Symulator obozu zagłady online. IPN reaguje na zwiastun gry. Ale to może być rosyjska prowokacja

Rośnie oburzenie wokół domniemanej gry sieciowej "The Cost of Freedom", w której gracze mieliby wcielać się w strażników obozu koncentracyjnego lub więźniów. W sprawie interweniował IPN, ponieważ jeden z materiałów na jej temat zawierał sformułowanie o "polskich obozach". Z kolei dziennikarz "Do Rzeczy" wskazuje, że cała sprawa może być rosyjską prowokacją.

17 sierpnia rzekome ukraińskie studio Aliens Games (trudno znaleźć cokolwiek na jego temat w sieci) opublikowało w serwisieYouTube zwiastun swojej najnowszej gry "The Cost of Freedom" ("Cena Wolności").

Jak wynika z zapowiedzi zawartych w trailerze, byłaby to gra online, łącząca w sobie cechy strzelaniny i survivalu (gracze zbieraliby w niej surowce etc.).

"The Cost of Freedom". Gracze mieliby wcielać się w strażników lub więźniów

Gracze mieliby spotykać się w sieci na mapach odwzorowujących... obozy zagłady i wcielać się albo w nazistów pilnujących ośrodków, albo więźniów. W zwiastunie widać, jak sterowany przez gracza nazista wybiera grupę więźniów i kieruje ich do komór gazowych.

Później pojawia się fragment ze środka komór, w których giną wirtualni ludzie. Oprócz tego pokazano również sceny rozstrzeliwania więźniów i palenia zwłok w obozie zagłady.

 

W innej części trailera widać skradających się więźniów, którzy próbują wydostać się z obozu.

Już na samym początku nagrania można zauważyć też charakterystyczne tory kolejowe, wartownię i bramę z Auschwitz, przez chwilę widoczny jest też napis "Arbeit macht frei".

 

Gra wywołała oburzenie, ze względu na to, jak potraktowano makabryczną historię Holocaustu, czyniąc z niej sieciową rozgrywkę, ale pojawił się też "polski wątek".

Trailer gry z "polskimi obozami". IPN zawiadamia prokuraturę

Na kanale Pierro Cocco na YouTube'ie opublikowano ten sam trailer, co na oficjalnej stronie Aliens Games, z dopiskiem "prawda o polskich obozach śmierci". Oryginalny dźwięk jednak podmieniono, a na nagraniu słychać m.in.: " gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu; gdzie jest wasz honor, wy polskie psy; polskie obozy koncentracyjne".

 

W związku z tym nagraniem Instytut Pamięci Narodowej zgłosił do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia aż trzech przestępstw:

 • z art. 133 k.k., tj. przestępstwa znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego;
 • z art. 256 § 1 i 2 k.k., tj. propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego, oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych;
 • z art. 257 k.k., tj. na publicznym znieważaniu grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej.

Wybranowski: To rosyjska prowokacja

Na jeszcze inny wątek całej sprawy zwrócił uwagę dziennikarz "Do Rzeczy" Wojciech Wybranowski, który wskazał, że o samym studio nie ma zbyt wielu informacji w sieci, a sprawa - w jego ocenie - wygląda na rosyjską prowokację.

Wybranowski napisał też, że strona rzekomo ukraińskiego studia powstała w 2018 roku, a w skład zespołu wchodzi w zasadzie jedna osoba: Dmitrij Dybin. "Google przynosi informacje o nim jako reżyserze pracującym m.in dla rosyjskiego Studcinemafest Moscow" - wskazał dziennikarz, dodając w kolejnym tweecie:

Wygląda to na grubą rosyjską prowokację, zresztą dość prowizorycznie przygotowaną, z wykorzystaniem człowieka, który od 2012 roku co najmniej pracuje dla rosyjskich studiów TV
Więcej o:
Komentarze (149)
Gra "The Cost of Freedom". Gracze wcielają się w strażników i więźniów obozów zagłady
Zaloguj się
 • herrpietru

  Oceniono 87 razy 11

  Oczywiście "rosyjska prowokacja". Jak wiadomo tysiące ukrów maszerujących z flagami upa po Lwowie to też taka "rosyjska prowokacja".

 • saves

  Oceniono 57 razy 7

  Jeśli to wymyślili Ukraińcy, to czemu nie o Wołyniu? Tam mieliby dużo szersze pole do popisu w metodach mordowania, aniżeli gazowanie i rozstrzeliwanie.

 • ponury424

  Oceniono 16 razy 6

  Niemcy-III Rzesza, poczynając od 1933 do 1945 roku, utworzyli na swoim terytorium i w 19 okupowanych przez III Rzeszę krajach Europy, ponad 12 500 obozów różnego przeznaczenia, z czego bodajże 36 uznano za obozy zagłady. Większość z tych 36 obozów zagłady ( 23 ) w tym Auschwitz-Birkenau w którym zginęło najwięcej ludzi ( 1 100 000 ) powstało na terenach uznanych przez III Rzeszę za rdzenne, swoje własne. Na terenach II RP okupowanych przez III Rzeszę ( Generalne Gubernatorstwo) powstało 6 obozów zagłady. Dodać należy, że po ataku 1 i 17 września III Rzeszy i ZSRR na Polskę, z przedwojennego terytorium II RP, ponad 380 000 km/2, większość wcielono do III Rzeszy i ZSRR, a tzw. Generalne Gubernatorstwo, który to teren posiadał statut okupowanego, liczył zaledwie 95 000 km/2. Ile trzeba mieć jadu, nienawiści, bić na głowę w nikczemności propagandystów III Rzeszy, żeby powielać brednie o "polskich" obozach.

 • beton44

  Oceniono 19 razy 5

  Super gra - w Polsce zapewne będzie obowiązkowym wyposażeniem każdego członka "elyty" szechterowskiej - co dzień obowiązkowa gra jako więzień polskiego obozu śmierci dręczony przez polskich nazistów.
  Na ostatnim poziomie bohaterski Wehrmacht wybija polskich strażników i oswobadza Europejczyków...

 • batnadziadow

  Oceniono 21 razy 5

  Słodki Jezu, jaka ta "gra" jest biedna. Widać, że ktoś zrobił to w Unity czy innym lepiszczu, szczerze wątpię by to w ogóle stało koło Unreal Engine. Wszystko obliczone na maksymalne wzbudzenie kontrowersji. W takiej formie to pies z kulawą nogą tego nie kupi, wygląda to jak najbardziej na prowokację.

 • nie_slon

  Oceniono 16 razy 4

  To jakaś obsesja - widzieć wszędzie ruskie prowokacje.

 • premier_scretyna

  Oceniono 30 razy 4

  Jeśli obozy są polskie to wszystko w porządku - nikt w Niemczech czyli również w UE, ani nikt z opozycji nie będzie protestował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX