"Obecność wojska będzie coraz większa". Sellin włącza się w wojnę o obchody na Westerplatte

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego odniósł się do tego, czy Wojsko Polskie powinno być obecne podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku oraz jego roli w uroczystości. - Wojsko Polskie na tych uroczystościach będzie i jego obecność na tych obchodach będzie z roku na rok coraz większa - powiedział.

Wiceminister Jarosław Sellin w Radio Gdańsk stwierdził, że Wojsko Polskie nie może być wykluczane z obchodów 1 września na Westerplatte. Przypomniał, że na Westerplatte walczyło i zginęło ponad 200 żołnierzy polskich sił zbrojnych. - Niezależnie od tego, jakimi emocjami jacyś lokalni politycy się kierują, którzy próbują wszczynać trudności, Wojsko Polskie na tych uroczystościach będzie i jego obecność na tych obchodach będzie z roku na rok coraz większa - zadeklarował.

Prezydent Gdańska nie chciał Wojska Polskiego na Westerplatte?

Konflikt między rządem a władzami Gdańska rozpoczął się, kiedy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie zaprosił wojska na uroczystości rocznicy wybuchu II Wojny Światowej organizowane na Westerplatte. -  Prezydent tego miasta nie ma prawa do zawłaszczania historii Polski, do traktowania Gdańska jako prywatnego folwarku - powiedział wtedy minister.

Oskarżeniom tym zaprzeczył prezydent Paweł Adamowicz, który na oficjalnej konferencji stwierdził, że "udział wojska polskiego w obchodach jest wskazany i konieczny". Odniósł się jednak do sytuacji sprzed roku, kiedy według ustaleń apel pamięci miał być odczytany na przemian przez harcerza i oficera, ale podczas uroczystości żandarm zagrodził harcmistrzowi ciałem przejście do mównicy. "Zostałem oszukany, okłamany przez przedstawicieli MON" - skomentował tamtą sytuację. Według niego w tym roku apel pamięci powinien odczytać harcerz, nie wojskowy.

Nie zgadza się z tym wiceminister Jarosław Sellin, który uważa, że apel powinien odczytać żołnierz. 

Więcej o:
Komentarze (183)
"Obecność wojska będzie coraz większa". Sellin włącza się w wojnę o obchody na Westerplatte
Zaloguj się
 • nabbuko

  Oceniono 45 razy 35

  ...aż staną na ulicach czołgi i koksowniki. Czy już wiadomo od kiedy internowania?

 • belg5

  Oceniono 57 razy 29

  Panie Sellin, nie kłam. Prezydent Adamowicz nie wyobrażał sobie uroczystości bez wojska, ale tez z ceremoniałem od lat ustalonym. Tego sie trzymajcie. A przy tej okazji również i tu spytam Pana Sellina czy nadal jest przekonany ze 3 wybuchy w tupolewie są naukowo udowodnione

 • zwyklaosoba

  Oceniono 38 razy 20

  Ale na Westerplatte nie walczył (i nie zginął) nikt, kto zginął w katastrofie smoleńskiej. I tylko o to chodzi. Od ministra RP oczekiwałbym, że nie będzie udawał idioty. Chodzi wyłącznie o idiotyczne mieszanie w prawdzie historycznej i wzywanie na apelu poległych w miejscach bitew ofiar katastrofy komunikacyjnej. A dlaczego nie wezwać tych co zgineli w Kabatach. Albo tych z promu "Heweliusz". A uszanowanie bohaterów macie gdzieś !!!! Od kilku lat, 1 września na grobach bohaterskich Obrońców Poczy Polskiej są tylko wienieć od IPN-u i żnicze ode mnie i moich dzieci. Nie ma żadnych wiązaneh i zniczy od Poczty Polskiej, PKP, Straży Granicznej, władz wojewódzkich. I tak wam właśnie (nie)zależy na uczczeniu Bohaterów !!! Wam chodzi o to by pokazać kto tu rzadzi i jak pies zanaczyć swój teren. A w szpęgawsku ktokolwiek z Was był ??? Nigdy !!! Bo tam nie ma kamer !!! Jedynie premier Tusk 1 września oddał hołd tysiącom Polaków tam zamordowanym. Wy tylko umiecie się ustawiać fałszywymi mordami do kamer.

 • van_klomp

  Oceniono 63 razy 19

  Wojsko rok temu na Westerplatte wydymało harcerzy! Taki to jest honor wolskiego wojaka.

 • mihowski

  Oceniono 38 razy 18

  A będą przeloty Gulfstramów i luksusowego Boeinga 737 do przewozu bonzów partyjnych? Oglądałem to coś na paradzie 15.08 i teraz wiem na co idziete 2 PKB na obronność

 • Wojciech Karcz

  Oceniono 32 razy 16

  oj sellin sellin - kłamstwo ma krótkie nóżki
  Według zapisów z dziennika bojowego pancernika "Schleswig-Holstein" Polacy zaraz po kapitulacji podali swoje straty jako 15–20 zabitych. Porucznik Pająk w swojej relacji z 1945 roku podał, że straty polskie wyniosły 21 żołnierzy. Chorąży Gryczman w swojej relacji podał straty polskie jako 20 zabitych.

 • Jan Cichowlaz

  Oceniono 14 razy 14

  Panie Selin powiedz Pan tak z reka na sercu ile razy bral pan udzial w uroczystosciach na Westerplatte. Ma juz Pan troche lat i mieszka niedaleko wiec ile? Pieknie sie jest produkowac w tv i gadac bzdury. Odkad siegam pamiecia na corocznych uroczystosciach zawsze byli zolnierze z Nowego Portu. Czy to za "komuny" czy juz w Niepodleglej.
  Wiec wole wierzyc "klamcy" Adamowiczowi niz Panu, bo jego tam widywalem a Pana NIE.
  Zawlaszczyliscie juz muzeum II wojny swiatowej, teraz chcecie do kompletu Westerplatte. Co chcecie tam zrobic, kolejne miejsce kultu PiS.
  Ten cypel przetrwal nie jedna burze wiec taki szkwal jak wasz tez da rade.

 • ryslew2061

  Oceniono 28 razy 14

  "... zginęło ponad 200 żołnierzy polskich"? To jakieś nowe ustalenia? Czy minister od kultury zna tylko historię z wiersza Gałczyńskiego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX