Jest skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Komisja Europejska ogłosiła decyzję

Komisja Europejska wysłała do Trybunału Sprawiedliwości skargę na Polskę. Decyzja wynika ze zmian w polskim sądownictwie. KE zawnioskowała, by TSUE zajął się sprawą Polski w trybie przyspieszonym.

Komisja Europejska ogłosiła swoją decyzję ws. postępowania wobec zmian w polskim sądownictwie. KE zdecydowała o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości. Stwierdziła, że nowa ustawa dotycząca Sądu Najwyższego "nie jest kompatybilna z prawem unijnym" i narusza to prawo, chodzi m.in. o tryb przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Komisja wnioskuje też do TSUE o zajęcie się sprawą Polski w trybie przyspieszonym.

Komisja Europejska podjęła decyzję ws. skargi na Polskę

- Komisja uważa, że odsyłanie sędziów SN w stan spoczynku (zgodnie z nową ustawą - red.) prowadzi do nieodwracalnych szkód. Komisja poprosi trybunał o podjęcie szybkich kroków w tej sprawie. Po pierwsze o zawieszenie stosowania przepisów o przechodzeniu na emeryturę. Po drugie umożliwienie sędziom, na których ustawa wpłynęła, dalszego pełnienia swoich obowiązków i wstrzymanie mianowania nowych sędziów - stwierdziła Mina Andreeva, rzeczniczka KE. 

KE wnioskuje też, by wprowadzić środki tymczasowe. To znaczy, że domaga się, by "zamrozić" wprowadzone przez PiS przepisy - czyli powrócić do stanu sprzed 3 lipca 2018 r. Kiedy do trybunału trafi formalny wniosek? Andreeva tego nie określiła, ale przyznała, KE zrobi to "jak najszybciej".

Trybunał Sprawiedliwości odniósł się do pytań prejudycjalnych

Powodem skargi są zmiany w polskim sądownictwie i wynikające z tego zagrożenie dla niezależności sędziów. Dzisiaj zapadła też decyzja prezesa TSUE co do pierwszych pięciu pytań prejudycjalnych, wysłanych do trybunału przez sędziów Sądu Najwyższego. Pytania dotyczyły m.in. właśnie przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Prezes trybunału uznał, że sprawa pytań zostanie rozpatrzona w trybie pilnym.

Komisja Europejska miała podjąć decyzję w ubiegłym tygodniu, ale jej ogłoszenie przesunęła do najbliższego poniedziałku, by nie czynić zamieszania podczas nieformalnego unijnego szczytu w Austrii.

Skarga jest ostatnim etapem procedury, którą KE rozpoczęła w lipcu. Komisja uznała wówczas, że przepisy odsyłające sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku grozi upolitycznieniem SN. W sierpniu KE wysłała drugie upomnienie, domagając się zmian w ustawie. W odpowiedzi polska strona podnosiła, że reforma jest niezbędna i nowa przepisy nie łamią zasady niezawisłości sędziów. Stwierdzono też, że Unia Europejska nie ma kompetencji, by zajmować się tym zagadnieniem.

Więcej o:
Komentarze (533)
Polska zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości. Komisja Europejska ogłosiła decyzję
Zaloguj się
 • kali23

  Oceniono 140 razy 48

  Dzięki wam Unio. Tylko wy możecie pohamować szaleństwo PiSowskiej KLOAKI.

 • bopaw1957

  Oceniono 103 razy 41

  Bardzo dziękuję UE !!!
  Kaczyzm to bardzo prymitywny wypadek w naszej historii, mam nadzieję że szybko zostanie wyeliminowany.

 • gazetalogin12

  Oceniono 125 razy 39

  W końcu. Jest szansa, że Unia obroni polską demokrację i polską wolność przed polskim rządem.

 • an_ma_o

  Oceniono 51 razy 29

  brawo :-)

 • alfalfa

  Oceniono 60 razy 26

  "KE zdecydowała o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości."

  Co w tym "pilnego"? Mogła być inna decyzja? Bez żartów. Od początku widać na czym polega problem: Polacy bezczelnie wybrali nieodpowiedni rząd. Różne rzeczy może demokracja liberalna znieść ale nie takie numery!
  A.

 • mer-llink

  Oceniono 79 razy 23

  Czyli na kogo wyszedł pan Moprawiecki rzucając sie pewnego poranka nagle w stron.e prof. Gersdorf?
  Otóz pan Morawiecki wyszedł na durnia. Znowu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX