Pół tysiąca morderców dostało przepustki. "Instynkt zabójcy uruchamia się na wolności"

W ostatnim czasie ponad 500 więźniów skazanych za zabójstwo korzystało z przepustek. - System penitencjarny zawodzi. Konieczne jest zaostrzenie kryteriów ich przyznawania. Szczególnie dla osób skazanych za najcięższe przestępstwo jakim jest zabójstwo - przekonuje Brunon Hołyst, profesor prawa.

Z danych Służby Więziennej wynika, że w latach 2013-2015 z różnego rodzaju przepustek i zezwoleń na czasowe opuszczenie zakładów karnych skorzystało 900 skazanych z artykułu 148 Kodeksu Karnego (zabójstwo). Po tym okresie, aż do końca sierpnia tego roku z tej możliwości skorzystało 501 więźniów.

- Niektórzy więźniowie skorzystali tyko raz z przepustki, a inni 20 czy 30 razy. Przypadki są różne - mówi ppłk Emilia Krakowska, rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Morderstwo w Warszawie

Są osadzeni, którzy z przepustki korzystali nawet 90 razy. Tak jak Artur K., który 8 września w Warszawie wyszedł na jednodniową przepustkę i dokonał zbrodni. Gołymi rękoma udusił swoją partnerkę i jej trzyletniego syna.

40-latek w 2004 roku został skazany na 15 lat więzienia za zabójstwo swojej ówczesnej partnerki. Od 2016 roku przebywał w zakładzie półotwartym, wtedy też zaczął korzystać z przepustek. Służba więzienna twierdzi, że mężczyzna nie sprawiał żadnych problemów, ani w więzieniu, ani na udzielanych przepustkach.

Potrzebna reforma

Według ekspertów aktualny system penitencjarny zawodzi. - Generalnie brakuje solidnego opracowania indywidualnej prognozy kryminologicznej. Nie ma prowadzonych badań czy dane cechy osobowości i inne okoliczności pozwalają na wydanie przepustki – ocenia profesor Brunon Hołyst, dyrektor Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii Uczelni Łazarskiego.

Jak dodaje, powinno brać się pod uwagę motyw działania osadzonego, którym kierował się przy popełnianiu przestępstwa, a także ocenić, jak będzie zachowywał się na przepustce.

- Potrzebna jest głęboka reforma, zaostrzenie kryteriów przyznawania przepustek. Jednym z poważniejszych błędów jest to, że pod uwagę bierze się tylko, jak dany osadzony zachowuje się w więzieniu. A przecież tam nie dokona zbrodni. Literatura zna wiele przypadków, że instynkt zabójcy uruchamia się ponownie na wolności – wyjaśnia profesor Hołyst.

Odnosząc się do sprawy Artura K., profesor ocenił: - To niedopuszczalne, że ten człowiek był tyle razy na przepustce – powiedział Hołyst.

Skargi więźniów

Obecnego systemu broni Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. "System przepustek jest ważnym narzędziem resocjalizacji osób pozbawionych wolności. Zero przepustek to zero ryzyka w trakcie kary i ogromne ryzyko po jej odbyciu" – czytamy w oświadczeniu.

Bodnar przypomniał, że w sierpniu ubiegłego roku, więźniowie skarżyli się, że "odbierane są im przepustki na pracę poza terenem zakładu karnego". Wtedy dyrektor Służby Więziennej przyznał, że ograniczenia zostały wprowadzone wobec więźniów skazanych za zabójstwo oraz przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Ostatecznie okazało się, że mogą oni pracować, ale tylko na terenie zakładu. Sam system przyznawania przepustek pozostał bez zmian.

"Pojedyncza sytuacja nie może być podstawą generalnego kwestionowania udzielania przepustek systemowych, które – w najlepszym interesie społecznym – przewiduje obowiązujące prawo. System przepustkowy trzeba poprawiać analizując błędy. Trzeba pamiętać, że bez tego systemu wszyscy bylibyśmy mniej bezpieczni" – czytamy w oświadczeniu rzecznika.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (242)
Pół tysiąca skazanych za zabójstwa wychodziło na przepustki. "Konieczne jest zaostrzenie kryteriów"
Zaloguj się
 • Kamil Szczepańczyk

  Oceniono 65 razy 35

  Przepustki jak najbardziej powinny byc. Osoby podejmujace decyzje o przepustce dla mordercow powinny jednak zapraszac ich tylko pod swoj dach i do tego tam ta przepustka powinna sie ograniczac. Nie rozumiem dlaczego maja byc narazone osoby, ktore nie maja wplywu na proces decyzyjny. Jak mam w domu drapiezne dzikie zwierze albo agresywnego psa to zgodnie z prawem nie wolno mi orgsnizowac im przpustek ns ulice miast i wsi.

 • ulcus.rodens

  Oceniono 60 razy 28

  Guzik mnie obchodzi że skazany za zabójstwo ma poczucie krzywdy bo nie może wyjść poza pierdel. Kanalia powinna się cieszyć że ma prawo żyć i oddychać. Nie życze sobie żeby w imię wątpliwej resocjalizacji ludzkiego śmiecia uczciwi ludzie musieli żyć w strachu

 • malepifko

  Oceniono 40 razy 16

  Jest inne wyjście z zaistniałej sytuacji? Jest, kara śmierci dla zwyrodnialców którzy mordują, zamiast kilkudziesięciu lat życia na koszt podatnika.
  Dniówka wyżywieniowa na pacjenta w szpitalu: 10zł
  Na więźnia: 30 zł.

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 45 razy 13

  Nie ma czegoś takiego jak zresocjalizowany morderca. To są psychopaci z defektem mózgu.

 • jamagducha

  Oceniono 28 razy 10

  Zakwaterowanie i wyżywienie, internet, możliwość uprawiania sportu, regularne wypady na maratony, randki i seks. A rachunek za to wszystko wystawiany na polskiego podatnika.
  Oto 5* hotel w Polsce.

 • kazimierz111

  Oceniono 30 razy 10

  Słyszałem że Budyń wpadł na głupi pomysł, że na 100-lecie niepodległości ogłosi amnestię. Polacy - bójmy się.

 • as.pik

  Oceniono 24 razy 8

  Najlepsze są przepustki dla pedofili, którzy dobrze się zachowują więzieniu - czyli nie gwałcą tam dzieci. Wg zwolenników tego systemu oznacza to, że nie będą ich też gwałcić po wyjściu na wolność.

 • adam.gr

  Oceniono 15 razy 7

  A na studiach lekarskich brakuje preparatów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX