Lech Wałęsa 35 lat temu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Laur odebrała jego żona

Lech Wałęsa dokładnie 35 lata temu otrzymał Nagrodę Nobla. 5 października 1983 roku Komitet Noblowski przekazał swoją decyzję - Pokojowa Nagroda Nobla po raz pierwszy powędrowała w ręce Polaka - Lecha Wałęsy, przewodniczącego Solidarności.

Lech Wałęsa miał dowiedzieć się o otrzymaniu nagrody Nobla w nocy z 5 na 6 października. Informacji na początku nie potraktował poważnie. Uwierzył w nią dopiero nad ranem, gdy przed jego domem pojawili się zagraniczni dziennikarze.

Lech Wałęsa z Pokojową Nagrodą Nobla. Uzasadnienie Komitetu

Komitet Noblowski przyznał Wałęsie nagrodę, ponieważ uznał, że poczynił on: „starania o zapewnienie robotnikom prawa do zakładania własnych organizacji są ważnym wkładem do kampanii na rzecz uniwersalnych praw ludzkich”. Komitet określił go mianem „wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem”.

Dodano również, że w ówczesnych czasach, gdy „odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne, niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem”. Po przyznaniu nagrody PRL-owska propaganda przeciwko Wałęsie jeszcze bardziej się zaostrzyła.

Nobel dla Wałęsy, problem dla PRL-u

Informacja o przyznaniu Wałęsie Nagrody Nobla postawiła na nogi ówczesne władze. Jakiekolwiek komentarze mediów w tej sprawie były cenzurowane. Podczas gdy za granicą Wałęsie dedykowano okładki gazet, w Polsce oficjalnie wydano jedynie krótką depeszę. „Warto nadmienić, że norweskie jury przyznało w tym roku nagrodę w warunkach gwałtownego wzrostu napięcia międzynarodowego i narastającej agresji propagandowej przeciwko Polsce i innym krajom socjalistycznym” – taką informację podawało ówczesne PAP.

Danuta Wałęsa odbiera Nobla za przewodniczącego Solidarności

Lech Wałęsa nie mógł również odebrać Pokojowej Nagrody Nobla osobiście. Ówczesne władze nie zgodziły się na wydanie mu paszportu. Nagrodę w imieniu swojego męża odebrała Danuta Wałęsa wraz z synem Bogdanem podczas wizyty w Oslo 10 grudnia 1983 roku. Odczytała ona list Wałęsy skierowany do Komitetu, w którym dziękował on za nagrodę i przypominał, że jego miejsce jest wśród tych, do których należy – gdańskich robotników. Relację z uroczystości prowadziło radio Wolna Europa.

Czym jest Nagroda Nobla?

Więcej o:
Komentarze (43)
Lech Wałęsa 35 lat temu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 15 razy 5

  "Lech Wałęsa nie mógł również odebrać Pokojowej Nagrody Nobla osobiście. Ówczesne władze nie zgodziły się na wydanie mu paszportu."

  "UD"
  kłamie jak z nut!

 • lekkopoirytowana

  Oceniono 15 razy 3

  35 ;at a Jarek nadal jest wściekły, że to nie on ;)

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 2

  A podatkow z Nobla Bolek nigdy nie uiscil ...

 • tomekbanerr

  Oceniono 8 razy 2

  PISOWSKIE BOTY!!! KTO MA TROSZKĘ OLEJU W GŁOWIE DOBRZE WIE ZE JEST BOHATEREM NA MIARĘ PIŁSUDSKIEGO. I ZADNE TROLE PISOWSKIE I ZDRAJCY NARODU ZAKOMPLEKSIONE TEGO NIE ZMIENIA!!!!!!

 • 31.februarius

  Oceniono 18 razy 2

  "Lech Wałęsa 35 lat temu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla."

  Wszystkiego najlepszego, "zdrobniały Bolesławie"!

 • loader

  Oceniono 1 raz 1

  Dla nieudaczników, psudopatriotów i ludzi zindoktrynowanych przez piSS, Lech Wałęsa zawsze będzie solą w oku. Ale o tylu nagrodach, wyróżnieniach i zaproszeniach, rzeszach sympatyków i fanów na całym świecie, które ma Lech Wałęsa, to kaczyński wraz z całym pisem i suwerenem do kupy, mogą pomarzyć. A jarek zostanie zapamiętany jako mściwy, zakompleksiony, nic nie znaczący i nigdy nic nie osiągnąwszy człowiek, który niszczy demokrację, występuje przeciw konstytucji i kłamie. Ot co.

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczysci nie maja sie co podniecac ani pluc bo taka nedza intelektualna, moralna i kulturowa jak oni NIE MAJA SZANS na nia - nawet gdyby zyli 1000lat 😨😩😳

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  Kiszczakowa dobrze powiedziala, ze Kiszczak “uratowal” Bolkowi Nobla, bo nie ujawnil wowczas kompromitujacych Bolka SBeckich kwitow.
  Zatem Bolek powinien byc dozgonnie wdzieczny Kiszczakom. Zreszta byl z generalem zaprzyjazniony, podobnie jak redaktor AM ...

 • #0000FF666km/h

  Oceniono 7 razy 1

  ...w Polsce oficjalnie wydano jedynie krótką depeszę: „Warto nadmienić, że norweskie jury przyznało w tym roku nagrodę w warunkach gwałtownego wzrostu napięcia międzynarodowego i narastającej agresji propagandowej przeciwko Polsce... ”

  no jakbym słuchał (PiS)Danki z Dziennika Tele - tfu... z Wiadomości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX