Zakaz handlu w sobotę? Związkowcy Solidarności chcą nowelizacji ustawy

Czy zakaz handlu będzie obowiązywał także w soboty? NSZZ Solidarność wystosował pismo do minister Elżbiety Rafalskiej, w którym opowiada się za wydłużeniem zakazu handlu z 24 do 31 godzin.

"Pracodawcy łamią prawo pracy, bo z powodu niedziel bez handlu wydłużają pracownikom godziny pracy w soboty i poniedziałki" - czytamy na stronie internetowej NSZZ Solidarność

Związkowcy piszą do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Związkowcy "Solidarności" proponują, żeby zakaz handlu w niedziele został wydłużony o siedem godzin, żeby chronić prawa pracowników. Zdaniem autorów listu do minister Rafalskiej, "nie istnieje żaden interes prawny lub związany z użytecznością społeczną, aby placówki handlowe były otwarte w godzinach przypadających bezpośrednio przed dniem ustawowo wolnym od pracy oraz w godzinach przypadających bezpośrednio w dniu po obowiązywaniu zakaz". NSZZ Solidarność proponuje, aby zakaz handlu obowiązywał od godziny 22:00 w soboty aż do 5:00 w poniedziałek.

 - Dziś sytuacja wygląda tak, że pracownicy wielu sieci handlowych wychodzą w sobotę z pracy tuż przed północą, gdy zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie funkcjonuje już żadna komunikacja miejska i przychodzą do pracy tuż po godzinie 24 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zamiast móc odpocząć w niedzielę z rodziną, co było przecież celem tej ustawy, pracownicy handlu muszą głowić się jak dotrzeć i wrócić z pracy w środku nocy. Proszę mi pokazać kraj w Europie Zachodniej, w którym markety i dyskonty dużych sieci są otwarte do godz. 23 - powiedział Alfred Bujara, przewodniczący krajowego sekretariatu banków, handlu i ubezpieczeń społecznych NSZZ Solidarność w rozmowie z next.gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (207)
Zakaz handlu w sobotę? Nowy pomysł NSZZ "Solidarność"
Zaloguj się
 • sthoss

  Oceniono 62 razy 60

  Moze zakaz handlu 24/7? Wieś odżyje, znowu się będzie pół świniaka wiozło w bagażniku modląc się w duszy żeby na rogatkach nie zatrzymali cie na kontrole...

 • gabienz

  Oceniono 42 razy 38

  W tygodniu 9-17, w soboty 9-13.
  I znowu będzie można "wyskakiwać" w godzinach pracy, żeby postać w kolejce.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 38 razy 34

  Idealne rozwiązanie soboty i niedziele wolne od pracy i handlu. Dodatkowo zakaz należy rozszerzyć na gastronomię i stacje paliw. W dni powszednie proponuje ustali iż sklepy są czynne od 6 do 18 i tyle. Cześć pracowników będzie miała cały tydzień wolne bo zostanie zwolniona ale to przeciez nieistotne.

 • hamsterx

  Oceniono 59 razy 33

  już za 17 dni Polacy będą mogli podziękować tym którym się wydaje
  że wiedzą lepiej co jest dobre dla Polski i Polaków

 • wakoswk

  Oceniono 30 razy 28

  Pyta Pan o kraj w ktorym sklepy sa otwarte po 23.00. Jestem w tej chwili w Anglii, w mal ej miejscowoci. Market Tesko pracuje codziennie od godz. 6.00 do 24.00. W niedziele od 7.00 do 16.00. Sklepy tutaj dostosowuja sie do potrzeb kupujacych

 • m1224

  Oceniono 27 razy 27

  Może dogadajcie się ciule z "S" ze swoimi członkami, żeby nie kupowali nic w weekendy. Przekonajcie jakimiś sensownymi argumentami innych. Żadna sieć pustych sklepów nie będzie trzymała otwartych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX