Komentarze (715)
Protest nauczycieli 2018. Zarobki nauczycieli w Polsce
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 67 razy 7

  Zmienić pracę, wziąć kredyt. To chyba dobra rada dla nauczycieli.

 • krikrikrikri

  Oceniono 16 razy 6

  Moja ciotka jest nauczycielem w przedszkolu. Zarabia 4.000 netto, ma wolne tylko 1 miesiąc w wakacje, reszta wszystkie dni robocze pracuje. Nauczyciel w szkole ma baaaardzo dużo wolnego, a jak jest zaradny to wszystkie klasówki sprawdzi w czasie pobytu w szkole.

 • Tomasz Kordecki

  Oceniono 14 razy 6

  Cieszy fakt, że nauczyciele to najbardziej "uzwiązkowiona" grupa w Naszym kraju i że potrafią się zorganizować, by walczyć o swoje. Natomiast porównywania Pana Wilczyńskiego trochę "z dupy". Kasjer w hali siedzi w pracy 40 godzin tygodniowo (również w weekendy oraz w godzinach popołudniowych - zazwyczaj placówki opiekuńcze, świetlice, przedszkola i żłobki nie są wówczas czynne). Pełen etat nauczycielski to 18 godzin (lekcyjnych) + dyżury. Przykładowy kasjer po przyjściu ze zmiany najczęściej "pada na twarz" - zwyczajnie nie ma sił by dorabiać, brać drugi etat, udzielać korepetycji etc. Moim zdaniem roszczenia nauczycielskie jak najbardziej byłyby zasadne, gdyby pracowali w takim samym wymiarze czasu jak większość pracowników sektora usług.

 • lajosz3

  Oceniono 24 razy 6

  Kapitalizm jest fajny dopóki nie dotyczy nas.
  Prawda nauczyciele ?

  Niektórzy z Was, którzy nadal pracują w zawodzie nauczyciela (tak, to zawód) jeszcze kilkadziesiąt lat temu tłukli do młodych łbów, że .... nie ma nic lepszego niż socjalizm.

  Czy to nie Wy kładziecie uczniom do łbów, że teraz to jest uczciwie, bo jest kapitalizm, czyli każdy zarobi tak dużo, jak duże jest zapotrzebowanie na jego towary czy usługi ?

  Czy uważacie, że was prawo podaży i popytu nie obowiązuje ?

  Budżetówka jest (jak sama nazwa wskazuje) budżetówką, czyli to nie Wy, a rząd ustala wynagrodzenia w sferze budżetowej, więc albo się z pogodzicie z takimi a nie innymi zarobkami, albo po prostu zmieńcie pracę, a wolny rynek pracy raz-dwa zweryfikuje, czy jesteście na nim potrzebni jako nauczyciele czy trzeba się będzie przekwalifikować.

 • justsaying

  Oceniono 14 razy 6

  Problem wszędzie taki sam. W USA również nauczyciel nie zarobi. Lepiej jest pracować w prywatnej firmie niz być nauczycielem

 • baby1

  Oceniono 5 razy 5

  Jak się wywala forsę na finansowanie kościoła, katechetów, realizację różnych utopii narodowych, zabawki dla armii, armię niepotrzebnych polityków itd, to brakuję na edukację.

 • rikol

  Oceniono 5 razy 5

  Nie ma się czym przejmowac. Młodzi nie chcą być nauczycielami. jak w klasie na jednego nauczyciela będzie przypadać 50 uczniów, problem sam się rozwiąże. Rodzice wtedy zaczną szanować nauczycieli jak będą sami musieli płacić za edukację.

 • piotre1987

  Oceniono 13 razy 5

  Ja mam nauczycielkę w rodzinie matematyki i co i nic, jest już 8 miesięcy na wolnym rocznym, po przepracowanych 8 latach, do tego 2 miesiące bitych wakacji, zwolnienia lekarskie bez problemu niech się dyrektor martwi, przygotowywania do lekcji a po co przecież wszystko umie. Jedyny minus to że trzeba się z bałwanami użerać i chore gardło czasami, no ale 18 godzin plus czasami zostac trzeba bo cos przygotować ale na luzie bez spiny jak na zwykłym etacie. ostatni minus to płaca ok 2 tys na ręke bez dodatków no ale cos za coś, we wszystkich urzędach na dole więcej niż 2500 nie zrobisz.

 • fctheduck

  Oceniono 10 razy 4

  Wszystko ok, nauczyciele nie zarabiają dużo, ale ile pracują? Polscy nauczyciele pracują najmniej w Europie! Tak są przyzwyczajeni do tego, że mają 18 godzinny (!!!!) tydzień pracy, 2 miesiące wakacji, 2 tygodnie ferii zimowych i 2 tygodniową przerwę świąteczno-noworoczną plus wszystkie możliwe 'mostki' łączące dni wolne (żeby dzieci nie musiały iść do szkoły, czyli żeby w domu siedzieli z nimi na urlopie rodzice...), że we łbach im się poprzewracało.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 10 razy 4

  Jeżeli komuś nie chce się pracować a polscy nauczyciele to lenie pierwszej kategorii to zawsze znajdzie się pretekst do nieróbstwa, a protest to stary dobry sposób

 • endriu641

  Oceniono 12 razy 4

  Trzeba zmienić pracę i wziąć kredyt.

 • 1moco2

  Oceniono 18 razy 4

  Przejrzałem komentarze i widzę dominującą i nieskrywaną nienawiść do nauczycieli. W społeczeństwie tak groźnego resentymentu miałaby nie zaistnieć dyktatura ciemniaków?

 • fields1

  Oceniono 22 razy 4

  Nie przesadzajcie z tymi "najbardziej wykształconymi". Tak może było 25 lat temu. Teraz w zawodzie nauczyciela jest masę miernot. Tym ludziom wręcz nie wolno dużo płacić bo to byłoby demoralizujące. Natomiast trzeba wynaleźć jakiś sensowny sposób premiowania nauczycieli naprawdę dobrych. Podobnie jak dobrych urzędników, policjantów, itp. Premiowanie to jedna z głównych bolączek instytucji publicznych, które niestety wciąż działają w myśl zasady wszystkim po równo.

 • 1moco2

  Oceniono 4 razy 4

  Tak zwana "opozycja demokratyczna", której poglądy rządzą w Polsce on niemal 30 lat, takim hasłem walczyła z Polską Ludową: "państwo, w którym nauczyciel zarabia mniej niż policjant jest państwem policyjnym".

 • ta56

  Oceniono 5 razy 3

  Tak źle w oświacie ?. To spróbujcie bez znajomości zatrudnić się w jakiejś szkole, niewykonalne !.

 • veenn

  Oceniono 3 razy 3

  Kraj bez dobrej edukacji nie ma szans na rozwój. Chiny lądują w edukację wielkie pieniądze, a PKB jest 2 razy niższe niż u nas. Na Kostaryce w kraju z Ameryki Łacińskiej zlikwidowano wojsko, by doinwestować szkolnictwo i zaraz nas przegonią w stopie życia. Będziemy krajem roboli ze słabymi szkołami i słabymi nauczycielami, bo lepsi wybiora inną pracę. Ja po studiach w pierwszym roku przeskoczyłem moją mamę nauczycielkę w zarobkach, a po kilku latach zarabiałem 5 razy więcej niż ona, a to właśnie mama mnie nauczyła większości rzeczy. Chore to ...

 • lina555

  Oceniono 3 razy 3

  Co na to red. Wielowiejska, przecież już kilka lat temu ogłosiła, że nauczyciele zarabiają ponad 5 tys., jak to się stało, że teraz mają dwa i pół?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 17 razy 3

  Śmieszne jest to ich wieczne narzekanie. Nie ma obowiązku bycia nauczycielem a inną pracę znajdą bez problemu.

 • Kasia Magdalena Sawicka

  Oceniono 17 razy 3

  Znów ten lament, jak to jedna z najbardziej uprzywilejowanych i najlepiej zarabiających grup zawodowych ma źle i trzeba im wincyj, wincyj! Uczniów coraz mniej, belferzyn coraz więcej - bierzcie te wasze 14stki i roczne urlopy dla podratowania zdrowia ale nie narzekajcie jak wam źle albo jak to pracownicy dyskontów mają dobrze, bo tylko się ośmieszacie w ten sposób.

 • Zbigniew Winiarski

  Oceniono 7 razy 3

  Jako nauczyciel z ponad trzydziesto letnim stażem, osiągnięciami, z uczniami którzy bardzo dobrze zdają maturę i dostają się na dobre uczelnie. Powiem tak. Jeśli wasze dziecko powie, że chce być nauczycielem w Polsce - wybicie mu to z glowy!

 • mazzinl890

  Oceniono 11 razy 3

  "Dostajemy mniej niż kasjerzy w dyskontach. Żyje się biednie" ale jak do władzy znów dojdzie PO to znowu będzie super: oni nam dołożą, potem podniosą i znowu dołożą. Jak poprzednio.
  I jak SLD!

 • rodrigezoo

  Oceniono 13 razy 3

  Precz z największym szkodnikiem oświaty ! Zalewska, do dymisji !!! Wstrętna babo, moje dziecko ma spieprzoną przyszłość przez twoje i gnoma dyrdymały !!! Reforma oświaty i powrót do starego systemu to koszmar, jaki zgotowaliście nam- rodzicom, nauczycielom i przede wszystkim dzieciom !Zalewska, jesteś pisim dnem !

 • hatteras

  Oceniono 23 razy 3

  ale za to mamy radio Maryja,miesiecznice,krzyz w Tulidupach i najwiekszego Chrystusa w Swiebodzinie z antena satelitarna na glowie.

 • agnrodis

  Oceniono 23 razy 3

  PiS musi miec na 500+, wiec zabiera nauczycielom. Coraz lepiej w tej Polsce... czy juz wstalismy z kolan????

 • piotrm74

  Oceniono 31 razy 3

  mają możliwości skorzystania z urlopu w trakcie roku szkolnego, więc jeśli już wyjeżdżają, to w okresie wakacyjnym, kiedy wszystko jest najdroższe

  żarty... Nie można skorzystać z urlopu w trakcie roku szkolnego bo...
  30.10; 02.11 - dnie wolne
  od 21.12 nieraz do 03.01 - wolne
  ferie 2 tygodnie - wolne
  wielkanoc - tydzień wolnego
  majówka często kolejny tydzień
  wolny piątek po bożym ciele - to 4 dni wolnego
  wakacje w tym roku od 19 czerwca do końca sierpnia. - to nie 2miesiące a prawie 2,5 miesiąca..
  Obiektywniej proszę...

 • pawelstolars

  Oceniono 9 razy 3

  "Zawsze zostają korepetycje, dorabianie w prywatnych szkołach, współpraca z uczelniami wyższymi przy różnych projektach naukowych."....

  ... emigracja do normalnego kraju

 • fajny_zajety

  Oceniono 29 razy 3

  Pielęgniarka, nauczycielka , pracownica niskiego szczebla urzędu gminy czy miasta, przedszkolanka nigdy nie bedzie dobrze zarabiać. Dlaczego tyle kobiet kształci się na takich studiach jak administracja, pedagogika, filologia, edukacja podstawowa, praca socjalna? Dlatego ,że to łatwe i przyjemne studia można je kupić w każdej szkole gotwania na gazie w każdym średniej wielkości mieście. Po skończeniu studiów nauczycielskich zawsze można iść do biznesu ale wtedy zamias 18 h tygodniowo trzeba pracować ponad 40 h również często w domu.

 • xerathus

  Oceniono 21 razy 3

  Chcę zobaczyć tych wszystkich mądrali, którzy wysyłają nauczycieli na kasy. Jeśli głęboko wierzą, że ten da się tak bez końca opluwać zawód, który de facto kształtuje przyszłe pokolenia, to tylko pogratulować.
  Za 10 lat w zawodzie zostaną niedobitki, ludzie z przypadku, uciekający z posady kiedy tylko nadarzy się okazja.
  Przyjedzie czas na szkoły prywatne i horrendalnie drogą edukację dla zapewnienia dobrego startu w dorosłość.
  W dużych miastach ta sytuacja już się dzieje, szkoły prywatne pękają w szwach. Nauczycieli brakuje w wielu miejscach.
  Ale co to, narracja "won na kasę" jest łatwa, dużo łatwiejsza niż stanie przed 20 dzieci przez 45 minut i mówienie czegoś co je zainteresuje i zainspiruje.

 • gervee

  Oceniono 21 razy 3

  Tam gdzie nauczyciele przyzwoicie zarabiają społeczeństwa też mają się dobrze.

  Głupi ludzie, głupi naród to marzenie każdego rządzącego - można obiecać byle co, i głupi to łykną jak ryba wodę.

 • antropoid

  Oceniono 27 razy 3

  WAŻNE, ŻE KATECHETOM JEST DOBRZE.

  Bo "Polska może być biedna - byle katolicka".

 • drozd215a

  Oceniono 55 razy 3

  "Dostajemy mniej niż kasjerzy w dyskontach. Żyje się biednie"
  --------------------
  Kolejna kasta, marsz do dyskontu, tam też mają wyższe wykształcenie.
  Tak pięknie tłumaczono ludziom, że muszą dostosować się do potrzeb rynku. Mało płacą, to znaczy że ich nie jest tylu potrzebnych.

 • wertywert

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy nauczyciele protestowali za czasów PO to GW wypuszczała serię artykułów uderzających w nauczycieli. Wtedy nauczycie to byli "źli". Teraz jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stoi po stronie nauczycieli :))) Wolne Media :)

 • Stanisław Nowak

  Oceniono 4 razy 2

  Jedyny mądry sposób dla nauczycieli to przestać sprawdzać egzaminy po szkole podstawowej, gimnazjum, maturalne, zawodowe, nie tworzyć zadań egzaminacyjnych. Prawnie nic nie można takim nauczycielom zrobić bo to są prace wykonywane p[oza szkołą na podstawie umowy którą można podpisać lub nie.

 • ludzik1-live

  Oceniono 6 razy 2

  "Jesteśmy jedną z najbardziej wykształconych grup zawodowych w Polsce i chcielibyśmy być wynagradzani na poziomie specjalistów, a dostajemy mniej niż kasjerzy w dyskontach "- akurat..
  Jesteście grupą najbardziej sfrustrowaną i nadętą.Ale intelektualnie -selekcja negatywna ,studia śmiesznie łatwe ,dostać się może każdy nieuk...

 • siekieraaxe

  Oceniono 8 razy 2

  DZIWNE
  osiem lat GW pisała ze nauczycile biorą po 5 tys
  COS SIE ZMINIŁO?

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 4 razy 2

  Jak rozumiem postulaty wyższych pensji, tak nie rozumiem, po co w tym zawodzie tkwicie. Pieniądze marne, dzieciarnia rozwydrzona, rodzice roszczeniowi. Rzućcie to ludzie w cholerę, idźcie do normalnej pracy, której teraz do wyboru, do koloru. Zabraknie nauczycieli, to rząd w końcu coś będzie musiał zrobić. A tak? Rząd was zlewa, bo pomarudzicie a i tak się nie zwolnicie.

 • karl.franc

  Oceniono 10 razy 2

  od dawna mowie ze nauczyciele powinni strajkowac
  najsensowniejsza forma strajku dla nich byla by praca w wymiarze ich godzin.
  na start wszystkie wywiadowki zamiast robic wieczorami, robic je w srodku dnia
  jak rodzicom zalezy na dziecku to przyjdzie do szkoly
  dlaczego nauczyciel ma pracowac za darmo wieczorami, prawda?
  tak samo wypisywanie swiadectw, sprawdzanie testow. przeciez wszystko powinno sie robic w szkole w ramach platnego czasu. wiec niech to robia nawet na lekcji, a ze uczniowie beda z programem w tyle, coz, niech nadrabiaja w domu

 • Michał Nogieć

  Oceniono 10 razy 2

  nie pasuje? zmień pracę i weź kredyt :D albo wpie...j szczaw i mirabelki :D

 • olobo

  Oceniono 6 razy 2

  A w takiej Szwajcarii zawód nauczyciela.jest bardzo dobrze oplacany - 10 tys CHF brutto, dyrektor min. 15 tys CHF - i jak na tutejsze warunki są bardzo dobre pensje (coś na kształt powiedzmy 20-25 tys zł). Lekarz początkujący ok 7 tys, pielęgniarka 5-6 tys, kierowca/sprzedawca 4-5 tys. prawnik w kancelarii 12-15 tys brutto. Podatki sa różne w różnych kantonach i zależą także od całości majątku więc nie ma jednej kwoty netto ale średnio 10-15% (bez ubezpieczenia zdrowotnego bo to osobna bajka. Także są kraje, gdzie zawód nauczyciela to kariera pełną gębą.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 2

  ,Mam wielu znajomych nauczycieli i lekarzy .............. i jak slusze ze tak marnie zarabiaja a jednoczesnie widze na jakiej stopie zyja .............. po przeczytaniu artykulu nasuwa sie jeden wniosek ............... kradna albo diluja dragami w szkole ............. z tej opisywanej w artykule pensji nie byloby ich na stac na taki poziom zycia.

 • zigi3waza

  Oceniono 4 razy 2

  1500 pln brutto mialem w Media Markt w roku 1999. Nie jestem w stanie sobie wyobrazic jak komus udaje sie przezyc za 2700 brutto miesiecznie. Moze bym zrozumial kogos kto ma 25 lat ale nie osobe w okolicach 30stki moze jako para bezdzietna przy dwoch pensjach 2700 brutto daloby rade. Ale w sumie i tak nie wiem jak.
  Jest mi glupio bo ostatnio narzekam ze niedostalem podwyzki od 3 lat. A co maja powiedziec Ci ludzie.

 • czarek75

  Oceniono 12 razy 2

  zapytajcie biletera w kinie Helios nalezace do Szechtera ile zarabia

 • Tom Graczyk

  Oceniono 4 razy 2

  nauczyciele wszedzie na swiecie zarabiaja co najmniej skromnie --jest tylko kilka europejskich krajow gdzie wywalczyli sobie swietne pensje -- w przecietnej wiejskiej indyjskiej szkole jest o wiele wyzszy poziom nauczania matematyki niz w polskich srednich szkolach -- uwaza ze maja swietna zawodowa sytuacje zwlaszcza mieszkjac na wsiach czy w malych miejscowosciach

 • dmarch1

  Oceniono 2 razy 2

  Dobra zmiana

 • uridium

  Oceniono 16 razy 2

  Różnica w zarobkach między dyskontem, a szkołą PUBLICZNĄ (w niepublicznych nie ma tego problemu), wynika stąd że :
  w dyskoncie panuje kapitalizm (cena/pensja) jest wynikiem podaży i popytu,
  zaś w publicznej szkole pensja jest wynikiem decyzji urzędnika (cena to podatek).

  To elementarz - szkoda, że nie przyswojony przez 'nauczycieli'...

 • aw34

  Oceniono 14 razy 2

  Ciekaw, ze nikt z tu piszących nie zauważa braku nauczycieli w polskich szkołach. W znanej mi szkole 5 wakatów - nie zgłosił się nikt. Jeśli do władz nie dotrze, że trzeba dofinansować oświatę, poprawić warunki pracy i zwiększyć pensje to w szkole będą uczyć miernoty z łapanki albo i nikt nie bedzie chciał uczyć. Wymagania rosną, opracowany przez Zalewską system oceny jest kompletnie bez sensu, dzieci ze schorzeniami neurologicznymi przybywa a pensje wciąż te same. Za te same pieniądze bądź nauczycielu psychologiem, metodykiem, psychoterapeutą, psychiatrą i czym tam jeszcze sobie zamarzycie.

 • semm1

  Oceniono 8 razy 2

  A gdzie byliscie jak byly protesty?

 • marini2

  Oceniono 26 razy 2

  Szczęście mają nauczyciele że mogą do woli wychodzić na ulice i demonstrować. Jak przyjdzie PO to znowu was złapie za mordę i zacznie szczuć swoje telewizje na was. PiS chce podnieść znaczenie waszego zawodu. Przed wojną nauczyciel to był ktoś, miał poważanie itp., przez lata stało się tak że jak dziecko coś przeskrobie w szkole, to jeszcze na drugi dzień rodzice przylecą żeby opieprzyć nauczyciela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX