Film "Kler" zakazany w Ostrołęce. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

Mieszkańcy Ostrołęki nie mogą zobaczyć "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego, bo jedyne kino w mieście go nie wyświetla. Sprawą zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, "Kler", miał premierę w piątek. Filmu nie mogli jednak zobaczyć mieszkańcy Ostrołęki.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę niewyświetlania filmu „Kler” w Ostrołęce.

- czytamy na stronie internetowej RPO.

RPO interweniuje ws. niewyświetlania filmu "Kler" w Ostrołęce

Adam Bodnar w uzasadnieniu decyzji powołał się na dwa artykuły Konstytucji: 54 i 73. Pierwszy mówi o tym, że "każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" oraz że "cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane". Drugi brzmi:

Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury

- czytamy.

O sprawie niewyświetlania filmu "Kler" w Ostrołęce pisaliśmy kilka dni temu. W mieście znajduje się tylko jedno kino - Jantar. Jak donosił portal moja-ostroleka.pl, widzowie nie będą mogli zobaczyć w nim najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego, bo obrazu nie ma w repertuarze.

Wcześniej w Jantarze nie wyświetlano m.in. "50 twarzy Greya" i "Pokłosie". Właścicielem placówki jest Ostrołęckie Centrum Kultury, które podlega prezydentowi Januszowi Kotowskiemu. To członek PiS, teolog po Akademii Teologii Katolickiej, który niegdyś pracował jako katecheta.

Wielkie zainteresowaniem filmem "Kler"

Tymczasem w wielu polskich miastach "Kler" cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W wielu kinach w dniu premiery film wyświetlano po kilkanaście razy. We Wrocławiu odbyły się 22 seanse, w Poznaniu - 21, zaś w Katowicach - 19.

Więcej o:
Komentarze (284)
Film "Kler" zakazany w Ostrołęce. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
Zaloguj się
 • krzysztof1952

  Oceniono 67 razy 57

  każdy ma takiego prezydenta na jakiego sobie zasłużył (czytaj - jakiego sobie wybrał).

 • po-nurak

  Oceniono 91 razy 49

  Drodzy Ostrołęczanie, już za kilka tygodni możecie w wyborach samorządowych posłać prezydenta-teologa na ch*^. Wybór należy do Was.
  Być może Wasza społeczność woli cenzurę w stylu z głębokiej komuny, sami wiecie jak tam u Was jest naprawdę...

 • kocurko

  Oceniono 92 razy 44

  Kościół już przegrał. Przegrywa każdego dnia, każdej godziny. Trzeba będzie lat aby skurczył się do wielkości karłowatej myszy, ale tego raka, który go drąży powstrzymać się już nie da

 • autonomy

  Oceniono 38 razy 30

  Co się dziwić, PiS to socjaliści. Mentalna Łukaszenszczyzna.

 • claudiusz

  Oceniono 55 razy 29

  klechy rzadza w Polsce razem z pis....oj,zle to sie skonczy dla pisiorow..

 • el.pistolero

  Oceniono 44 razy 26

  Na podstawie tych zakazów można już powoli stworzyć mapę polskiego ciemnogrodu. Pokrywa się z tym, gdzie lokalnie rządzi PIS lub jakaś kolacja z nimi związana.

 • 4head

  Oceniono 34 razy 24

  Czy te barany zakazujące projekcji filmu nie ogarniają, że jak ktoś nie chce to nie idzie do kina?! Żyj i daj żyć innym!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX