Wykopaliska przy szubienicy w Żaganiu. Liczą, że znajdą szczątki Pusch Petera, mordercy z XVI w.

Kilka tysięcy kości i sześć szkieletów odkryli do tej pory archeolodzy pracujący w obrębie szubienicy w Żaganiu (Lubuskie). Nadal liczą na znalezienie tam szczątków słynnego XVI-wiecznego złoczyńcy zwanego Pusch Peterem, który zamordował kilkadziesiąt osób.

Szubienica funkcjonowała w Żaganiu od XVI do XVIII w. Naukowcy szacują, że w sumie pozbawiono tam życia kilkadziesiąt osób.

- Przez wieki wykonywano tam egzekucje na skazańcach obu płci. Miejscowych przestępców nie tylko wieszano, ale też ścinano im głowy, palono na stosie, czy łamano kołem - opowiada PAP kierownik projektu, dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podczas trwających ciągle wykopalisk archeolodzy badają zarówno fundament szubienicy, jak i teren do niej przylegający. Do tej pory natknęli się na kilka tysięcy kości w obrębie szubienicy i na sześć szkieletów, które do niej przylegały, o czym poinformowała PAP Magdalena Majorek z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Badaczka kieruje wykopaliskami wspólnie z Bartoszem Świątkowskim - archeologiem z Uniwersytetu Gdańskiego. Badania odbywają się w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki (NCN) realizowanego przez dr. Wojtuckiego.

Szczątki największego złoczyńcy XVI wieku

Badacze nadal poszukują szczątków, jak określają "jednego z największych złoczyńców XVI wieku", zwanego Pusch Peterem. Został on stracony na żagańskiej szubienicy w 1575 roku, o czym rozpisywali się różni śląscy kronikarze. Złoczyńca ten okradał kościoły, rabował na drogach i zamordował kilkadziesiąt osób, w tym sześć ciężarnych kobiet. Wypruł im płody, po czym zjadł serca ich nienarodzonych dzieci - stąd przydomek "pożeracz serc". Zjedzenie serc nienarodzonych dzieci, według ówczesnych zabobonów, miało dostarczać sił witalnych i zapewnić nieuchwytność przed przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości.

- Według doniesień z epoki, egzekucja tego seryjnego mordercy rozpoczęła się na żagańskim rynku. Po obcięciu prawicy i rwaniu jego ciała rozżarzonymi cęgami przewieziono go na wozie na miejsce straceń do szubienicy i tam nabito na pal, aby konał w okrutnych cierpieniach - opowiada Wojtucki. W jego ocenie takie potraktowanie ciała będzie bardzo wyraźnie widoczne wśród uszkodzeń kości. - Te właśnie analizujemy - niewykluczone, że już na nie natrafiliśmy – dodaje Magdalena Majorek.

Żagańska szubienica jest nietypowa. Śląskie szubienice z reguły budowano na planie koła, a ta jest czworokątna, bowiem wykorzystano wcześniej istniejący w tym miejscu budynek o charakterze rezydencjonalno-obronnym. Szubienicę rozebrano w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy egzekucje zaczęto przeprowadzać w obrębie murów więzień.

Archeolodzy planują w ramach tego samego projektu dalsze wykopaliska w obrębie miejsc straceń. Za kilka lat ukaże się na ten temat szeroka publikacja zawierająca wyniki badań historycznych, archeologicznych i antropologicznych. Zestawione one będą ze źródłami pisanymi z epoki.

Sensacja archeologiczna! Rolnik z okolic Jasła znalazł złotą biżuterię sprzed 3,5-2 tys. lat

Więcej o:
Komentarze (41)
Żagań. Wykopaliska przy szubienicy. Szukają mordercy Pusch Petera z XVI w.
Zaloguj się
 • footprintpl

  Oceniono 17 razy 9

  Teraz przed wymiarem sprawiedliwości ma uchronić namaszczenie się świętym łojem.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 21 razy 9

  Poznają gościa po tym, że będzie miał drzazgi w d...?

 • Oceniono 52 razy 6

  "Wypruł im płody, po czym zjadł serca ich nienarodzonych dzieci"
  Na koniec się okaże, że to jakiś ukraiński bohater narodowy i trzeba będzie jeszcze pomnik postawić.

 • komuno

  Oceniono 32 razy 4

  Zaskoczyło mnie, że ciała zakopywano pod szubienicą. W ogóle b. ciekawy news.

 • 12-digit

  Oceniono 4 razy 2

  A co, według dzisiejszych zabobonów, ma symbolizować zrzutka na tacę?

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Czy to właśnie tymi ziemiami nie władał książę rodu litewsko-germańskiego, późniejszy król Rzplitej, przedostatni Jagiellon na stolcu krakowskim?
  '...w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy egzekucje zaczęto przeprowadzać w obrębie murów więzień...'
  Hmmm... Więc aż do tego czasu była to tam - nomen omen - rozrywka tłumów widzów?
  Brak kości ręki prawej nie będzie jednak miało związku z uszkodzeniami ... tkanek miękkich obszaru miednicy, choć to zależałoby od pala średnicy.
  Czy aby kostki skazańców nie były onego czasu poszukiwaną pamiątką vel gadżetem?

  '...ukaże się na ten temat szeroka publikacja zawierająca wyniki badań historycznych, archeologicznych i antropologicznych...'
  Narodowe - nie? Przecież gdyby zbadano chromosomy, pewność co do rodowodu skazańców obaliłaby wiele mitów niepokalanych...
  Wszelakie polskie instytucje, tytułujące się NARODOWE, są nakierowane na działania wysławiające czy odbrązowujące naród polski, a nawet Naród Polski?

  ****
  '...szubienicy i na sześć szkieletów, które do niej przylegały...'
  Bokiem przylegały czy kością ogonową?

  Egzekucja polskiej ortografii nie powinna dopuszczać do tego:
  '...Według doniesień z epoki, egzekucja tego...' [PRZECINKOZA]
  >>> z epoki egzekucja... [BEZ PRZECINKA]

 • jozbieszczad

  Oceniono 29 razy -9

  Wygląda na to ,że pan Pusch Peter właśnie się "urodził w internecie "
  Zrobiłem sobie ,krótki rysercz .
  Kiedy doszedłem do słów :

  To było narzędzie masowej zagłady. Proszę sobie wyobrazić, że za jednym razem można było tam stracić nawet 20 osób. " na tvn 24 czerwona lampka mnie się zapaliła .
  Więcej nie szukałem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX