczystość, podczas której zasłużeni nauczycieli otrzymali odznaczenia, medale i inne nagrody oraz tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

Marek Kuchciński, w liście do nauczycieli, podkreślał, jak wielką rolę odgrywają oni w niesieniu wiedzy, ale również kształtowaniu postaw młodych Polaków. Skierował on także wyrazy uznania do tych, którzy spełniają „tę niełatwą, dydaktyczną misję”.

Anna Zalewska również zabrała głos. W swojej przemowie połączyła ona sens pracy nauczycieli z tegoroczną setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Więcej o:
Komentarze (9)
Kiedy wypada Dzień Nauczyciela 2018? Dzień Edukacji Narodowej - czy uczniowie odbiorą dzień wolny?
Zaloguj się
 • leon lew

  Oceniono 10 razy 8

  Pozdrawiam wszystkich żołnierzyLWP i SZ RP z dniem wojka polskiego 12X, ku chwale ojczyzny

 • swiroslaw_klamczynski

  Oceniono 10 razy 8

  A z jakiej racji uczniowie mieliby mieć dzień wolny? Nie przypominam sobie, żeby w jakiejś ustawie był zapis, iż 14 października jest dniem wolnym od pracy.

 • 45rtg

  Oceniono 15 razy 5

  Zanim Dzień Nauczyciela, to na razie jest rocznica bitwy pod Lenino. Tam żołnierze obecnie wyklęci zaczęli drogę, którą skończyli w gruzach Berlina.

 • paulinakowlska

  Oceniono 11 razy 3

  Naprawdę znów jakaś dziennikarzyna bierze wierszówkę. W tym roku Dzień Nauczyciela wypada w niedzielę (chyba, że GW ma inny kalendarz). Zatem zajęcia odbywają się normalnie a nauczyciele jeśli się spotykają to po zajęciach. Ale jątrzyć trzeba.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Dzień nauczyciela był w PRL zawsze.
  Przedtem 20 listopada.

 • 13piatek13

  Oceniono 1 raz 1

  My zamówiliśmy dla wychowawcy syna kosz okolicznościowy pocztą kwiatową, kto chciał to się zrzucał, a i tak powiedzieliśmy, że to od całej klasy. Za trudy wychowywania tych urwisów prezent się należy

 • lilo150

  Oceniono 6 razy 0

  istotnie kaczyści maja co świętować - system rozłożonej na łopatki oświaty.

 • jxl82

  Oceniono 6 razy 0

  Prof. Jaki obiecał już nauczycielom w 19 dzielnicy na 2019 rok, 2019 nowych szkół, 2019 podwyżki?

 • mjunhy

  Oceniono 16 razy -10

  nauczyciele ciągle się bawią a mało godzin pracują darmozjady

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX