W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Co to takiego?

Rok szkolny 2018/2019 będzie rokiem przełomowym - już w kwietniu pierwsi uczniowie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. Co to takiego i jakie przedmioty obejmuje? Podpowiadamy.

Egzamin ósmoklasisty – co to takiego?

Egzamin ósmoklasisty to nowość w polskim systemie edukacji, która została wprowadzona wraz z ostatnią reformą oświaty. Ma on zastąpić egzamin gimnazjalny, który zniknie wraz z gimnazjami. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w roku szkolnym 2018/2019 - przystąpią do niego zarówno uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej, jak i słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.

Rok szkolny 2018/2019. Harmonogram dni wolnych i terminy egzaminów [KALENDARZ] >>>

Egzamin ósmoklasisty. Jakie są najważniejsze zasady nowego egzaminu?

Egzamin ósmoklasisty to jeden z tych egzaminów, który jest egzaminem obowiązkowym. Istotny fakt jest jednak taki, że egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, ponieważ minimalny wynik egzaminu nie został określony. Oznacza to, że każdy uczeń, który przystąpi do tego egzaminu, spełni swój obowiązek i zaliczy egzamin, bez względu na to, ile punktów zdobędzie.

Jakie przedmioty będą zdawać uczniowie podchodzący do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty ma na celu sprawdzenie wiedzy zdobytej przez uczniów w czasie ośmioletniej nauki w szkole podstawowej. Obejmuje on wiadomości i umiejętności, które zostały określone w podstawie nauczania dla szkół podstawowych, którą można znaleźć m.in. na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.  W latach 2019-2021 egzamin ósmoklasisty będzie sprawdzał wiedzę z trzech przedmiotów obowiązkowych - z języka polskiego, matematyki oraz wybranego przez ucznia nowożytnego języka obcego.

Rok szkolny 2018/2019. Kiedy zaczną się ferie, a kiedy wakacje? >>>

Młodsze dzieci, które przystąpią do egzaminu ósmoklasisty w roku 2022 lub później będą musiały wybrać czwarty przedmiot, czyli przedmiot dodatkowy, którym będzie biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Co istotne, uczniowie VIII klas będą mogli zdawać tylko jeden język obcy i to wyłącznie taki, którego uczą się w ramach obowiązkowych zajęć lekcyjnych. Osoby kończące ośmioletnią szkołę podstawową będą mogły wybierać pomiędzy egzaminem z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego lub ukraińskiego.

Egzamin ósmoklasisty - terminy

Kilka dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło terminy najważniejszych egzaminów, wśród których znalazł się także egzamin ósmoklasisty. Egzamin ten będzie trwał trzy dni i obejmie kolejno:

 • egzamin z języka polskiego, który potrwa 120 minut,
 • egzamin z matematyki, który będzie trwał 100 minut,
 • egzamin z języka obcego, z którym uczniowie będą się zmagać przez 90 minut.

W roku szkolnym 2018/2019 egzamin ósmoklasisty odbędzie się w połowie kwietnia, tuż przed wiosenną przerwą świąteczną. 15 kwietnia dzieci przystąpią do egzaminu z języka polskiego, 16 kwietnia - z matematyki, a dzień później (17 kwietnia) z wybranego języka obcego.

Rok szkolny 2018/2019. Kiedy wypadają dni wolne od nauki? Przerwa świąteczna, ferie, majówka >>>

Więcej o:
Komentarze (28)
Rok szkolny 2018/2019. Egzamin ósmoklasisty - co to takiego?
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 16 razy 8

  Egzamin z polskiego - Życie i Walka Wiecznego Prezydenta Zimnego Lecha; opisz wybrany epizod.

  Egzamin z matematyki: Ksiądz otrzymał 100 mln dotacji na promocję Polski. 90% przeznaczy na wynagrodzenia członków zaprzyjaźnionej partii. Po wypłacie za 20% reszty opłaci podatki, paliwo i serwis od otrzymanych od bezdomnego mercedesów. Ile księdzu zostało na życie ?

  Angielski - Poznałeś na peronie metra Żyda, który zapytał się o drogę do najbliższego polskiego obozu śmierci. Wytłumacz grzecznie, że nie dojedzie tam metrem bo PO kradła i jest to wina Tuska, a obozy śmierci stworzyli żydowscy sprawcy dla swoich ziomków.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 11 razy 5

  Nie rozumiem dlaczego są jakies egzaminy. Przecież wróciliśmy do starego układu należało więc powrócić w całości i miast jakiegoś dziwnego egzaminu 8 klasisty zorganizować normalne egzaminy do konkretnych szkół średnich tak jak to był przed wprowadzeniem gimnazjów. Było to lepsze rozwiązanie podobnie jak powinny powrócić egzaminy na studia a nie jakaś dziwna matura co się ja na % zdaje.

 • doubletea

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawa jestem, z czego dzieci będą się przygotowywać do tego egzaminu zważywszy, że podręczniki dostają i oddają na koniec każdego roku w szkole. W ósmej klasie czeka nas zakup książek z poprzednich paru lat? Fantastycznie.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 5 razy 3

  Ojjj jakie fuj były testy na koniec gimnazjum, wszyscy uczeni co to twierdzili że drzewiej było lepiej narzekali na nie. A jaką formę będzie miał ten egzamin?

 • EWA kalina

  Oceniono 2 razy 2

  Ale po co ten egzamin, skoro i tak się co go zda. Na co komu komu taki sprawdzian i stres ? Zalewska ty rozumu nie masz, dlatego chcą Cię wyeksponować do Brukseli.

 • grzegorz_jurkiewicz

  Oceniono 6 razy 2

  to samo co było w gimnazjum, to teraz kretynka z końskim uśmiechem przeniosła do szkoły podstawowej, kolejny stres dla uczniów, a wszem obwieszczała, że koniec z gimnazjami to również koniec z egzaminami i stresem dla uczniów, kłamca!!! oszołom z kobiety!!!

 • kocurimysza

  Oceniono 1 raz 1

  Najwazniejsza to Religia Praktyka kleczenia polykania czyli Kanibalizm , nauka oszukiwania i inne pierdoly . Po egzaminie tytul Matola wykwalikowanego .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX