Milion złotych dla ofiary księdza pedofila. Ostateczny wyrok w głośnej sprawie

Poznański sąd apelacyjny podtrzymał wyrok ws. księdza pedofila Romana B. Jego ofiara otrzyma milion złotych zadośćuczynienia za krzywdy doznane w dzieciństwie. Jeszcze nigdy polski sąd nie nakazał wypłaty takiej kwoty ofierze księdza pedofila.

Ofiara księdza pedofila Romana B., który za swoje czyny został skazany w osobnym procesie, pozwała także Towarzystwo Chrystusowe i Dom Zakonny Towarzystwa Chrystusowego, do którego należał jej oprawca.

24-letnia kobieta otrzyma od organizacji milion złotych zadośćuczynienia oraz 800 zł miesięcznie dożywotniej renty. Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał w mocy styczniowy wyrok pierwszej instancji. Tym samym wyrok jest prawomocny.

To najwyższe w historii Polski zadośćuczynienie, które ma otrzymać od przedstawicieli Kościoła ofiara księdza pedofila.

Ofiara księdza pedofila Romana B. otrzyma mln zł zadośćuczynienia

W styczniu Towarzystwo Chrystusowe i Dom Zakonny Towarzystwa Chrystusowego przegrało proces, jednak jego przedstawiciele zaskarżyli wyrok. Towarzystwo wydało wtedy oświadczenie, w którym odcięło się od Romana B. 

Czyny karalne, których dopuściły się osoby duchowne są haniebne i winny być ścigane, a ich sprawcy ukarani. (...) Na gruncie obowiązujących przepisów prawa w Polsce, nie można przenosić odpowiedzialności za te czyny (w tym cywilnej odszkodowawczej) ze sprawcy na kościelne osoby prawne. Sprawcy tych czynów dopuszczają się ich na własny rachunek i ponoszą osobistą odpowiedzialność przed ofiarami, które skrzywdzili oraz przed prawem

- brzmiał fragment oświadczenia. Sąd w uzasadnieniu styczniowego wyroku przekonywał, że ksiądz podlega zwierzchnikom przy wykonywaniu swoich obowiązków.

Sędzia Anna Łosik zwróciła uwagę na to, że w kontakcie z poszkodowaną (miała wówczas 13-14 lat), ksiądz Roman wykorzystał swoją funkcję (poznali się w czasie lekcji religii, zapraszał dziecko na plebanię, przed rodzicami występował jako ksiądz itd.). 

Roman B. został wydalony ze stanu duchownego 19 grudnia 2017 roku. Ze zgromadzenia został usunięty 25 czerwca 2018 r., czyli kilka miesięcy po wyroku.

Więcej o:
Komentarze (234)
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok ws. księdza pedofila. Ofiara dostanie milion złotych
Zaloguj się
 • natemat22

  Oceniono 52 razy 22

  tylko 1 mln ? phiii...
  każdy biskup w lewej kieszeni marynarki ma kilka razy więcej
  sąd powinien zasądzić minimum 5 mln i to Euro , mi-ni-mum !

 • Oceniono 34 razy 18

  Brawo, brawo, brawo sąd w Poznaniu ! Wreszcie ktoś zrozumiał, że trzeba pedofilską mafię i jej zmowę milczenia rozbić za pomocą uderzenia w miękkie, czyli ukochaną KASIORĘ !
  "oto tajemnica wiary, złoto i dolary"
  Chylę czoła przed składem sędziowskim

 • rg142

  Oceniono 33 razy 17

  @tojestbardzoproste
  pisisynu,
  piszesz
  "A dlaczego ma płacić instytucja, a nie winowajca?
  Jak takiego dewianta zatrudnia korporacja, to tez zaplaci korporacja?"
  Objaśniam cię:
  bo to jest korporacja dewiantów

 • def11

  Oceniono 64 razy 16

  Narodowy program dla księży pedofilów, 3 X P, Przepraszać, Płacić i Płakać :)

 • letalin

  Oceniono 23 razy 15

  Wszystkie chóry chłopięce i balety powinny teraz się prewencyjnie rozwiązać, bo mogą się spodziewać wysypu żądań o odszkodowania i dożywotnie renty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX