15 sierpnia przypadają dwa święta, odbędzie się defilada. Sprawdź, które sklepy będą otwarte

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a w Kościele katolickim świętowane jest Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli święto Matki Boskiej Zielnej.

15 sierpnia - co to za święto?

15 sierpnia obchodzimy dwa święta. Pierwszym z nich jest Święto Wojska Polskiego, obchodzone w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej z Armią Czerwoną w 1920 roku. Wygrana polskich żołnierzy na blisko 20 lat zapewniła naszemu krajowi niepodległość i uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Starcie jest zaliczane do 18 wielkich bitew, które zdecydowały o losach świata. Bitwa trwała od 13 sierpnia.

Drugie to święto kościelne - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Matki Boskiej Zielnej. 

Dzięki wolnej środzie, biorąc urlop 16 i 17 sierpnia, można mieć pięć dni wolnego. W ten długi weekend pogoda w niektórych częściach Polski pozwoli odpocząć od upałów, gdyż temperatury nie przekroczą 30 stopni. Tylko w kilku rejonach będzie aż tak gorąco. Pogoda powinna być przyjemna, jednak w możliwe jest zachmurzenie, a także burze.

15 sierpnia sklepy będą zamknięte

15 sierpnia jako święto jest kolejnym w tym miesiącu dniem wolnym od handlu. Warto pamiętać o zrobieniu zakupów wcześniej, ponieważ duże supermarkety jak Biedronka, Lidl czy Tesco będą 15 sierpnia zamknięte. Podobnie jak w niedziele bez handlu, w razie potrzeby zakupy będziemy mogli zrobić na stacjach benzynowych czy małych sklepach, gdzie pracują właściciele. Otwarte mogą być sklepy osiedlowe czy te z sieci jak np. Żabka czy Carrefour Express. 

Sprawdź też KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH - SIERPIEŃ 2018

Święto Wojska Polskiego - plan obchodów

Już 14 sierpnia po południu rozpoczną się, zaplanowane na dwa dni, obchody święta Wojska Polskiego. O 14.00 w siedzibie MON przy ulicy Klonowej minister Mariusz Błaszczak wręczy odznaczenia resortowe i wyróżnienia z okazji jutrzejszego święta. 15 sierpnia w Warszawie odbędzie się defilada, zapowiadana przez władze jako największa do tej pory. 

Częścią wtorkowych obchodów będzie też uroczyste zakończenie sztafety 100-lecia niepodległości. O 16.00 jej uczestnicy dobiegną do mety przy PGE Stadionie Narodowym, a godzinę później zostaną uroczyście powitani przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego.

Więcej o:
Komentarze (33)
15 sierpnia przypadają dwa święta. Sprawdź, które sklepy będą otwarte
Zaloguj się
 • antekpociecha

  Oceniono 19 razy 7

  Spokojnie nie siejcie zamętu przecież wódkę i piwo można zawsze wszędzie bez problemu kupić...

 • cezar85

  Oceniono 13 razy 5

  skoro defilada, to otwarte będą monopolowe

 • Waleria Ksycka

  Oceniono 11 razy 5

  Ciekawe który hamerykanin zostanie odznaczony z okazji Święta Wojska Polskiego.

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 4

  Żołnierze!
  Nie po to wasi pradziadowie wyganiali w 1920 Budionnego, żebyście mieli defilować przed Budynnym.

 • lukasz2711

  Oceniono 14 razy 4

  15 Sierpnia jest jedno święto Święto Wojska Polskiego obchodzone z okazji uczczenia zwycięstwa w Bitwie warszawskiej nad bolszewicką Rosją w 1920 roku. Z drugim ze świąt to kościół się wpier...ił podobnie jak przy święcie Konstytucji 3 maja.

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 13 razy 3

  no to walimy na Kreml - nie oddamy ani guzika - wielkie dzięki dla hameryki za dostawy złomu bojowego - kłaniają sie polscy lokaje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX