Zorza polarna nad Polską. Gdzie będzie można ją zaobserwować?

Do naszej planety dotarła burza słoneczna, a to oznacza, że nad Polską może być widoczna zorza polarna. Zjawisko to można było zaobserwować wczoraj, 11 września, ale widoczne będzie także dzisiaj po zmroku.

Informację o zbliżającej się w kierunku Ziemi burzy słonecznej w dniu 11 września podała amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanu i Afmostery (NOOA).

Burza słoneczna – co to takiego?

Burze słoneczne nazywane są także burzami geomagnetycznymi. Jest to zaburzenie zmiany pola magnetycznego Ziemi, wywołane wyrzutami masy ze Słońca. Strumień wysokoenergetycznych cząsteczek wyrzuconych ze Słońca dociera do Ziemi po 20-70 godzinach, gdzie spotyka się z ziemską magnetosferą.

Zjawisko to ma kilka skutków ubocznych. Z jednej strony może dawać nam szansę na obserwację migotania zórz polarnych w rejonach, w których zazwyczaj zorze takie nie występują. Z drugiej zaś strony burze słoneczne mogą zakłócać pracę urządzeń elektrycznych oraz sieci komórkowej. W przypadku burzy słonecznej z września 2018 nie ma takiego zagrożenia – Amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery oceniła, że burza słoneczna, która miała miejsce wczoraj ma drugi stopień na pięciostopniowej skali.

Zorza polarna w Polsce 2018. Gdzie będzie można zaobserwować zorze?

Zorze polarne to nic innego, jak zjawisko świetlne, które obserwuje się w górnej części atmosfery w pobliżu biegunów Ziemi, gdzie pole magnetyczne jest silne. Podczas burzy słonecznej pole magnetyczne naszej planety ulega zmianie, dlatego zorze polarne mogą być obserwowane również w tych rejonach świata, gdzie zazwyczaj zjawisko takie nie występuje. W tym miesiącu zorzę polarną będą mogli obserwować także mieszkańcy Polski. Z prognoz Aurora Foracast wynika, że zorze polarne będą widoczne nad Bałtykiem. Aby obserwować to niezwykłe zjawisko, warto wybrać się nad morze bliżej północy niż poranka, w miejsce o jak najmniejszym stopniu zanieczyszczenia świetlnego.

Chcesz zostać bohaterem dzisiejszego dnia? Pomóż pszczołom >>

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Widoczność zorzy polarnej na świecie w dniu 11 września 2018 rokuWidoczność zorzy polarnej na świecie w dniu 11 września 2018 roku Ilustracja: www.swpc.noaa.gov

Perseidy, całkowite zaćmienie księżyca i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w drugiej połowie 2018 roku

Więcej o:
Komentarze (14)
Zorza polarna nad Polską. Gdzie i kiedy będzie można ją zaobserwować?
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 20 razy 14

  Z załączonej mapki wynika, że zorzę nad Bałtykiem będzie można zobaczyć - ale nad Zatoką Botnicką, z prawdopodobieństwem ok. 20%. Naiwnych zapraszamy na plażę.

 • nurzwidelec

  Oceniono 6 razy 4

  Do Ziemi nie dotarła burza słoneczna, tylko tzw. wiatr słoneczny, który w zasadzie jest cały czas, ale w czasie wyrzutów masy na Słońcu co nieco się zmienia. To powoduje burzę magnetyczną, która jako taka daje efekty, ale nie świetlne. Światło powstaje w wyniku interakcji cząstek wiatru słonecznego z atomami wysokich warstw atmosfery.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 0

  a zaraz po zorzy rozpocznie się sezon smogowy!

 • szmul.bender

  Oceniono 3 razy -1

  No proszę - a za rządów PO zorzy nie było !

 • r.a.b.i.n

  Oceniono 3 razy -1

  My to już chyba Hameryka, bo nijak z mapki nie wygląda by w Polsce można było zobaczyć zorzę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX