Pogrzeb adm. Unruga i jego żony Zofii. Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Marynarki Wojennej

W Gdyni trwa państwowy pogrzeb admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Uroczysta msza święta odbyła się kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Wśród obecnych na uroczystości pogrzebowej byli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Po zakończeniu mszy świętej w kościele Marynarki Wojennej RP, którą odprawił biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek, trumny admirała Unruga i jego żony zostały przewiezione w uroczystym kondukcie na Cmentarz Marynarki Wojennej, gdzie odbył się pogrzeb państwowy.

Państwowy pogrzeb admirała Unruga. Dowódca Obrony Wybrzeża żegnany z honorami

Małożonkowie spoczną w Kwaterze Pamięci. Wśród obecnych na uroczystości pogrzebowej polityków byli m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Kim był admirał Józef Unrug?

Józef Unrug urodził się w 1884 roku. W 1907 roku został oficerem Cesarskiej Marynarki Wojennej, a podczas I wojny światowej dowodził okrętami podwodnymi. W 1919 roku wstąpił do Wojska Polskiego. W 1939 roku w trakcie kampanii wrześniowej dowodził Obroną Wybrzeża.

 Po wyjściu z niewoli niemieckiej, pod koniec II wojny światowej, zajmował stanowisko I zastępcy szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej. Po wojnie żył na emigracji w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Zmarła w 1973 roku we Francji i został tam pochowany. 7 lat później na cmentarzu w Montresor obok admirała Unruga spoczęła jego żona, Zofia.

Więcej o:
Komentarze (44)
Pogrzeb admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Marynarki Wojennej
Zaloguj się
 • Romulus Augustulus

  Oceniono 12 razy 12

  W hitlerowskim obozie jenieckim mial miejsce przykry incydent-straznik uderzyl Admirala w twarz.
  Komendant obozu-stary Austriak- zalozyl biale rekawiczki, wszedl na teren obozu i ZAMELDOWAL sie u Admirala Unruga. Za incydent przeprosil i obiecal ze juz jutro ow gorliwy hitlerowiec ubedzie ze stanu zolnierzy jemu podwladnych, uda sie na front wschodni by tam odkupic swoja wine.

 • norge

  Oceniono 9 razy 9

  Cześć pamięci Wielkiego Polaka!

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 5 razy 5

  To był WIELKI PATRIOTA i CZŁOWIEK HONORU. Paradoksalnie taki człowiek jest praktycznie nieznany dla większości Polaków a przypuszczam, że i w książkach niewiele o nim jest o ile cokolwiek jest.

 • krzysiozboj

  Oceniono 5 razy 5

  Wypadałoby podziękować kapitan.kirk za kilka ciekawych wpisów. Wychodzi na to, że Unrug był nietuzinkową postacią.
  Szkoda też, że tyle pomyj musi być wylewane przy każdej okazji, nawet przy tej.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 15 razy 5

  te miny nadęte, te czoła marsowe te oczy ponuro spode łba czujnie zerkające
  w oczekiwaniu
  na kazanie Dudy
  i tańce Agaty

 • belleb

  Oceniono 5 razy 5

  Oto przykład jak napisać o człowieku prawdę nie pisząc jednocześnie prawie nic z tego, co charakterystyczne i ciekawe...

 • zdzich02

  Oceniono 21 razy 5

  Przecież admirał Józef Unrug był ewangelikiem! Dlaczego zbeszczeszczono jego szczątki mszą katolicką!?

 • sil.m

  Oceniono 12 razy 4

  Przedstawiciele RP i PAD popisują się utratą pamięci eksponując komunistów.
  To wielkie dzieło lecz pełne obłudy i hipokryzji w wykonaniu PAD=a.- czy tak trudno powiedzieć / wymienić nazwiska oprawców – tu milczenie jest wymowne bo:
  -npw W.Świątkowski ten zajadły prześladowca żołnierzy AK [wysyłka na spacerniak za Kolymą , do dołu Łączki z kulką w potylicy lub przewiewnych cel w Rawiczu ] –to prywatnie wuj JK przysłany przez Stalina
  -sędzia płk.R.Kryże to ojciec wiceministra sprawiedliwości [ wybawcy JK z afery FOZZ] z którym PAD biurko w biurko owocnie współpracował w latach 2005-07 u p.Zero
  - a z sędzią A.Tomaszewskim byli inspiratorami wypaczeń w sądownictwie wojskowym oraz drakońskich wyroków w sfingowanych procesach gen. Talara, płk. Utnika, Nowickiego; komandorów obrońców wybrzeża oraz wyroków na rotmistrza Pileckiego czy Inki .
  Co mu i innym odbiera pamięć? Co mają do ukrycia przed społeczeństwem. Kogo się boją?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX