Powstaje interaktywna mapa pedofilii w Kościele. Episkopat nie chciał udzielać informacji

Jak informuje "Rzeczpospolita" z inicjatywy m.in. Joanny Scheuring-Wielgus powstaje interaktywna mapa, która wskaże seksualne nadużycia polskiego duchowieństwa.

Interaktywna mapa - jak donosi "Rzeczpospolita" - ma pojawić się w październiku i zawierać 300 punktów. Jej twórcami są: Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się", Artur Nowak, autor książek o pedofilii w Kościele, Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej" i Joanna Scheuring-Wielgus z koła Liberalno-Społecznych.

Prace nad mapą trwają od półtora roku. - Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce - mówi Scheuring-Wielgus.

Na mapie mają być zaznaczone pinezki, o różnych kolorach, które będą reprezentowały konkretne przypadki. Np. duchowni skazani przez sąd za nadużycia seksualne (nawet jeśli wyroki się zatarły) będą zaznaczeni konkretnym kolorem, choć podane będą tylko ich inicjały.

Z kolei inaczej mają być zaznaczane ofiary, także te, które nie zgłosiły prawy do sądu, ale zostały zweryfikowane przez Fundację "Nie lękajcie się".

Taką metodę w rozmowie z "Rz" skrytykował prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Jak wyjaśniał, to "mieszanie porządku". - Jeden do porządek prawnokarny, gdzie wyroki zapadają na podstawie postępowania sądowego, a drugi to informacje przekazywane od prywatnych osób, które nie przeszły weryfikacji - mówił Przeciszewski.

Pedofilskie afery w Kościele

Informacja o "mapie pedofilii" zbiegła się z kilkoma wydarzeniami, które wstrząsnęły w ostatnim czasie Kościołem. Najpierw pojawił się raport na temat wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży i zakonników w Irlandii, a później obszerne podsumowanie nadużyć duchownych w stanie Pensylwania w USA.

Papież zwołuje spotkanie ws. nadużyć duchowieństwa

Od momentu ujawnienia tych raportów opinia publiczna, a także środowiska w kościele katolickim, domagały się, by Kościół rozliczył się z pedofilii w swoich szeregach.

Zaledwie 12 września Watykan poinformował, że papież Franciszek zwołał spotkanie przewodniczących episkopatów całego świata na temat zapobiegania nadużyciom duchowieństwa.

Szczyt ws. pedofilii ma się odbyć w dniach 21-24 lutego 2019 roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (354)
Pedofilia w Kościele. Powstanie mapa nadużyć seksualnych polskich księży
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 137 razy 51

  Bardzo dobry pomysł. Będzie wiadomo których parafii unikać. Ja na wszelki wypadek unikam wszystkich.

 • zmichalg1

  Oceniono 73 razy 33

  Ludzie!!!
  Jeśli musicie już koniecznie prowadzać swoje dzieci do kościoła, to przynajmniej nauczcie je, czym jest PEDOFILIA.
  Nie oznacza to, że siedmiolatka od razu musi być przez was uświadamiana seksualnie. Wystarczy, że się jej powie, że jak jej ksiądz (czy inny tzw. "wujek") wkłada ręce do majtek albo każe jej, aby jemu wkładała swoje ręce do swoich majtek a później mówi, aby nic nikomu nie mówiła i że to będzie "ich tajemnica", to to nie jest w porządku i że powinna o czymś takim powiedzieć koniecznie i natychmiast rodzicom.
  Inaczej przyczynicie się do ciężkiej krzywdy waszych dzieci.

 • ania_dark

  Oceniono 67 razy 29

  Przecież to bezpardonowy atak na kościół! Powinno się zrobić mapę z adresami dzieci które lgnęły do księży i ich uwiodły. Zakłamane skrwsny w sukienkach.

 • frisisew

  Oceniono 32 razy 22

  Przecież to logiczne, jeśli episkopat ukrywa pedofili to sam episkopat to pedofile.

 • Henryk Kuca

  Oceniono 25 razy 17

  Brawo i jeszcze raz brawo . Może zmieni się na lepsze i nie będziemy się bali o nasze dzieci i wnuki.

 • golem_t

  Oceniono 21 razy 11

  Panie Przeciszewski - milcz Pan i wstydu sobie oszczędź. Pamiętam Pana wypowiedź że w Watykanie seks jest "dozwolony" dopiero po ukończeniu 18 lat a w Polsce już 15. Zapomniał Pan tylko wspomnieć że tak jest dopiero od bodaj 2012 - wcześniej ta granica była ustawiona na 12 lat.

 • batura3

  Oceniono 65 razy 11

  Jak to, ci którzy mają gęby pełne frazesów o tak zwanych wartościach i itd.,itd. nie chcą ich przestrzegać i boją się ujawnienia prawdy o swoich zboczonych braciach w wierze??:))) - alleluja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX