Film "Kler" bez nagrody od Radia Gdańsk. Pracownicy piszą list otwarty, krytykują prezesa

Prezes Radia Gdańsk zdecydował o nieprzyznaniu "Klerowi" nagrody Złotego Klakiera, teraz pracownicy rozgłośni krytykują tę decyzję. Oskarżają prezesa o "wytworzenie szkodliwej atmosfery".

Chociaż do oficjalnej premiery filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego jeszcze kilka dni i niewiele osób go widziało, to o filmie od ponad miesiąca jest głośno. Produkcja sporo namieszała na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nie tylko.

Są tacy, którzy domagają się dymisji ministra kultury Piotra Glińskiego za to, że film miał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, publicznie o obraz kłócą się też duchowni, jak to było w przypadku ks. Wojciecha Lemańskiego i jezuity Dariusza Kowalczyka.

Nie dość, że "Kler" otrzymał nagrody dziennikarzy i publiczności w Gdyni to jeszcze ex aequo z "7 uczuciami" Marka Koterskiego zdobył nagrodę specjalną festiwalu. Smarzowski mógłby dorzucić na półkę jeszcze jedną nagrodę przyznawaną w Gdyni, ale... zrobiło się politycznie.

Złoty Klakier to nagroda przyznawana przez Radio Gdańsk filmowi, który najdłużej oklaskiwano. W tym roku miała trafić do "Kleru" ponieważ to on zebrał najgłośniejsze owacje, ale decyzją prezesa Radia Gdańsk tak się nie stało.

Prezes Radia Gdańsk o nieprzyznaniu nagrody "Klerowi"

Mimo tego, że wyniki "oklaskiwania" były podawane na bieżąco na specjalnej tabeli, Dariusz Wasielewski, prezes rozgłośni przekazał, że nagroda do "Kleru" nie trafi.

W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów (...) po konsultacji z Kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera

- napisał w piątek 21 września Wasielewski, którego oświadczenie zacytował portal Press.pl.

"Kler" bez nagrody. Pracownicy Radia Gdańsk krytykują

Już po weekendzie, podczas którego podjęto decyzję, portal Wirtualnemedia.pl opublikował list 52 pracowników i współpracowników Radia Gdańsk w sprawie nagrody dla "Kleru". Wszystkie te osoby w oficjalnym piśmie odcinają się od tej decyzji prezesa stacji.

Odcinamy się od sposobu i momentu, w którym została podjęta ta decyzja przez Prezesa Radia Gdańsk. (...) Wytworzoną atmosferę uważamy za szkodliwą

- piszą pracownicy Radia Gdańsk. Dodają przy tym, że owszem, podczas Festiwalu w Gdyni zwracano organizatorom uwagę, że zmiana formuły prezentacji filmów utrudniała pomiar oklasków, jednak te utrudnienia w ich ocenie były tylko dogodną wymówką dla prezesa.

Stało się to jedynie wygodnym pretekstem do rezygnacji z przyznania nagrody. Lakoniczne oświadczenie w swojej formie było niewystarczające i spotęgowało niepotrzebnie emocje i kontrowersje. Zwlekanie z rzetelnym wyjaśnieniem (...) także w naszej opinii miało podtekst polityczny

- stwierdzają w liście pracownicy, na koniec pisząc, że zależy im na dobrym imieniu Rada Gdańsk i wyrażają nadzieję, że uda im się "odbudować zaufanie słuchaczy".

Więcej o:
Komentarze (79)
Film "Kler" bez nagrody od Radia Gdańsk. Pracownicy piszą list otwarty, krytykują prezesa
Zaloguj się
 • urian

  Oceniono 30 razy 22

  Każdy pisior, gdziekolwiek trafi, czy to do gdańskiego radia, czy do stadniny w Michałowie, czy choćby do wodociągów w Legionowie to traktuje tę instytucję jak własny folwark. Czy ma ku temu upoważnienie czy nie, z prawem albo mimo prawa. Trump na konferencji powiedział, że Duda zadeklarował, że za obecność amerykańskich wojsk w Polsce zapłaci znacznie więcej niż 2 miliardy dolarów. A ja się pytam, kto upoważnił Dudę do składania takich deklaracji finansowych bez wczesniejszego uzgodnienia tego choćby w Sejmie. przy takich kwotach powinno być referendum. A on tak sobie, z kapelusza uważa że ma prawo do dysponowania naszymi pieniędzmi. Przykład idzie z góry, Kaczyński uważa, że Polska to jego własność, a Polacy to jego poddani, więć te pisiory, czy to prezydent czy parkingowy robią tak samo. Trzeba Dudę rozliczyć z tego co obiecał w USA !

 • polakadam

  Oceniono 39 razy 21

  No i proszę. Prawie nikt jeszcze filmu nie widział a on już jest hitem.
  Początek końca czarnej mafii? W Irlandii też potrzebny był jakiś jeden kamyk żeby wywołać anty kleszą lawinę. Może u nas będzie nim ten film.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 51 razy 21

  ale się zakłamanym klechom nagle pod tyłkiem zapaliło, czyżby czasy świętych krów i Talibanu w Polsce dobiegały końca ;-)

 • Oceniono 31 razy 19

  Wsadzćie sobie w d.. tę nagrodę,ważne,że kler i pis są potwornie przerażeni skutkiem powstałego filmu,boją się jak nigdy dotąd,widząc jak ukrywane grzeszki i tajemnice są pokazane Polakom,niech się boją........

 • Bob Bob

  Oceniono 18 razy 14

  Ujadanie PiS świadczy, że film nie tylko ukazuje prawdę o najbardziej zepsutej moralnie instytucji jaką jest KK, ale ze politycy prawicy dobrze wiedzą co tam się dzieje. I to od dawna.
  A swoją drogą taka reakcja przysporzy tylko widzów. Choć już słyszę moją babcię: to dzieło diabła i wina Tuska, którzy całą tę pediofilie (sic!) wymyślili żeby księdzom zaszkodzić...

 • krzywelustro

  Oceniono 16 razy 12

  Chciałbym podsunąć pracownikom Radia Gdańsk pewien pomysł. Będzie to każdego z nich kosztowało jakąś złotówkę, ale chyba warto.

  Otóż powinni oni zrobić małą zrzutę i zamówić (poniżej link z ogromnym wyborem oferentów) jakąś oryginalną statuetkę z wygrawerowanym stosownym napisem (jego elementem koniecznie powinny być słowa "Wolny Klakier 2018") i wręczyć ja uroczyście panu Smarzowskiemu jako nagrodę pozaregulaminową zasponsorowaną przez Pracowników Radia Gdańsk.

  A oto obiecany link:
  www.google.pl/search?client=opera&q=statuetki+puchary+grawerowanie+gdynia&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 12

  a możecie napisać skąd wziął się i jak się nazywa prezes radia w Gdańsku - bo nie sadze żeby taki pisi syn pochodził z Trójmiasta !??
  czyżby w Enerdze zabrakło już posadek dla pisowskiej szumowiny z Pomorza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX