Dekalog zamiast preambuły Konstytucji? Tego chce wójt z PiS

Z nietypowym pomysłem wystąpił do Senatu wójt gminy Tuszów Narodowy. W swojej petycji zaproponował, żeby w Konstytucji RP zamiast preambuły pojawił się Dekalog - podaje "Rzeczpospolita".

Jak Andrzej Głaz z PiS, wójt gminy Tuszów Narodowy na Podkarpaciu uzasadnia swoją propozycję? "Dekalog to fundament życia jednostek, społeczeństw i narodów, jego przykazania chronią człowieka przez niszczącą siłą egoizmu, nienawiści i fałszu. (...) Istotne jest więc, aby w tych czasach stanowił on podstawę praw i działań każdego z nas" - pisze w petycji. Nazywa również Dekalog "filarem Narodu Polskiego".

Jak informuje "Rzeczpospolita", petycja, która została złożona do Senatu, zostanie zgodnie z procedurą rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Robert Mamątow z PiS, szef komisji, uspokaja: - O ile ja sam uznaję Dekalog za podstawę ładu i porządku, o tyle nie każdy musi się z tym zgadzać. Poza tym nie jesteśmy dobrym adresatem petycji, bo obecnie nie ma większości potrzebnej do zmiany Konstytucji RP - powiedział dziennikowi. 

To nie pierwsza taka propozycja wójta

Andrzej Głaz już w czerwcu dał się poznać jako osoba przywiązująca do Dekalogu wielką wagę. W czerwcu z jego inicjatywy tablice z dziesięcioma przykazaniami pojawiły się na ścianach pięciu szkół w gminie. Jak mówił, była to jego "reakcja na to wszystko zło, które się dzieje na Zachodzie".

Sprawą zainteresowała się Fundacja Wolność od Religii, która zwróciła się wtedy do wójta o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej kosztów tablic. "Według mnie dla tych, którzy odnoszą się z szatańską nienawiścią do Przykazań Bożych, nie powinno być miejsca na polskiej ziemi" - odpowiedział wtedy. Jak twierdzi "Rzeczpospolita" dopytywał się również o pochodzenie etniczne i narodowość założycieli fundacji, co zostało zgłoszone do prokuratury przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Więcej o:
Komentarze (161)
Dekalog zamiast preambuły Konstytucji? Tego chce wójt z PiS
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 43 razy 19

  Totalny kretyn, ale co gorsze coraz więcej takich nawiedzonych kretynów jest u tzw. władzy, a to może oznaczać państwo totalitarnie religijne.

 • krasnaleok

  Oceniono 12 razy 12

  Tylko, który dekalog? Ten prawdziwy z księgi Wyjścia, czy ten przerobiony przez KRK z wyciętym przykazaniem, bo jak ten prawdziwy to by przestrzegać polskiej konstytucji z naszej przestrzeni, kościołów i naszych domów musiałyby zniknąć wszelkie obrazy, figury i inne pomniki które są przedmiotami kultu.

 • kadanka

  Oceniono 14 razy 12

  ta, a wojewoda podkarpacka umywa raczki od dzialalnosci tego SWIRA. ponoc wojt podlega radzie gminy a nie wojewodzie. cyrk na kolkach

 • anonim_ka

  Oceniono 17 razy 11

  Przecież PiS nie przestrzega DEKALOGU , łże , kradnie :: więc po co te cyrki ? ? ! ?

 • 11krzych

  Oceniono 23 razy 11

  Nachalne są te k u r wy i zuchwałe.
  I z dnia na dzień coraz częściej wypełzają spod kamieni.
  Potzrebna jest pilna dekatolizacja kraju.

 • marc.pl

  Oceniono 41 razy 9

  Polacy to idioci - szaleńców religijnych dopuścili do władzy i spontanicznie ich popierają jak sondaże wskazują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX