Borowiki z USA szturmują polskie lasy. Borowik wysmukły może być groźny dla naszych grzybów?

Borowik wysmukły lub wrzosowy

Borowik wysmukły lub wrzosowy (By I. G. Safonov (IGSafonov) - This image is Image Number 57511 at Mushroom Observer, a source for mycological images., CC BY-SA 3.0)

Borowik wysmukły przypuścił inwazję na polskie lasy. Grzyb z USA rozprzestrzenia się bardzo szybko, ale na razie nie wiadomo, czy będzie zagrażał rodzimym gatunkom.

Borowik wysmukły, złotak wysmukły albo borowik wrzosowy (Aureoboletus projectellus) podbija polskie lasy. Jego trzon osiąga nawet 24 cm długości - stąd przymiotnik wysmukły w nazwie.

Borowiki z USA przez Litwę dotarły do Polski

Do Polski przybył kilkanaście lat temu z Litwy, dokąd pod koniec ubiegłego wieku przywleczono go z USA. Teraz można go spotkać na coraz większym terenie kraju, a także w innych regionach Europy (Szwecja, Łotwa czy Niemcy).

Grzyby z USA smakują Polakom

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, na razie nie ma badań, które potwierdziłyby, czy przybysz wypiera inne, w tym rodzime, gatunki. Wiadomo jednak, że spodobał się grzybiarzom - jest jadalny i smaczny.

Jak go rozpoznać? - Jego cechą charakterystyczną jest to, że trzon ma mocno pobrużdżony, tak jakby ktoś pazurami po nim przejechał - mówił Magazynowi Kaszuby Marcin Wilga, przyrodnik i pasjonat mykologii.

Zobacz także
 • Wypadek na drodze krajowej nr 45 Kluczbork. Bmw wypadło z jezdni na drodze krajowej nr 45. Nie żyje 28-letni kierowca
 • Kardynal Gerhard Ludwig Mueller Watykański kardynał o "Klerze": część strategii przemyślanej propagandy przeciw Polsce
 • Karetka pogotowia ratunkowego [zdjęcie ilustracyjne] Wiry pod Poznaniem. 16-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Jest w ciężkim stanie
Komentarze (33)
Borowiki z USA szturmują polskie lasy. Borowik wysmukły może być groźny dla naszych grzybów?
Zaloguj się
 • tonz2

  Oceniono 23 razy 15

  Cała treść artykułu to grzyb przybył z USA przez Litwę i ma pobrużdżony trzon. Temat ciekawy, a opisany zdawkowo

 • rozaliaroyale

  Oceniono 12 razy 8

  a może, to te nasze (grzyby) szybko go wykończa ...

 • 31.februarius

  Oceniono 20 razy 6

  Z żuczkiem z Colorado im nie wyszło, to teraz "smukłym" próbują, grzyby!

 • lubat

  Oceniono 4 razy 2

  Nie czepiajcie się grzyba tylko dlatego, że jest amerykański. Jeśli jest jadalny i smaczny, to nie szkodzi, że z desantu. Przecież nie wszystko z USA jest złe, a do tego ten grzyb ma dłuższą historię, niż USA.

 • Jerzy Prokopowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Te usmenskie prowdziwki, robium leśny rekonesans kaj by usadowić fort trampka, tak coby go nic niy zeżarło łod razu i coby ruskie niy wiedziały - psssst... tajemnica. Fajna ta ferajna polsko hehe, niedawno my mieli Mało Moskwa w legnicy, a tera bydym mieć fort trampka hehehe. Wot MATOŁOLANDIA!

 • siupak1

  Oceniono 1 raz 1

  Nu, nu . Ruskie tyle lat siedzieli i nie zostawili po sobie żadnego prawdziwka . Nawet pazurami przejechanego. a tu USmani przedtem zrzucali stonkę , teraz sadzą grzyby .Fuj !.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje