Ks. Józef Kloch o pedofilii w Kościele: Sprawca powinien płacić ofierze zadośćuczynienie

- Nie znajdziemy filtra odsuwającego wszystkich kapłanów, którzy są niepewni, do których są znaki zapytania - tak problem pedofilii w Kościele komentował w programie "Kropka nad I" w TVN24 ks. Józef Kloch. Duchowny odniósł się również do filmu "Kler".

Były rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch w rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad I" w TVN24 odniósł się do ostatniego wyroku sądu apelacyjnego ws. księdza pedofila. Sąd uznał, że Towarzystwo Chrystusowe i Dom Zakonny Towarzystwa Chrystusowego musi zapłacić ofierze milion złotych zadośćuczynienia i 800 zł comiesięcznej renty.

- Jeżeli sąd zasądził od instytucji zadośćuczynienie, to znaczy, że struktura w zgromadzeniu nie jest bez winy - stwierdził ks. Kloch. Dodał też, że "sprawca musi ponosić odpowiedzialność, bo jest przestępcą".

- Dla mnie jest niezrozumiałe, że nie ma żadnych finansowych zobowiązań wobec tego, kogo skrzywdził - dodał duchowny. 

Ks. Józef Kloch przyznał, że nawet jeden pedofil w Kościele "to byłoby za wiele". - W porównaniu z innymi zawodami w statystykach nie wychodzą najwyższe słupki, ale to wcale nie jest żadne usprawiedliwienie, absolutnie. Jest to funkcja zaufania publicznego. Nie powinno być miejsca w Kościele w ogóle takich czynów - zaznaczył.

Według duchownego, Kościół "nie znajdzie takiego filtra kandydatów do kapłaństwa, a potem duchownych, że odsunie wszystkich, którzy są niepewni, do których są znaki zapytania". - Nigdy nie przeprowadzimy wśród 30-40 tys. takiego odsiania, żeby było idealnie, to jest chyba niemożliwe - powiedział. Podkreślił jednak, że kandydaci na kapłanów przechodzą testy psychologiczne.

Ks. Józef Kloch o "Klerze"

Duchowny był również pytany o przemyślenia związane z filmem "Kler" Wojciecha Smarzowskiego

- Jest to film bardzo przytłaczający, bardzo smutny, tylko o rzeczach negatywnych, w zasadzie bez nadziei - stwierdził ks. Kloch. Dodał, że "wycinek został potraktowany jako całość".  - Nie chciałbym być w takim Kościele, gdyby on taki był, jak na tym filmie. Wiem, że jest znacznie więcej dobra niż zła - powiedział.

Przyznał jednak, że "Kler" to "zbiór sytuacji, które miały miejsce". - Jeżeli któryś duchowny zobaczy siebie na ekranie i zmieni swoje życie, to jest dobry skutek. Oczywiście, Ewangelia powinna bardziej nas skłaniać do refleksji, ale ożywiony obraz na nas szalenie działa  - przekonywał ks. Józef Kloch. 

Więcej o:
Komentarze (175)
Ks. Józef Kloch o pedofilii w Kościele: Sprawca powinien płacić ofierze zadośćuczynienie
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 44 razy 40

  no prosze jak ktos oskarza kaplana o pedofilie to jest atak "na kosciol" ale jezeli pedofil zostanie zlapany i osadzony to jest "sprawca ktory powinien placic"... kosciol wtedy juz nie ma z nim nic wspolnego :)....

 • jego_eminencja

  Oceniono 25 razy 25

  Kloch to obrzydliwy cynik i zblazowany bufon, jako rzecznik episkopatu zachowywal sie jak adwokat mafii, bezczelnie kłamał w sprawie molestowania kleryków przez Paetza. Kloch ma ksywe klozet bo nic go nie brzydzi ani nie oburza jezeli chodzi o ekscesy seksualne i finansowe kleru

 • alfred_hugecock

  Oceniono 30 razy 18

  Hehe, najpierw kościółek ustala zasadę, że ksiądz nie może gromadzić majątku, a potem żądają, by finansową odpowiedzialność za przestępstwa ten sam ksiądz ponosił ze swojej własnej pustej kiesy.

 • hania1410

  Oceniono 18 razy 18

  Mówił też, że po wypłacie odszkodowań kościół w USA miał "mieć problem z głowy". Oni się nigdy nie zmienią...

 • mamusia1999

  Oceniono 21 razy 17

  Co to znaczy "nie powinno mieć miejsca"? No ja bardzo przepraszam, ale święcenia kapłańskie oznaczają, że wybraniec zostal naznaczony przez Boga misją. Bo nie ma takiej opcji, żeby ten ktoś był dewiantem, Bóg go naznaczył, a ten sie dopuścił przestępstwa. Wygląda, że to naznaczenie cuś jakby nie działa. Tu się walą na szczęście nie tylko finanse, ale cała dogma. Na szczęście dla potencjalnych ofiar.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 31 razy 17

  I już zaczyna się obrona stanu posiadania instytucji. Jacyż z nich są zasrani manipulanci.

 • student_zebrak

  Oceniono 16 razy 16

  sprawca jest kosciol katolicki, ktory zatrudnia ksiezy pedofilow i ich broni i nie zglasza przypadkow przestepstw panstwowej prokuraturze.
  Kosciol nie wypracowal metod przeciwdzialania przestepstwom, toleruje, wrecz maskuje - przenosi gdzie indziej, a proceder trwa.
  Puscic te zbrodnicza instytucje z torbami!

 • nutka7.17

  Oceniono 16 razy 10

  Księżulo rżnie głupa, jak oni wszyscy. Teraz będą się ustawiać do zaistniałej sytuacji i wykonywać tzw. ruchy pozorowane, a to dyskusja o zadośćuczynieniu, a to opracowanie "dokumentu" o skali zjawiska pedofilii w swoich strukturach lub spóźnione (moim zdaniem) reakcje po kilkudziesięciu, kilkunastu, ew. kilku latach od oficjalnego ujawnienia sprawcy i "usunięcie"/"odsunięcie" go od kontaktów z dziećmi. Wszystkie te zabiegi mają zapobiec zakręceniu budżetowego i konkordatowego kurka z mamoną. Ponieważ utrata dopływu pieniędzy, to największy i najpoważniejszy problem dla tej chciwej i do cna zepsutej organizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX