Zmiany w sądownictwie zbierają żniwo. Hiszpański sąd dopytuje polski o niezawisłość

Centralny Sąd Śledczy z Madrytu dopytuje Sąd Okręgowy w Rzeszowie o niezawisłość polskich sądów. Wśród pytań pada np., czy nie występują "naciski z zewnątrz" na sędziów.

Zmiany w polskim sądownictwie forsowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny dają o sobie znać. O sędziowską niezależność pytał wcześniej sąd w Irlandii, teraz robi to sąd z Madrytu.

Jak donosi RMF FM, do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynęło pismo od hiszpańskiego Centralnego Sądu Śledczego dotyczące wydania Polsce obywatela Hiszpanii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA).

Sąd z Madrytu dał rzeszowskiemu sądowi maksymalnie 10 dni na odpowiedź na pytania, m.in., czy "wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, bez podległości w ramach hierarchii służbowej". Hiszpanie pytają też, czy nie występują "naciski z zewnątrz", które mogą zagrozić "niezależności osądu".

Czy określona jest w systemie prawnym nieusuwalność osób, którym powierzono zadanie sądzenia

- czytamy w opublikowanym przez RMF FM piśmie, a rozgłośnia pisze jeszcze: "hiszpańscy sędziowie podkreślają, że zwracają się o informację przed podjęciem decyzji o wydaniu poszukiwanego".

Sąd z Hiszpanii swoje pytania podpiera wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 25 lipca tego roku w sprawie z Irlandii.

TSUE o sprawie z Irlandii: Miała prawo nie wydawać przemytnika

Sąd w Irlandii zastanawiał się w tym roku nad wydaniem Polsce Artura C., którego  zatrzymano na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Mężczyzna jest podejrzewany o przemyt narkotyków.

Irlandzki sąd stwierdził, że Polak nie miałby gwarancji rzetelnego procesu w Polsce i miał wątpliwości, co do niezależności naszego wymiaru sprawiedliwości - powodem były zmiany w systemie sądownictwa wprowadzane przez PiS.

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu uznał, że w takiej sytuacji sąd miał prawo, by nie wydawać od razu Artura C. Teraz, zanim irlandzki sąd to zrobi, ma otrzymać od Polski informacje uzupełniające na temat "ryzyka" nierzetelnego procesu nad Wisłą.

Więcej o:
Komentarze (79)
Reforma wymiaru sprawiedliwości. Hiszpański sąd pyta o niezawisłość polskich sądów
Zaloguj się
 • ercu

  Oceniono 43 razy 19

  Hiszpania, kraj z który nie tak dawno miał doświadczenia jakie i my teraz. OPytają o naciski na sedziów. Naprawdę durne pisiory nie widzicie co robicie?

 • antoszek22

  Oceniono 40 razy 16

  Ci faceci z PISu nie maja wyjścia beda iść w zaparte.
  Wielu z nich może przeciez dostać trzy lata więzienia bez zawieszenia tak jak Kaminski za zabawy z rozporządzeniami z moca wsteczną ale za to w ramach głębokiego patriotyzmu partyjnego w dobrej wierze, wyłącznie dla dobra sutenera .

 • swietyszczur

  Oceniono 23 razy 13

  Teraz motloch PiSowski ryczy ze szczescia a potem bedzie wyl z rozpaczy jak sam sie zderzy z upolitycznionym sterowanym recznie sadem . l

 • benzyl

  Oceniono 20 razy 10

  Bardzo dobrze, a niejaki pan Ziobro to może Hiszpańskiemu sądowi naskoczyć, bu ha ha ha

 • antoszek22

  Oceniono 23 razy 9

  Biedny Adrian !
  Nie dość, ze dolepią mu ryżą peruczkę, posadzą w Fordzie , to jeszcze będzie musiał tam zGumpieć do reszty .
  Ciężkie jest życie cielebryty

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 17 razy 5

  Trump przyjechał do Polski, miał wspaniałą przemowę trafiającą w serca zwiezionej do stolicy gawiedzi z PiSu która wygwizdała Wałęsę. Ale Hiszpanie mogą latać do USA bez wizy. To jest ta różnica...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX