Oburzenie wokół książki dla dzieci. "Porady dla molestowanych dziewczyn: potraktuj go z szacunkiem"

Co zrobić, gdy pada się ofiarą molestowania? Potraktować napastnika z szacunkiem - to porada z książki dla nauczycieli i dzieci, której fragmenty pokazała działaczka ruchów rodzicielskich i kobiecych. - Już 13-latki zwracały uwagę, że coś jest nie tak - opowiada Gazeta.pl Dorota Łoboda. O sprawę pytają politycy, np. b. minister edukacji.

Dorota Łoboda szefowa fundacji Rodzice Mają Głos, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet oraz liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji zamieściła na Twitterze fragmenty książki "Życie na maksa. Poradnik uczuciowo seksualny".  Wzbudziły one niemałe poruszenie. Wydawcą poradnika jest katolickie Wydawnictwo M z Krakowa. Na stronie reklamuje, że pozycja jest "skierowana dla młodzieży powyżej 14 roku życia, dla wychowawców, rodziców i katechetów".

Książka autorstwa Jeana-Benoita Castermana została wydana parę ładnych lat temu, ale wygląda na to, że nadal jest wykorzystywana w szkołach. Jak napisała na Twitterze Łoboda, otrzymały ją "dzieci z klas ósmych po warsztatach finansowanych przez urząd dzielnicy przeprowadzonych w szkole publicznej w czasie obowiązkowych lekcji".

Porady dla ofiar molestowania. "Traktować z szacunkiem" napastnika

Co wywołało oburzenie? Otóż - jak relacjonuje Łoboda - w książce jest fragment poświęcony problemowi molestowania seksualnego oraz temu, jak sobie z nim radzić. Zapowiadany jest "Jak powiedzieć 'NIE' nauczycielowi lub szefowi". Tutaj bezpośredni cytat:

Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić. Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła.

"Nie bądź niegrzeczna wobec molestującego. Serio?!" - pisze Łaboda. Fragment książki oburzył też byłą minister edukacji Joannę Kluzik: "Co trzeba mieć w głowie, żeby takie rzeczy pisać? Co to ma być?!". 

Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej napisała: "Oburzające, bezmyślne i upokarzające. Porady dla molestowanych dziewczyn „potraktuj go z szacunkiem”!"

"Już 13-latki zwracały uwagę, że coś jest nie tak"

Samą książkę, jak informuje Łoboda, rozdano na warsztatach w jednej ze szkół. - To akurat nie zdarzyło się w szkole mojej córki, ponieważ rodzice zablokowali te warsztaty - mówi Gazeta.pl Dorota Łoboda. Wskazuje, że informacje o książce dostała z innej placówki. Łoboda dziwi się, że sprawa dopiero teraz ujrzała światło dzienne. Dodaje, że po publikacji fragmentów "Życia na maksa" zgłaszają się do niej kolejne osoby, które mówią, że książkę otrzymały ich dzieci np. rok temu.

- Książka jest od kilku lat na rynku, nikt tego nie prostował. Już na warsztatach 13-latki zwracały uwagę, że coś jest nie tak - opowiada Łoboda.

Do wydawnictwa i fundacji, która stoi za ww. warsztatami wysłaliśmy już pytania z prośbą o komentarz w tej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (167)
"Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny". Porady dla ofiar molestowania
Zaloguj się
 • m.a.l.a_syrenka

  Oceniono 40 razy 30

  To jest porada dla osób płci żeńskiej, które są praktycznie na pozycji niewolnika w swoim kraju - uważaj co robisz, twoja sytuacja jeszcze się pogorszy, gdy zareagujesz gwałtownie i będziesz się bronić, nikt ci nie pomoże, jesteś skazana na łaskę i niełaskę napastnika.
  Przykre to, ale wiele kobiet właśnie takiej sytuacji często doświadcza.

 • terazjakinick

  Oceniono 27 razy 25

  Najskuteczniejszym wyrazem szacunku byłby kop w jądra.

 • kenrhe

  Oceniono 21 razy 19

  Opis książki:
  "Autor w prosty i często humorystyczny sposób przedstawia katolicką wizję uczuciowości i seksualności człowieka, przytacza wiele konkretnych danych i faktów które podbudowują jego stwierdzenia. Książka w interesujący sposób przedstawia fundamentalne prawdy potrzebne do prawidłowego kształtowania dorosłego życia młodych, nie pomija takich zagadnień jak antykoncepcja, aborcja, seksualne relacje przedmałżeńskie.
  Pozycja ukazuje powiązanie życia emocjonalnego z życiem seksualnym dając dobry fundament dla rozwoju i dojrzałości młodych ludzi." Katolicka wizja i wszystko jasne:)

 • incipit

  Oceniono 59 razy 19

  To tylko katolickie porządki. Na proboszcza choćby pedofila obrazić się nie wolno. Szacowny pedofil.

 • rikol

  Oceniono 23 razy 17

  no tak, agresor czy gwałciciel nie może poczuć się niekomfortowo, co to to nie

 • swietyszczur

  Oceniono 21 razy 15

  Potraktuj z szacunkiem pedofila katechete .

 • obywatelkamania

  Oceniono 21 razy 15

  "Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła."
  Na szczęście moja córka nie przeczytała ze zrozumieniem i walnęła parasolką "obleśnego starucha", który poklepał ją po pupie. Staruch był ok. 40-tki.

 • banan125

  Oceniono 15 razy 9

  ale JAJA ! nie bądź niegrzeczna do takiego skuWRysyna ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX