Duda leci do Australii finalizować zakup fregat. Nagle informacja: premier blokuje transakcję

Prezydent Andrzej Duda miał podczas wizyty w Australii podpisać list intencyjny w sprawie zakupu fregat. Do tego jednak może nie dojść. Według informacji Radia ZET zdecydował o tym premier Mateusz Morawiecki, a decyzja była "tak nagła, że nie poinformował o tym Dudy".

Prezydent Andrzej Duda od 18 do 23 sierpnia będzie przebywał z wizytą w Australii i Nowej Zelandii, a razem z nim pojawi się tam też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak zapowiadał prezydencki minister Krzysztof Szczerski, zakładano, że efektem tej wizyty miało być podpisanie listu intencyjnego za zakup dwóch fregat rakietowych typu Adelaide dla polskiego wojska. O tej sprawie już w 2017 roku informował portal Defence24.pl (otrzymał potwierdzenie od australijskiego ministerstwa obrony).

Jednak już wówczas podnoszono, że zakup 25-letnich, używanych fregat może być - delikatnie mówiąc - nietrafiony. Te argumenty powróciły też tuż przed wylotem prezydenta do Australii.

Zakup fregat Adelaide. Minister przeciwny

Sprzeciw wobec zakupu fregat Adelaide zgłaszał też Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (to stocznie nadzorowane przez jego resort mają budować okręty dla wojska).

Szef MON Mariusz Błaszczak mówił wówczas na antenie Radia Maryja, że "Wojsko Polskie zamawia i będzie zamawiać budowę okrętów w polskich stoczniach, ale wojsku potrzebne są także okręty tu i teraz".

Fregaty nie trafią do wojska? Media: premier zablokował decyzję

Jeszcze przed wylotem prezydenta Dudy do Australii zakup fregat Adelaide budził kontrowersje, jednak jak poinformował w piątek rano dziennik "Polska The Times" sprawę miał rozwiązać premier Mateusz Morawiecki. Z informacji dziennikarza gazety wynika, że w ostatniej chwili to szef rządu miał zablokować transakcję.

Tę wersję prezentuje też Radio ZET, które ustaliło kolejne szczegóły. Według radia prezydent Andrzej Duda o decyzji premiera Morawieckiego, czyli wstrzymaniu zakupu fregat, miał "dowiedzieć się z drugiej ręki".

Decyzja Mateusza Morawieckiego była tak nagła, że Andrzej Duda został o niej poinformowany przez osoby trzecie - informuje Radio ZET.

Wiceszef MON: fregaty za symbolicznego dolara

Głos o fregatach Adelaide zabrał wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. - Jeżeli okazałoby się, że Australijczycy chcieliby przekazać nam te dwa okręty za symbolicznego dolara czy złotówkę, to pewnie będziemy tym zainteresowani. Minister Błaszczak nigdy nie powiedział, że dąży do tego, aby kupić te okręty - powiedział Skurkiewicz w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Do godz. 15 w piątek nie pojawiły się żadne oficjalne stanowiska, zarówno ze strony MON, jak i Kancelarii Prezydenta czy Kancelarii Premiera.

Więcej o:
Komentarze (503)
Duda leci do Australii finalizować zakup fregat. "Premier blokuje transakcję"
Zaloguj się
 • Paweł Mi

  Oceniono 111 razy 103

  Podobno teraz Adrian wybiera się do Kongo - ma podpisać kontakt na dostawę dzid dla obrony terytorialnej :D Nasz podróżnik, normalnie drugi Tomek Wilmowski :D

 • Oceniono 79 razy 69

  W Australijskich Alpach w Kosciuszko National Park można poszusować na nartach o tej porze roku. Więc wyjazd nie jest zupełnie bez sensu. Można go jeszcze jakoś pożytecznie wykorzystać.

 • zdziwiony6

  Oceniono 66 razy 50

  Prezydentowi nikt nie powiedział o zmianie decyzji, bo:
  1. Morawiecki nie traktuje go poważnie.
  2. Prezes nie traktuje go poważnie.
  3. Prezydent nie wiedział, że miał kupić jakieś okręty.
  4. ...

 • lottare21

  Oceniono 84 razy 48

  Adrian w krainie kangurów. Przywiezie z wycieczki licencję na produkcję bumerangów. Żałosne tłumoki.

 • student_zebrak

  Oceniono 52 razy 44

  maliniak bedzie owacyjnie witany przez sekretarke
  to z pewnoscia podniesie prestiz kraju, o namiestniku nie wspominajac
  sprawa jest walkowana od miesiecy, nagle krzywousty doznal olsnienia
  szczac kury prowadzac

 • razal-on-line

  Oceniono 49 razy 39

  Fundujemy my wczasy po prostu. A kto pamięta jak łaskawie rządzący krytykowali Tuska za Peru?

 • mp102

  Oceniono 47 razy 37

  Pojechali na wakacje, a fregaty pojawiły się później jak pokazały się nei wygodne pytania o wybór operatora lotu, ilość delegacji i po prostu cel podróży. To się pojawił temat fregat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX