"Kler" podwoił rekordową oglądalność. Film Smarzowskiego dobija do 2 mln widzów

W ciągu tygodnia "Kler" prawie podwoił swoją rekordowa oglądalność z weekendu. Film widziało już 1,73 mln osób, z czego 935 tys. - w pierwszy weekend. To najpopularniejszy film Wojciecha Smarzowskiego.

"Kler" w weekend otwarcia pobił zagraniczne superprodukcje i polskie hity pod względem oglądalności. Widziało go 935 tys. osób, co jest rekordem w historii polskiego kina. Film Wojciecha Smarzowskiego wyprzedził "Pięćdziesiąt twarzy Greya", które z 834 tys. widzów ustanowiły poprzedni rekord. 

Film "Kler" już teraz jest najpopularniejszym z obrazów Smarzowskiego. Serwis wirtualnemedia.pl podaje, że przez pierwszy tydzień widziało go 1,732 mln widzów. Oznacza to, że w tygodniu niemal podwoił on oglądalność z weekendu. Głośny "Wołyń" Smarzowskiego obejrzało 1,45 mln osób, a "Drogówkę" - 1,02 mln. 

"Kler" za granicą

Liczba widzów z pewnością będzie szybko rosła. Niektóre kina wyświetlały film nawet ponad 20 razy dziennie. Kler jest lub będzie pokazywany też w innych krajach, szczególnie tych z dużą mniejszością polską: Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tylko na Wyspach Brytyjskich od 11 października pokaże go ponad 200 kin. 

"Kler" dzieli kler

Film Smarzowskiego wywołał kontrowersję i krytykę jeszcze przed premierą - także ze strony duchownych. Jednak niektórzy księża poszli na seanse i także wśród nich pojawiły się opinie, że to film ważny dla Kościoła w Polsce. 

- Paradoksalnie film może stanowić impuls do zastanowienia się. Jeżeli któryś z duchownych zobaczy siebie na ekranie i zmieni swoje życie, to jest dobry skutek - mówił w TVN24  ks. Józef Kloch, były rzecznik Episkopatu Polski. Z kolei Ks. Alfred Wierzbicki na łamach "Gazety Wyborczej" stwierdził, że Wojciech Smarzowski "naruszył tabu", a także "pokazał słabnącą wiarygodność Kościoła". 

Więcej o:
Komentarze (310)
"Kler" bile kolejne rekordy. Film widziało już 1,73 mln osób
Zaloguj się
 • 1p.3.15

  Oceniono 52 razy 42

  Ten film nie jest o wierze, tylko o religii i jej skutkach. Prawdziwa wiara to osobista więź z Bogiem, zaufanie Jemu (wiem, że to abstrakcja dla ludzi, którzy nigdy się z Nim nie spotkali osobiście). Prawdziwa wiara sprawia, że Boże życie przemienia człowieka od wewnątrz, uwalnia go i czyni spełnionym. Prawdziwa wiara nie ma nic wspólnego z tym, co pokazane jest w filmie "Kler". Ten film pokazuje ludzi, którzy nie znają Boga, a jedynie o Nim słyszeli. Pokazuje tych, którzy wiarą nazywają religijne zwyczaje, obrzędy, system moralny. NIc z tych rzeczy nie jest jednak w stanie zaspokoić serca żadnego człowieka, a niezaspokojone serce poszukuje spełnienia we wszystkim innym - władzy, pożądliwości, seksie, pieniądzach itd.
  Smutne jest to, że pośród kleru niewielu jest prawdziwie wierzących.

 • strzykwa5

  Oceniono 48 razy 36

  Byłem na filmie. Przesłanie jest takie : ludzie są słabi, ale wiara jako taka nie jest negowana. No i jak mówi moja żona aktorów mamy klasy światowej.

 • paastafarai

  Oceniono 60 razy 34

  Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.
  Tadeusz Kościuszko

  Ludu Polan powstań z kolan!

 • matylda1001

  Oceniono 68 razy 34

  Kurski pewnie sie pochorował z żalu, że nie mógł pokazać "Kleru" w TVPis. Taaaka oglądalność mu przepadła ;(

 • proteusz33

  Oceniono 50 razy 24

  I to jest ten cholerny problem z PO. 89 posłów zagłosowało za Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych. Kurde!!. Afera pedofilska w kościele rozwija się, ta cholernie bogata i arogancka instytucja pozostająca poza jakąkolwiek kontrolą ekonomiczną, obyczajową i moralną żeruje na społeczeństwie
  Dziewczyny i chłopaki z PO wycofajcie się z polityki! Jesteście budowniczymi fundamentalizmu religijnego w naszym państwie. Czy wiecie ile Kościół zarobi na swojej „niezłomności”???????

  Magdalena Środa 5.10.2018

 • racionalist

  Oceniono 54 razy 24

  Potwierdzam z zagranica. W Edynburgu wszystkie bilety byly wykupione juz 2 tygodnie temu, ledwie mi sie udalo zdobyc na niedziele 14 pazdziernika (bedzie wyswietlany w kilku kinach)

 • oppy

  Oceniono 35 razy 23

  To coś więcej niż kinowa "kleromania" - to antyklerykalne przebudzenie, które zniweczy nadzieje prawicowych oszołomów na zainstalowanie w Polsce wyznaniowej gusłokracji!

 • glemp1

  Oceniono 48 razy 20

  Warto zastanowić się, co zrobić z tysiącami pomników obrońcy pedofilów, których dużą część postawiono mu jeszcze za życia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX