WOPR ostrzega plażowiczów nad Bałtykiem: Nie kąpcie się w tych miejscach, to grozi utonięciem

Ratownicy słupskiego WOPR stworzyli filmik, na którym pokazali zagrożenia wynikające z kąpania się przy konstrukcjach i urządzeniach hydrotechnicznych.

W tym filmiku ratownicy WOPR prezentują potencjalne zagrożenia wynikające z kąpieli w pobliżu drewnianych falochronów (tzw. ostróg) w Ustce.

Zdradliwa głębokość

Niebezpieczeństwo z kąpieli przy ostrogach wynika przede wszystkim z różnicy w poziomach głębokości. Na filmiku widzimy ratownika, który będąc dwa metry od falochronów, jest zanurzony w wodzie zaledwie do kolan. Wystarczy jednak, że zrobi kilka kroków i przestaje dotykać dna. Kolejnym zagrożeniem mogą być duże fale, a także prądy morskie o ogromnej sile. W pobliżu falochronów występują dwa rodzaje prądów morskich – te, które wciągają kąpiącego się do dołu i prądy wyciągające w morze. Do tego na ostrogach znajdują się ostre muszelki, które mogą skaleczyć skórę i spowodować w ten sposób zakażenie.

Ratownicy apelują do plażowiczów

Przy samych falochronach jest bardzo głęboko. To ogromne niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Ratownicy apelują do rodziców i przypominają im, że opiekowanie się dziećmi na kąpielisku jest ich obowiązkiem. W ostatnich latach z powodu kąpieli w pobliżu ostróg życie straciła dwójka małych dzieci w Łebie i w Ustce. Ratownicy zalecają, abyśmy do kąpieli wybierali miejsca położone jak najdalej od falochronów.

Więcej o:
Komentarze (56)
WOPR. Dlaczego nie wolno kąpać się w pobliżu falochronów?
Zaloguj się
 • fendi555

  Oceniono 21 razy 19

  Świetny filmik,doskonale obrazuje zagrożenie.Może już żaden plażowicz nie powie że jest bezpiecznie bo on stoi po kolana w wodzie a czerwona flaga jest dla mięczaków.

 • bezspokoju

  Oceniono 20 razy 14

  Takie rzeczy powinie wiedzieć każdy, kto ukończył szkołę podstawową. Rzecz w tym, że tuman ma to w d..pie i będzie robił tak, jak chce w danej chwili, by później biadolić i szukać winnych i odszkodowań wszędzie, gdzie się da.

 • pislamistapolski

  Oceniono 14 razy 12

  takie filmiki nazwijmy to instruktazowe powinny byc pokazywane w szkolach. Nawet te ktore koncza sie tragedia. Czas w szkole na to jest
  Lekcje religii to udawane lekcje wiec powinny byc zlikwidowane

 • krampus81

  Oceniono 11 razy 11

  Ehh, dyskusje jod kilku dni ak przy tym geniuszu, co objechal zamkniety szlaban na przejezdzie kolejowym i walnal samoboja pod nadjezdzajacym pociagiem. "A dlaczego szlaban da sie objechac, a dlaczego nie ma betonowego muru, a bo przejazd powinien swiecic, gwizdac i mrugac a 300m wczesniej powinno stac wojsko i ostrzegac ze jest strzezony przejazd kolejowy, i nie wolno wjezdzac na tory..." Jak kogos nie przekonuje tablica z zakazem i czerwona flaga na maszcie (bo on nie miekka faja i bedzie sie kapal w sztorm!), to znaczy ze nic go nie przekona, ani nie nauczy. Tu przynajmniej raczej nie zabije osob postronnych jak np. autem.

 • grot191

  Oceniono 12 razy 10

  Fajne , szkoda jednak, że nie 2 miesiące wcześniej.
  Ps. Ostrogi, po prostu ostrogi. ..

 • natter2

  Oceniono 7 razy 7

  A ja mam pytanie: czy chociaż jeden raz możecie tworzyć i umieszczaćtakie edukacyjne filmiki PRZED sezonem?
  Już któryś rok z rzędu wszelkie ostrzeżenia o kąpielach, skakaniu na główkę i inne pojawiają się w środku wakacji. A teraz to już w ogóle prawie koniec sierpnia. No przepraszam, ale teraz to już jest musztarda po obiedzie i nikogo w ten sposób nic nie nauczycie...

 • chasingcars

  Oceniono 11 razy 7

  Motłochowi 500+ można tłumaczyć i tłumaczyć, a efekt będzie taki sam jak grochem o ścianę.

 • john_yossarian

  Oceniono 13 razy 7

  Bardzo dobry film. Tylko że ysiące Januszy w ogóle go nie zobaczy a 99% z tych, którzy zobaczą, oleje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX