7-klasiści "zmęczeni" i "przeciążeni nauką". Marek Michalak pisze do minister Zalewskiej

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przekazał minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej raport dotyczący 7-klasistów. Wyniki są niepokojące - wielu uczniów i rodziców wskazuje na nadmiar nauki i przeciążenie pracami domowymi.

Do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej trafił raport rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, dotyczący sytuacji uczniów siódmych klas po roku obowiązywania reformy. We wrześniu ubiegłego roku przywrócono ośmioletnią szkołę podstawową.

Michalak w liście do Zalewskiej stwierdził, że "realizowana reforma jest ryzykownym przedsięwzięciem", co mają potwierdzać skargi wpływające od dzieci, rodziców i nauczycieli.

"Skargi dotyczyły przede wszystkim przeciążenia nauką z racji skrócenia czasu na opanowanie materiału w porównaniu do tego, którym dysponowali uczniowie gimnazjów. Uczniowie i ich rodzice wskazywali także na niepewność przyszłości dzieci, a także na zmęczenie i brak czasu na pozaszkolne aktywności" - stwierdził Michalak.

Sytuacja uczniów w klasie VII

Biuro Rzecznika Praw Dziecka po licznych skargach przeprowadziło anonimowe ankiety w 76 szkołach w całej Polsce.

"Najczęściej zgłaszanymi dyrektorom przez uczniów i rodziców problemami są: nadmiar nauki (odpowiednio 80 proc. i 78 proc.), prac domowych (41 proc. i 36 proc.), sprawdzianów (30 proc. i 24 proc.) i kartkówek (29 proc. i 15 proc.), a także problemy związane z przemocą rówieśniczą (17 proc. i 21 proc)." - czytamy w komunikacie biura.

Niemal połowa nauczycieli jest zdania, że program ich przedmiotów jest zbyt obszerny. Wielu z nich wskazuje, że nie mają czasu na realizowanie całego materiału. Z kolei rodzice wskazują, że dzieci uczą się w domach średnio ok. 3 godzin dziennie w dni powszednie i 3,5 godz. w dni wolne.

"Ja się boję panie marszałku". Tak minister Zalewska zareagowała na wypowiedzenie warunków pracy

Więcej o:
Komentarze (186)
7-klasiści "zmęczeni" i "przeciążeni nauką". Marek Michalak pisze do minister Zalewskiej
Zaloguj się
 • MARC09

  Oceniono 57 razy 43

  Dzieci będą ponosimy konsekwencje przez całe życie a tym czasem p. Zalewska dorobi sobie w europarlamencie. Żenada. To najgorsza i najpazerniejsza i obłudna władza od 1989 roku.

 • sztucznypolak

  Oceniono 55 razy 27

  Przez 8 lat Polcy i Polaki ...
  A powaznie: zamiast koncentrowac sie na prawdziwych problemach polskiej szkoly, trzeba bylo zrobic kolejna debilna reforme. Potem sie dziwimy ze najlepsi z Polski uciekaja.

 • Robert Mazurek

  Oceniono 40 razy 24

  No to rzeczywiście nowość. Przeciążone dzieci zostały ... dociążone.

 • lobuz5

  Oceniono 28 razy 22

  A czy p. Zalewska odpowie za pieniadze z PCK, ktore wyprowadzono na kampanie wyborcza????

 • Hub Hut

  Oceniono 26 razy 22

  W przyszlym roku, w trakcie naborów do Lieceow będą startowały dwa roczniki uczniowie ze starego gimnazjum i nowe ze szkoly podstawowej. Jak podaje Gus prawie ponad 550tys uczniów. Ciekawe ktore wylądują w zawodówkach? ... Bo wszyscy nie zmieszczą się w liceach i technikach.

 • poison884

  Oceniono 14 razy 14

  Program który w gimnazjum był przerabiany w 3 lata teraz robi się w 2 lata.
  Efekt wiadomy.

 • Emil Bonik

  Oceniono 22 razy 14

  Dzieci są tu najmniej istotne.... Istotne jest to, że pani minister miała swoje pięć minut i mogła się wykazać i pokazywać w mediach i na salonach.

 • Karry M.

  Oceniono 34 razy 14

  No to co można powiedzieć o 4 klasistach? Kartkówka za kartkówka, sprawdziany non-stop. Zadawanie po kilka stron ćwiczen w domu. Dziecko przychodzi do domu o 13.00 i siedzi do 17.00 nad lekcjami. A jest to jeden z najlepszych uczniów w szkole. Co mają powiedzieć Ci co nauka gorzej do głowy wchodzi? Koszmar. Kiedyś podstawowa szkoła to było coś innego. Spokojniej bylo i też było 8 klas. W klasie dziecka 2 osoby leczą się psychiatrycznie gdyż nauczycieli nie obchodzą słabsi uczniowie więc dociskani są z każdej strony. Dzieci są przemęczone a nauczyciele bez szacunku do uczniów. Szkoła XXI wieku .

 • ollasja

  Oceniono 17 razy 13

  Niestety, choć problem jest poważny, nie spodziewam się jakiejkolwiek reakcji ze strony pani minister czy ministerstwa. Bo przecież było juz kilka razy powiedziane, że reforma została przeprowadzona prawidłowo. W razie wątpliwości telewizja polska to potwierdzi, a na rzecznika praw dziecka zawsze można wybrać kogoś innego. Tylko dzieci szkoda...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX