WWF Polska na ratunek polskim rzekom. "Pozbawiona naturalnych meandrów staje się kanałem niosącym wodę"

World Wide Fund for Nature Polska rekrutuje do programu "Strażnicy Rzek". W Polsce jest 150 tys. km rzek - fundacja apeluje, by dbać o nie i chronić przed degradacją. "Z każdym rokiem coraz mniej pozostaje w naturalnym stanie" - pisze.

23 września fundacja World Wide Fund for Nature (WWF) Polska zainaugurowała program "Strażnicy Rzek"

"Rzeki to ogromne dziedzictwo przyrodnicze - w Polsce mamy ich ok. 150 tysięcy kilometrów. Chcąc przejść każdą z nich, pokonamy dystans równy niemal 4-krotnej długości równika" - pisze WWF Polska.

WWF Polska: Problemy dotyczą nawet 20 tys. km rzek

Z szacunków fundacji wynika, że prace melioracyjne i utrzymaniowe, które często niszczą naturalne środowisko rzek, dotyczą nawet 20 tys. km cieków rocznie (ponad 13 proc. wszystkich rzek).

Z rzek znikają tarliska, wykopuje się larwy i jaja organizmów wodnych, usuwa rośliny, dewastuje brzegi i otoczenie rzek. "Z każdym rokiem coraz mniej rzek pozostaje w naturalnym stanie" - alarmuje WWF.

World Wide Fund for Nature: 80 proc. rzek w Polsce przekształcono

World Wide Fund for Nature szacuje, że przekształceniu w Polsce uległo ok. 80 proc. rzek.

W ramach programu "Strażnicy Rzek", wolontariusze mogą informować WWF Polska o stanie lokalnych rzek - zwłaszcza tych mniejszych. "Strażnicy" mieliby dokumentować rzeczywisty stan rzek, co pomagałoby Fundacji w podejmowaniu interwencji.

WWF Polska walczy o naturalne rzeki

WWF Polska tworzy ekspertyzy, by walczyć o polskie rzeki, wywiera presję na instytucje wydatkujące publiczne pieniądze (przypomina, że prace na 1 km rzeki to koszt nawet 2 mln zł), współpracuje z instytucjami na szczeblu lokalnym i krajowym oraz organizacjami pozarządowymi.

"Rzeka pozbawiona naturalnych meandrów, wypłyceń, piaszczystych wysp, stromych skarp gdzie gnieżdżą się barwne zimorodki, a także roślinności i zadrzewień nadrzecznych, staje się wyłącznie kanałem niosącym wodę" - ostrzega fundacja.

Sinice - czym są i czy są niebezpieczne?

Więcej o:
Komentarze (32)
Fundacja WWF Polska na ratunek polskim rzekom. "Pozbawiona naturalnych meandrów staje się kanałem niosącym wodę"
Zaloguj się
 • gregorxix2

  Oceniono 12 razy 10

  Ostanie zdjęcie to krakowska Dłubnia na terenie ogródków działkowych niedaleko kombinatu?
  Pamiętam ten fragment. Do rzeki przewróciło się drzewo, które odchylając nurt wywołało erozję lewego brzegu. Zamiast ograniczyć się tylko do usunięcia pnia wyłożono kamulcami jakieś 100 m brzegów po obu stronach, znacząco zawężając koryto (co widać na zdjęciach kamienie są przed drzewami wyznaczającym wcześniej linię brzegu), ścieśniony nurt przyspieszył, wskutek czego poniżej umocnień zaczęło zrywać OBA brzegi. Tak wygląda regulacja rzek wedle niedouczonych wiejskich inżynierków po melioracji tym procederem się zajmujących.
  W skrócie: wydać jak najwięcej pieniędzy i zepsuć co się da by w przyszłości musieć wydać jeszcze więcej pieniędzy. I tak ten biznes kręci się od lat...

 • blubobas

  Oceniono 8 razy 6

  Jeżeli komuś nie zależy na ptaszkach to meandry rzek zatrzymują wodę a mamy jej dość mało bo pada jej ok 600mm rocznie z czego 2/3 przypada na okres letni. Prostujmy, meliorujmy, betonujmy a obudzimy się na stepie a wodę będziemy mieć tylko w butelkach.

 • saammm

  Oceniono 5 razy 1

  PiS jest pięćdziesiąt lat za Zachodem, stąd robi to, co Zachód 50 lat temu. Tyle, że Zachód wielkim nakładem pracy i kasy stara się przywrócić poprzedni stan, jako nie tylko zdrowszy, ale bardziej efektywny i tańszy w gospodarce zasobami wodnymi i ochronie przed powodziami. U nas zawsze pod prąd...

 • ojs007

  Oceniono 7 razy 1

  Bardzo dobry pomysł, ponieważ służby odpowiedzialne za ochronę rzek nie reagują na zauważane nieprawidłowości. Obojętność i niekompetencja urzędników wprost powala. Nie widzą zagrożeń, kiedy do rzek i jezior wylewane są nieoczyszczone ścieki, wymierają kolejne gatunki ryb i poprzez przekształcanie dolin rzecznych w kanały, coraz więcej rolnych terenów staje się zwykłą pustynią. Przyrodnicy wiedzą co należy zrobić, ale ich głos nie jest brany pod uwagę, bo o wszystkim wciąż decydują niedokształceni, polityczni karierowicze.

 • eryn_7

  Oceniono 10 razy 0

  WWF już dostatecznie się skompromitował swoją "obroną" suchych drzew i korników w Puszczy Białowieskiej. Nigdy więcej ani grosza na ich działalność. Najlepiej niech się zbierają z Polski.

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 0

  "Rzeka pozbawiona naturalnych meandrów, wypłyceń, piaszczystych wysp, stromych skarp gdzie gnieżdżą się barwne zimorodki, a także roślinności i zadrzewień nadrzecznych, staje się wyłącznie kanałem niosącym wodę" - ostrzega fundacja.
  =================================================================
  Powiedzcie to tym, którym woda ZNISZCZYŁA choć raz dorobek życia. A w ramach "eksperymentu", rozbierzcie zapory w Solinie, Czorsztynie i Rożnowie a wiosna pojedźcie do mieszkańców i zapytajcie ich:
  -jak wam się powodzi? :-))

 • 2florek

  Oceniono 10 razy 0

  WWF Polska to organizacja która zajmuje się przywracaniem naturze rysia. Z budżetem 20 mln zł w tamtym roku przywróciła do środowiska 2 rysie z czego jeden zdechł. Z taką kasą ja przywrócił bym w Polsce tygrysa syberyjskiego nie tylko rysia. I takie to właśnie są fundacje. A rzeki to temat jeszcze leprzy. Temat bajka. hahahahaha

 • dam17mdm

  Oceniono 14 razy 0

  Jeszcze trochę i zaczną wylewać rzeki z tych koryt i zatopią wszystkie korposzczury. Wszystko by zabetonowali, wyregulowali, tylko natura jest sprytniejsza. Nawet durny Jaki chce nad Wisła tworzyc nowe dzielnice, regulując koryto rzeki. Chyba , zę to pod wybory taka kiełbasa.

 • siekieraaxe

  Oceniono 9 razy -1

  I jesze chca wrzucic betonu za 10 mld do ODRY
  "bo niemcy tak mają"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX