Prawniczka rekomendowana do Sądu Najwyższego ma wyrok dyscyplinarny. "KRS musiała wiedzieć"

Krajowa Rada Sądownictwa dysponowała informacjami o tym, że mecenas Małgorzata Ułaszonek-Kubacka została skazana wyrokiem dyscyplinarnym - wynika z informacji TVN24. Mimo to KRS rekomendowała ją do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Trwają procedury związane ze zmianami w Sądzie Najwyższym na podstawie ustaw PiS. W sierpniu - wcześniej niż planowano - Krajowa Rada Sądownictwa przesłuchiwała i rekomendowała kandydatów do Sądu Najwyższego. Wśród osób, które mają zostać sędziami SN, znaleźli się m.in. prokuratorzy związani ze Zbigniewem Zbiorą, byli pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości i osoba związana z ultrakonserwatywną organizacją Ordo Iuris.

Niektóre z rekomendowanych osób miały postępowania dyscyplinarne. Jedną z nich jest radczyni prawna Małgorzata Ułaszonek-Kubacka. Jest skazana prawomocnym wyrokiem dyscyplinarnym za naruszenie zasad etyki radcy prawnego za udział w prywatnych czynnościach windykacyjnych w domu dłużnika. Wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann nazwał rekomendowanie osoby z wyrokiem do sprawowania funkcji sędziego w Izbie Dyscyplinarnej "błędem". Tłumaczono to pośpiechem i brakiem materiałów. 

Reprezentowała Ziobrę, dostała rekomendację do SN

Jednak według ustaleń programu "Czarno na białym" TVN24 KRS musiała mieć informacje o wyroku dla prawniczki przed podjęciem decyzji w jej sprawie. Informacja o wyroku znajdowała się bowiem w aktach osobowych, a te dotarły do KRS 20 sierpnia, czyli trzy dni przed posiedzeniem, na którym rekomendowano Ułaszonek-Kubacką. Komentując sprawę, biuro prasowe KRS zaznaczyło, że "praktyka jest taka, że aktami dysponuje sprawozdawca", którym w tym przypadku był poseł Stanisław Piotrowicz. Prawniczka miała w 2016 roku reprezentować Zbigniewa Ziobrę przed sądem.

TVN24 podaje, że Małgorzata Ułaszonek-Kubacka nie komentuje sprawy. O tym, które z rekomendowanych osób zostaną powołane do Sądu Najwyższego, zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Johann mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "jest przekonany, iż Kancelaria Prezydenta naprawi ten błąd".

Więcej o:
Komentarze (179)
KRS miała wiedzieć o wyroku prawniczki rekomendowanej do SN
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 118 razy 36

  Trzeba pamiętać, że popieranie PiS-u powoduje, że taki Piotrowicz wszystkim uczciwym ludziom w Polsce narobi na głowę i jeszcze zażąda papieru toaletowego. W pierwszym gatunku..

 • hikuj13

  Oceniono 78 razy 34

  100 skazanych w naczelnych organach władzy,
  na 100 lecie odzyskania niepodległości

 • hamsterx

  Oceniono 62 razy 28

  no to co ??? jeden z ministrów ma przeszłość kryminalną i nic się nie dzieje

  sorry!!! takie są teraz standarty

 • Kuba x44

  Oceniono 37 razy 15

  Przecież dokładnie o to w PISie chodzi. Minister Środowiska tnie co popadnie, prokurator stanu wojennego rozlicza PRL, rzecznik od równego traktowania jest "współczującym konserwatystą".

 • krzycho-to-ja

  Oceniono 35 razy 15

  Ten cały KRS i wybór sędziów Sądu Najwyższego to jedna wielka farsa i żenada..

 • naboru_watanabe

  Oceniono 16 razy 12

  Przecież oczywistą oczywistościa jest że żlodziej samochdów najlepiej nadaje sie na stróża parkingowego. Jeśli ktos tego nie rozumie to towarzysz Piotrowicz wyjaśni ... z usmiechem na twarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX