Pracownicy PZL-Świdnik muszą pracować na kolanach. Dyrekcja zabrała krzesła

Pracownicy Polskich Zakładów Lotniczych w Świdniku są zmuszeni do pracy na kolanach. Szefowie zabrali im krzesła, bo im się nie spodobały. Nie dostarczyli jednak nowych.

Poinformował o tym Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL-Świdnik. Wczoraj, w środę 19 września, na swoim Facebooku opublikowali post, na którym widać pracowników klęczących przy stole.

Jak się okazało, zarządzenie o zabraniu pracownikom krzeseł wydała dyrekcja w porozumieniu z włoskimi doradcami. - Wczoraj po otrzymaniu od jednego z Włochów zdjęcia z pytaniem "co to za modły są uprawiane w czasie pracy" próbowaliśmy temat wyjaśnić. Dzisiaj okazało się, że (...) podjęli decyzję o zabraniu krzeseł pracownikom, które im się nie podobały, a nowe nie zostały jeszcze kupione - powiedział Piotr Sadowski, przedstawiciel ZZIT PZL-Świdnik w rozmowie z serwisem spottedlublin.pl. - W związku z tym, aby pracownicy mogli pracować, zostali zmuszeni do klęczenia, ponieważ stoły mają określoną wysokość, a praca na stojąco nie jest wygodna - dodaje.

Skontaktowaliśmy się z PZL-Świdnik z prośbą o komentarz. W odpowiedzi otrzymaliśmy oficjalne stanowisko przedsiębiorstwa, które publikujemy poniżej.

„W trosce o zachowywanie najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy, a także z myślą o zapewnianiu najwyższej jakości produktów PZL-Świdnik, dokonano zmian w organizacji pracy w obszarze produkcji. Podobnie jak ma to miejsce w najlepszych zakładach produkcyjnych na całym świecie (USA, Europa Zachodnia) określone zadania  powinny być  wykonywane w pozycji stojącej. Pragniemy uspokoić, że pracodawca ma świadomość konieczności zweryfikowania i dostosowania tego typu stanowisk pracy do indywidualnych cech i potrzeb pracowników (np. wzrost), do czego się zobowiązujemy.

Jednocześnie oświadczamy, że PZL-Świdnik dokłada wszelkich starań, aby wszyscy pracownicy traktowani byli z należnym im szacunkiem, a realizowana przez nich praca wykonywana była z poszanowaniem najwyższych standardów  etycznych i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaprzeczamy też wszelkim insynuacjom, jakoby polityki i dyrektywy obowiązujące w spółce nakazywały pracownikom wykonywanie zadań w pozycji klęczącej lub w jakichkolwiek innych uwłaczających godności ludzkiej warunkach.”

Więcej o:
Komentarze (223)
Pracownicy PZL-Świdnik muszą pracować na kolanach. Dyrekcja zabrała krzesła
Zaloguj się
 • woks-66

  Oceniono 81 razy 71

  ,Dał nam przykład nasz Prezydent jak pracować mamy’... krzesła się nie podobały - przyślą klęczniki

 • kristofoser

  Oceniono 63 razy 59

  A gdzie ta sławna "Solidarność"? Naruszono przepisy o warunkach pracy i BHP.

 • blueel

  Oceniono 43 razy 31

  Polacy są jednak popier...leni!!! W każdym normalnym kraju zachodnim na coś takiego pracownicy odeszliby od taśmy. Ale Polaczkowo nie, klęknie a będzie robił. Zrobi zdjęcia doda głupawy i dziecinny tekst, puści w sieć i będzie czekał aż ktoś za niego załatwi sprawę. Szokuje mnie wciąż jak silna w Polakach jest niska samoocena. Jak niskie mnie manie o sobie trzeba mieć, żeby klęknąć w takiej sytuacji? Czy ci ludzie mają mózgi? Czeko oczekują w zamian? Że ktoś zobaczy pośpieszy z pomocą Polakowi nieborakowi. Ludzie, następnym razem, jak będzie pomysł, zeby założyć związki zawodowe, to nie udawajcie, że was to nie dotyczy i nie interesuje, bo prędzej czy później przychodzi taki moment, kiedy związki zawodowe są bardzo potrzebne chociażby do uzyskania odszkodowań. Bez związków zawodowych ci ludzie też mogliby pociągnąć konkretnie finansowo właściciela firmy za utratę zdrowia i skandaliczne, niedopuszczalne warunki pracy. ...Tylko prędzej trzeba wiedzieć (być świadomym), że się jest człowiekiem i że ten obok przy taśmie też jest człowiekiem. Ale może to hasło nie wystarczy i Polakom trzeba by od początku wytłumaczyć czym jest godność ludzka. Jeżeli ludzie nie mają tak podstawowej świadomości na swój temat, podpisują umowy odbierające im prawa człowieka, a co nagminne, nie znają w ogóle swoich praw, to stawiają siebie w roli niewolnika i przedmiotu na własne życzenie i tutaj już nic nie można zrobić.
  No ale każdy katolik słyszy wielokrotnie w kościele, że ma nieść swój krzyż cierpienia, jak Jezus. Cały naród jest wychowywany w takiej filozofii, więc trudno się dziwić, że można nam - Polakom w gębę napluć a my nadal będziemy posłuszni i będziemy tkwić ekonomicznym ogonie Europy. Żenada roku. Jeżeli panowie z tej fabryki chcieli jechać na litości, to u mnie wzbudzili pogardę i wściekłość, bo przez takich bałwanów Polacy nigdy nie pozbędą się łatki głupoli do ciężkiej tyry.

 • dziadekjam

  Oceniono 75 razy 31

  Znaczy się zabrali krzesła, a nie dostarczyli klęczników? Może niech pracują w pozycji "na prezydenta" - mocno pochyleni z "użytecznie" wypiętą dudą...:-)

 • arsem

  Oceniono 21 razy 21

  Jajebie, gdzie my żyjemy... Trzeci świat.

 • djarev

  Oceniono 24 razy 20

  Wyborny wzorzec do zastosowania w tzw. korporacjach.

 • bronek77

  Oceniono 37 razy 17

  Nie rozumiem problemu związkowców - pracodawca nie zapewnił narzędzi do bezpiecznego wykonywania pracy - to się nie pracuje na niebezpiecznych stanowiskach i tyle. Żadnego klęczenia - tak też się nie da robić. To zdjęcie powinno przedstawiać puste maszyny i wypowiedź związku, że nie ma sprzętu bezpiecznego (krzeseł) - nie robimy i tyle. Bo przecież pracodawca nie może wymagać nieprzestrzegania BHP. Szczególnie taki ;)

  Tutaj związkowcy zamiast rozwiązać problem (powiedzieć - nie robimy) wolą robić sobie marketing.

 • wpac

  Oceniono 42 razy 16

  Budyń nie dostał krzesła, a był szczęśliwy. Badź jak Budyń.

 • wolf01

  Oceniono 22 razy 12

  A gdzie ta wrzaskliwą partyjna Solidarność co potrafi szczekać o partyjne stołki ale jak dzieją sie właśnie takie cuda to siedzi cicho z zamknięta gęba choć powinna sie właśnie drzeć najgłośniej może ktoś siedzi obok gabinetu prezesa po „koleżeńsku” ;-p albo są inne nieustające przyczyny dla których tzw związki siedzą cicho czyżby odgórne zarządzenie ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX