Ukraińskie prawa jazdy do kupienia w internecie. Kierowcy korzystają, policja ostrzega

Od tysiąca do trzech tysięcy złotych i w 15 dni otrzymasz "nowe" prawo jazdy - reklamują się ukraińskie firmy. Proceder jest podwójnie niebezpieczny, a policjanci wskazują: wpaść jest łatwo.

W sieci pojawiają się ogłoszenia dla tych, którym odebrano prawo jazdy. Nowy dokument z Ukrainy ma być wyrabiany w zaledwie 15 dni, bez potrzeby odwiedzania naszego wschodniego sąsiada - opisuje portal money.pl.

Ceny z ukraińskich firm wahają się od tysiąca do trzech tysięcy złotych, a oferty są skierowane do tych kierowców, którzy stracili prawo jazdy za jazdę po pijanemu lub za przekroczenie liczby punktów karnych.

Policjanci ostrzegają, że takie praktyki mogą być podwójnie niebezpieczne: raz, że to po prostu łamanie prawa, a dwa, że pieniądze mogą przepaść, ponieważ firmy zajmujące się takim procederem najczęściej ciężko namierzyć. Ponadto potencjalnie niebezpieczne jest podawanie niezaufanym podmiotom danych, które znajdują się na prawie jazdy. 

Prawo jazdy z Ukrainy - łatwo wpaść z lewymi dokumentami

Straż Graniczna od początku 2018 roku namierzyła 120 takich ukraińskich praw jazdy, którymi legitymowali się Polacy. Przede wszystkim: wpaść można na pierwszej kontroli albo po 6 miesiącach od otrzymania dokumentów Ukrainy. Dlaczego?

Takie prawo jazdy trzeba wymienić w lokalnym urzędzie, a wtedy łatwo wychodzi na jaw, że kupiec trefnego dokumentu nigdy nawet nie był na Ukrainie.

Natomiast policja nie publikuje danych na temat podrobionych praw jazdy w corocznych raportach.

Jeden z policjantów z Komendy Głównej Policji w rozmowie z money.pl stwierdził, że ukraińskie prawa jazdy to co prawda "margines", ale kierowców z takimi dokumentami może być na polskich drogach "może kilkudziesięciu, kilkuset".

Diabelski quiz wiedzy ogólnej
1/20Powiedzenie "nie taki diabeł straszny, jak go malują" oznacza, że:
Zobacz także
 • 56-latek uciekał przed policją, dwa razy uderzył w radiowóz. Podczas pieszej ucieczki uderzył policjanta, miał 2 promile Łódzkie. Pijany i bez prawa jazdy. Uciekając staranował radiowóz, potem uderzył policjanta
 • Wypadek w Szaflarach na przejeździe kolejowym. Podczas egzaminu na prawo jazdy zginęła 18-latka. Wypadek na przejeździe w Szaflarach. Są zeznania egzaminatora. "Próbował pomóc odpalić auto"
 • Dziennikarze zamówili podrobione prawo jazdy premiera Holandii Marka Rutte na polskiej stronie internetowej Kupili premierowi Holandii fałszywe prawo jazdy za 80 euro. Zamówili je na polskiej stronie
Komentarze (61)
Prawo jazdy w Polsce. Ukraińskie firmy oferują nowe dokumenty
Zaloguj się
 • mydeer

  Oceniono 18 razy 14

  To w końcu te dokumenty są fałszywe czy nie? Bo z artykułu się nie dowiedziałem. Tyle tylko, że urząd w jakiś sposób sprawdza, czy delikwent był na Ukrainie.

 • e50504

  Oceniono 21 razy 11

  No ale o co chodzi? Przygotowujcie się na podobne atrakcje, przecież to jest dopiero początek :)

 • jozbieszczad

  Oceniono 22 razy 10

  Skoro na Polskich drogach jest kilkudziesięciu takich kierowców to ilu jest na Ukrainie ?

 • Ansuz Odyn

  Oceniono 19 razy 9

  Czy na Ukrainie da się znacznie taniej zrobić LEGALNE prawko na ciężarówkę? Szkoda mi kasy aby w Polsce robić prawko tylko po to aby kilka razy w roku przejechać się kamperem opartym o samochód ciężarowy. Mogę nawet tam zaliczyć jakiś egzaminy, gdyż dobrze prowadzę kampera a osobowymi jeżdżę od dziecka. ;)

 • 31.februarius

  Oceniono 35 razy 9

  Tym samym Ukraina spełnia już wszystkie warunki aby stać się pełnoprawnym "członkiem" UE!
  ... że o NATO nawet nie wspomnę ...

 • krypthos

  Oceniono 15 razy 7

  Podobno Romowie chętnie korzystają. Oni przecież ani czytaci, ani pisaci.

 • arturo.k61

  Oceniono 15 razy 5

  No... czyli jedziesz na Ukrainę na 2-3 tygodnie i już jest legalnie? ;-)

 • polsz

  Oceniono 2 razy 2

  "Takie prawo jazdy trzeba wymienić w lokalnym urzędzie, a wtedy łatwo wychodzi na jaw, że kupiec trefnego dokumentu nigdy nawet nie był na Ukrainie."
  A niby jak wychodzi na jaw?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje