Sędziowie zadawali pytania Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Są wzywani przez rzecznika dyscypliny

Rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych wzywa kilkoro polskich sędziów do składania wyjaśnień ws. wypowiedzi w mediach - podaje OKO.press. Rzecznik zainteresował się również tymi sędziami, którzy składali zapytania do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Sędziowie Bartłomiej Przymusiński i Igor Tuleya zostali wezwani do złożenia wyjaśnień przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych, działającego przy Krajowej Radzie Sądownictwa - podał portal OKO.press.

Wyjaśnienia mają dotyczyć udziału sędziów w programach informacyjnych, w których Tuleya i Przymusiński krytykują zmiany dokonywane w wymiarze sprawiedliwości przez obecną władzę.

Może chodzić m.in. o wypowiedź Przymusińskiego w TVN24, w której nazwał wybór sędziów Sądu Najwyższego przez nową Krajową Radę Sądownictwa "konkursem piękności" i sugerował, że KRS działa na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Według OKO.press Igor Tuleya może odpowiadać za wypowiedzi, w których krytykował obecną KRS.

OKO.press podaje, że szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz został wezwany na przesłuchanie. Ma zeznawać jako świadek, niewykluczone, że także w sprawie sędziów Przymusińskiego i Tulei.

Przesłuchania ws. pytań do Trybunału Sprawiedliwości UE

Według portalu Onet.pl, wezwanie w charakterze świadka do biura rzecznika dyscyplinarnego otrzymała łódzka sędzia Ewa Maciejewska. Nieoficjalnie wiadomo, że ma to związek z pytaniem, które zadała do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Dotyczyło ono tego, czy w obecnych warunkach prawnych sędziowie mogą orzekać w niezawisły sposób i czy niezawisłości nie zagraża nowe postępowanie dyscyplinarne.

"Pytanie zostało zadane w związku ze sprawą, którą sądzi Maciejewska. Chodzi o pozew miasta Łowicz przeciwko wojewodzie łódzkiemu o niewypłacenie należnych dotacji, w tym z pieniędzy unijnych - 2,4 mln zł. Przegrana obciąży Skarb Państwa" - pisała na swoim blogu dziennikarka "Polityki" Ewa Siedlecka.

Podobnie pytanie zadał również w innej sprawie sędzia Igor Tuleya, który także został potem  wezwany na przesłuchanie jako świadek przez rzecznika dyscyplinarnego. Tym samym jest to kolejne postępowanie rzecznika, którym objęty jest ów sędzia.

- Nie wierzę w żaden przypadek, ta akcja "dyscyplinująca" to działania zorganizowane i zaplanowane. Dotykają tych sędziów, którzy potrafią aktywnie sprzeciwić się temu, co się dzieje i stanąć w obronie "zwykłych" ludzi. Bo to oni ucierpią najbardziej, gdy sądy przestaną być niezależne - mówi w rozmowie z Onet.pl sędzia Krystian Markiewicz.

Bitwa o Kraków. Małgorzata Wassermann i Jacek Majchrowski powalczą o prezydencki fotel

Więcej o:
Komentarze (152)
Sędziowie zadawali pytania Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Są wzywani przez rzecznika dyscypliny
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 60 razy 38

  maski już dawno opadły, izba dyscyplinarna , co potwierdza Pani poseł (K.Pawłowicz) ma usuwać niezależnych sędziów, a reszta ma się bać. Ale troszkę wam nie wychodzi. przewlekłość rośnie, sędziowie nie drżą przed wami. Udało wam się zwasalizować jakiś promil. Słabo. spisują się czyny i rozmowy.
  Waldemar Żurek/twitter

 • Andrzej Bielecki

  Oceniono 60 razy 30

  Panie Igorze, wielki szacunek dla Pana odwagi!
  Gdzie teraz są oficerowie WP, PP itd? Dlaczego nie protestują? Dlaczego w majestacie Konstytucjii nie mogą obronić honoru RP? Zapisali by sie na kartach Historii. A tak zostaną marnymi szmalcownikani....

 • damtek

  Oceniono 51 razy 27

  Sedzia Tuleya to jeden z niewielu Polakow ktorzy znaja Prawo i maja odwage mowic prawde w obronie Konstytucji.
  Konstytucja to Prawo Najwyższe ustanowione przez Naród w Referendum. Tylko nieuki i głupole tego nie rozumieją.
  Jerzy Wierzbicki/twitter

 • damtek

  Oceniono 39 razy 25

  .@MKierwinski Ten rząd PiS boi się sądów i trybunałów. Tak bardzo obawiają się, że wyrok będzie niekorzystny, że łamią wszystkie kanony prawne. SN został sprowadzony do tego, że ważniejsze są kaprysy pana z Nowogrodzkiej i Ziobry. Pan uważa, że to normalne państwo?

 • damtek

  Oceniono 39 razy 25

  K. Markiewicz: "Iustitia" przyjęła kurs zgodny z Konstytucją i komentuje to, co się dzieje z praworządnością w Polsce. (...) Nie zamierzamy zmieniać postępowania. Będziemy nadal głośno mówić na tematy dotyczące Polaków i praworządności".
  Brawo Wy

 • antykatol666

  Oceniono 35 razy 21

  Stalinowskie metody znowu w modzie jeszcze pis-"sędziowie" nie skazują na śmierć ale już są na dobrej drodze do rozpraw i więzień politycznych , a potem już czapa
  co nie Piotrowicz czujesz się pewnie jak za starych w/g ciebie dobrych czasów

 • damtek

  Oceniono 25 razy 19

  .@MKierwinski W waszym imieniu rewolucji w sądach dokonuje prokurator stanu wojennego i Ziobro, jakiś czas temu pracujący z Kryże. Jeśli chodzi o wiek Kaczyńskiego, to pokazuje pełną hipokryzję. Wiem jedno: to, jak Kaczyński podzielił Polaków, wymaga odesłania go na emeryturę.

 • damtek

  Oceniono 31 razy 19

  Wygląda na to, że w Sądzie Najwyższym ostatnia nadzieja. Przynajmniej do wyborów. Swoją drogę możemy być dumni z sędziów #SN Kiedy przyszedł czas próby, nie zawiedli.
  Kamil Durczok

 • damtek

  Oceniono 25 razy 17

  "Podstawowym zadaniem sędziów jest zapewnienie, że rządy prawa są zawsze uznawane, akceptowane i utrzymywane". Ich zadaniem jest otwarte wypowiadanie się, gdy krajowe władze otwarcie łamią przepisy konstytucji i swoje zobowiązania w ramach EU".
  Cichociemny Sędzia/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX