Sąd nakazał zbadanie fundacji Rydzyka. Lux Veritatis celowo nie informowała o wydatkach

Sąd nakazał prokuraturze zbadanie, dlaczego Fundacja Lux Veritatis odmówiła Sieci Obywatelskiej udzielenia informacji publicznej. Zawiadomienie w tej sprawie było związane z publicznymi pieniędzmi, które trafiały do fundacji związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem.

Sprawa dotyczy decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola z kwietnia 2017 roku. Wówczas odmówiono Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska wszczęcia śledztwa ws. Fundacji Lux Veritatis.

Watchdog Polska domagała się od Lux Veritatis (właściciela m.in. TV Trwam i Radio Maryja), związanej przede wszystkim z osobą o. Tadeusza Rydzyka, udzielenia informacji publicznej. Organizacja podnosiła, że fundacja ta w ciągu dwóch lat otrzymała z publicznych instytucji otrzymała ponad 1,6 mln zł (m.in. od MSZ czy MON). Chciała uzyskać informacje dotyczące tego, jak zostały one rozdysponowane przez Lux Veritatis.

Watchdog Polska powoływała się wówczas na art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej:

Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Prokuratura początkowo uznała, że fundacja, której współzałożycielem jest Tadeusz Rydzyk, nie działała umyślnie, odmawiając dostępu do informacji publicznych. Tymczasem Watchdog Polska złożyło zażalenie w tej sprawie i sąd je uwzględnił.

- Oznacza to, że teraz prokuratura będzie musiała wszcząć dochodzenie w sprawie o dostęp do informacji o wydatkach fundacji Lux Veritatis ze środków publicznych - wskazał w rozmowie z portalem Press.pl mec. Adam Kuczyński, który reprezentuje Sieć Obywatelską Watchdog Polska.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (172)
Sąd nakazał zbadanie fundacji Rydzyka. Lux Veritatis celowo nie informowała o wydatkach
Zaloguj się
 • jedentaki13

  Oceniono 65 razy 57

  Spokojnie, Zero zablokuje. Nie po to rządzi prokuraturą, aby ci badali finanse Tadka...

 • lumpior

  Oceniono 58 razy 28

  PiS rozliczy Rydzyka,to byłby cud.A kto do PiSlamowi elektorat jak nie Rydzyk. Taca i władza to podstawa.

 • Wojtek J

  Oceniono 27 razy 25

  Ale jaja, przecież to oczywiste że nic rydzykowi nie zrobią, przecież ta gruba kanalia powinna zgnić w kryminale. Gdzie kasa za stocznię Gdańską? Gdzie bezdomni rozdają nowe auta? Bydlak nic sobie nie robi, tak jak i pedofile chronieni przez pis, Ci bandyci to ich elektorat.

 • Wojciech. Gurda

  Oceniono 21 razy 19

  Oto jest tajemnica wiary :ZŁOTO I DOLARY ,i nic mu nikt nic nie zrobi bo to mafia KLERU.: nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu i waleniu ,i banda pedofili !**

 • antykancelista73

  Oceniono 43 razy 19

  spleśniały grzybie żeby cie sqr....ynu fałszywy wieko dogoniło........

 • togo13

  Oceniono 28 razy 14

  Jak w demokratycznym kraju można odmówić, jak wydano nasze pieniądze.Czy aż trzeba iść do sądu ? To obowiązek każdej organizacji wspartej przez nasze pieniądze z podatków.

 • ganglion

  Oceniono 33 razy 13

  Prokuratura Ziobry?!
  Ha ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX