Mija 85 lat od odkrycia osady w Biskupinie. Google wydaje Doodle z tej okazji

Biskupin - w tej miejscowości położonej w województwie kujawsko-pomorskim dokładnie 85 lat temu odkryto pozostałości po prehistorycznej osadzie. Dzisiaj wiemy, że 31 sierpnia 1933 roku był dniem przełomowym dla polskiej archeologii. Z tej okazji Google przygotowało tematyczne Google Doodle.

Tajemnicę Biskupina odkrył prawdopodobnie nauczyciel Walenty Szwajcer. W 1932 roku przeniósł się tymczasowo do szkoły w Biskupinie. Uczniowie wskazali mu miejsce, w którym rozpoczęły się pierwsze prace archeologiczne – był to półwysep przy jeziorze potocznie zwany grodziskiem. Szwajcer zaczął eksplorować te tereny i natrafił na drewniane pale, które jak się potem okazało, stanowiły resztki falochronu.

Biskupin. Szybkie oględziny

Walenty Szwajcer miał zamiar stopniowo prowadzić swoje wykopaliska. Jednak właściciel ziemi zacząć wykonywać prace polowe. Zaniepokojony Szwajcer w końcu skontaktował się z Józefem Kostrzewskim, który jest uznawany za jednego z najlepszych polskich archeologów tamtego wieku. W listopadzie 1933 roku ruszyły pierwsze badania archeologiczne, w których wykorzystano niezwykle innowacyjne jak na tamte czasy narzędzia.

Rekonstrukcje w Biskupinie

Znaleziska w Biskupinie zmotywowały odkrywców i pasjonatów do stworzenia pierwszych rekonstrukcji. Starano się pokazać, jak wyglądały pierwsze biskupińskie budowle, osady, do tego przeprowadzono ekspozycję archeologiczną i stworzono specjalne miejsce dla turystów. Biskupin był miejscem chętnie wybieranym przez turystów. W tamtych czasach odwiedziło go co najmniej 400 tys. turystów w tym również wiele sławnych osób, m.in. Ignacy Mościcki.

Biskupin – przed i po wojnie

W trakcie okupacji Niemcy starali się dowieść, że tereny Biskupina były tak naprawdę zamieszkiwane przez Pragermanów. Badania na tych ziemiach były prowadzone przez Ahnenerbe, nazistowską organizację badawczą, która zajmowała się grabieniem dorobku kulturowego na ziemiach podbitych przez III Rzeszę. Po wojnie badania wznowiono w 1946 roku. Nie były one tak doniosłe jak wcześniej, jednak ich rezultatem było ostatecznie obalenie teorii o prasłowiańskim pochodzeniu pierwszych mieszkańców Biskupina.

Google Doodle z Biskupinem

Wiek osady w Biskupinie wyznaczano na podstawie analizy wykopalisk. Jeszcze w latach 80. uważano, że osada została założona we wczesnej epoce żelaza. Precyzyjne wyniki dały dopiero badania dendrologiczne, w których analizie poddaje się kolejność przyrostów widocznych na słojach drzew. Drewno dębowe przeznaczone na budowę osady pochodziło z lat 742-722 p.n.e.

Odkryto nieznaną komnatę w jednym z cudów świata. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Piramida Cheopsa?

Więcej o:
Komentarze (58)
Biskupin. 85 lat temu dokonano sensacyjnego odkrycia
Zaloguj się
 • gorillaglu

  Oceniono 26 razy 16

  Morawiecki kładł kamień węgielny tej osady, zaraz po skończeniu negocjacji z unią.

 • freud1

  Oceniono 17 razy 9

  Biskupin.
  Dla turbopolakow praslowianska, ba, prapolska metropolia.
  Dla reszty, w tym naukowcow, dowod na to, ze multikulti to sol ziemi. TEJ ziemi.

 • acide94

  Oceniono 18 razy 8

  Pierwszym wodzem Biskupina był podobno Jarosław Kaczyński, a już na pewno jego bezpośredni przodek - z okazji jubileuszu nad wejściem zawiśnie tam dzisiaj taka tablica.

 • eryn_7

  Oceniono 9 razy 5

  Kulturze, która nie zostawiła zabytków piśmiennictwa trudno przypisać język. Tym niemniej obecne szacunki wieku języka prasłowiańskiego dają mu trzy i pół tysiąca lat, kiedy to 1500 lat B.C. miał nastąpić podział języka proto-bałtycko-słowiańskiego na pra-słowiański i pra-bałtycki. Oczywiście językoznawcy nadal spierają się co do miejsca pochodzenia pra-słowiańskiego, na podstawie onomastycznej analizy hydronimów (nazw rzek) umieszczając je w dorzeczu Dniepru. To by wskazywało na allochtoniczne (zewnętrznę/ napływowe) pochodzenie ludności słowiańskiej na ziemiach Polskich. Przeczą temu jednak badania genetyczne, które wskazują, że markery charakterystyczne dla Słowian występują w największej częstotliwości wśród Polaków i Serbo Łużyczan, a także występują w antycznym DNA szkieletów w starożytnych wykopaliskach cmentarzysk, co wskazywało by na autochtoniczność ludności słowiańskiej Polski, a być może na słowiańskiść kultury łużyckiej. Haplogrupę R1a odkryto w starożytnych szkieletach pochodzących z terenów Niemiec nawet na zachód od Łaby. Oczywiście haplogrupa R1a jest starsza od języków słowiańskich, ale powyższe ustalenia mocno świadczą na rzecz miejscowego pochodzenia ludności słowiańskiej na terenach pomiędzy Wisłą a Łabą, co biorąc pod uwagę zasięg terytorialny i czasowy, może wskazywć na słowiańskość kultury Łużyckiej. Nie jest też wykluczone, że w ramach tej kultury koegzystowały grupy etniczne o różnej przynależności językowej, np. Pra-Słowianie i Celtowie.

 • futon

  Oceniono 4 razy 4

  Skoro drewno pochodziło z lat 742-722 p.n.e., to nie była to osada słowiańska jak mnie dawno temu w szkole uczono ...

 • Oceniono 9 razy 3

  A właśnie nie jest żaden Walenty Szwajcer tylko jeden z potomków Morawieckich o czym jutro powie Moteuszek!!!- To ci dopiero był archeolog

 • starblast

  Oceniono 9 razy 3

  Jarosław Kaczyński i jego brat byli w 1988 r. w grodzie biskupińskim. Należy się im tablica upamiętniająca tę wiekopomną chwilę ;)

 • Dany De Vito

  Oceniono 1 raz 1

  W tym samym czasie w dolinie Nilu przepych. Nad Wisłą z ust nomadów wydobywały się tylko nieartykułowane dźwięki. Po komentarzach widzę, że zmian wielkich nie ma...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX