Perseidy warto oglądać właśnie dziś. "Spadające gwiazdy to pyłki wielkości ziarenka piasku"

- Spadające gwiazdy to w rzeczywistości wyrzucone przez komety drobinki pyłu, nie większe od ziarenek piasku. Wpadając w ziemską atmosferę ulegają spaleniu, pozostawiając szybki, efektowny ślad - tłumaczy w rozmowie z PAP Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Dziś najlepsza noc do oglądania nocy spadających gwiazd.

Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. Najpopularniejszy rój meteorów to z kolei Perseidy. Najwięcej - od 80 do 100 w ciągu godziny - będzie można zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli właśnie dziś.

Perseidy najlepiej oglądać właśnie dziś

- Pierwsze meteory z roju Perseidów można obserwować teoretycznie od około 15 lipca. Wtedy Ziemia zaczyna powoli wchodzić w strumień cząstek pozostawionych dawno temu przez jedną z komet. To właśnie komety, wyrzucające z siebie olbrzymią ilość gazu i cząstek, tworzących piękny warkocz, są źródłem meteorów. Ziemia czasem przedziera się przez taki pozostawiony w kosmosie warkocz, a jego cząsteczki wdzierają się w ziemską atmosferę. Wtedy możemy zobaczyć na niebie dużo większą liczbę spadających gwiazd, czyli właśnie meteorów - powiedział Karol Wójcicki.

Meteory, które w sierpniu pojawiają się na niebie, zawdzięczają swoją nazwę gwiazdozbiorowi Perseusza. To gwiazdozbiór, który z Polski można obserwować przez całą noc nad wschodnim horyzontem. Właśnie z kierunku tego gwiazdozbioru "wylatują" pojawiające się na niebie Perseidy.

- Szukając spadających gwiazd, nie należy jednak patrzeć w tym kierunku. Meteory będą pojawiały się od niego do kilkudziesięciu stopni w lewo, prawo i do góry. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu położyć się na kocu czy leżaku i wzrokiem obejmować jak największy obszar nieba. Gdy wykażemy się cierpliwością, to po pewnym czasie taką spadającą gwiazdę uda się nam zobaczyć - zaznaczył rozmówca PAP.

Przyznał jednak, że w tym roku warunki do obserwacji będą nieco utrudnione. - Będziemy mieli zaledwie dwa dni po pełni Księżyca, a więc będzie on świecił dosyć jasno i przeszkadzał w obserwacjach. Dodatkowo radiant roju, czyli punkt, z którego meteory na niebie "wylatują", jest stosunkowo nisko nad horyzontem. Część z nich zniknie nam za drzewami i domami - podkreślił Wójcicki.

Perseidy można oglądać też w mieście

Choć meteory najlepiej obserwować z terenów podmiejskich, to mieszkańcy miast również nie muszą rezygnować z obserwacji. - Aktywność meteorów w miastach nie jest wtedy tak widoczna, bo znikają one w łunie miasta, ale te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne, z pewnością są widoczne. Można iść do parku, usiąść na skwerze czy placu, pójść na dach czy balkon i cierpliwie wpatrywać się w stronę nieba - powiedział Wójcicki.

Do obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych, teleskopów, lornetek. Wystarczy własny wzrok. - To najmniej wymagające spośród wszystkich obserwacji astronomicznych, a potrafią dostarczyć wielu wrażeń - dodał rozmówca PAP.

Największe w Polsce wspólne obserwacje spadających gwiazd w 2013 roku zorganizowało warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W należącym do CNK Parku Odkrywców wypatrywało ich ponad 3,5 tys. warszawiaków. W tym roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia w Parku Odkrywców ponownie będzie można razem czekać na deszcz meteorów.

- Niejednokrotnie podczas przelotu takiego meteoru rozlegały się wiwaty, okrzyki zachwytu. Ludzie reagują bardzo spontanicznie i emocjonalnie. Warto tego samemu doświadczyć. Po godzinie  21 zapewnimy najlepsze warunki, jakie tylko są możliwe w stolicy: wygasimy światła Centrum Nauki Kopernik, otaczających nas mostów. Postaramy się również o wygaszenie Stadionu Narodowego. Lokalnie sprawimy, że trochę przyjemniej będzie nam się patrzyło w gwiazdy, nic nas nie będzie raziło w oczy. Do godziny 1 w nocy będzie można zobaczyć wiele spadających gwiazd, warto więc przygotować długą listę życzeń - zachęcał Wójcicki.

Sprawdź, co wiesz o kosmosie
1/20Planeta ze zdjęcia to oczywiście:
Zobacz także
 • Perseidy 2018. Oglądanie nocy spadających gwiazd Noc spadających gwiazd 2018 przy Centrum Nauki Kopernik. Pogoda dobra do oglądania Perseidów
 • Perseidy 2018 (zdjęcie ilustracyjne) Perseidy. Noc spadających gwiazd już dziś. Sprawdź, czy nie popsuje jej pogoda
 • Perseidy 2018. Kiedy i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Noc spadających gwiazd już dziś. Jak najlepiej przygotować się do oglądania Perseidów?
Komentarze (22)
Perseidy 2018. Spadające gwiazdy to pyłki wielkości ziarenka piasku
Zaloguj się
 • olafwrocek

  Oceniono 4 razy 4

  Pełnia była 2 tygodnie temu, Karol Wójcicki nie pracuje w CNK od chyba ponad roku....

 • premier_scretyna

  Oceniono 2 razy 2

  Dwa dni po pełni? Raczej dwa dni po nowiu!
  Nieuk z "gazety" wziął tekst prawdopodobnie sprzed roku i myśli, że w tym roku przecież jest tak samo!
  I tacy próbują nam świat wyjaśniać!

 • palo_ma1

  Oceniono 4 razy 2

  Ale faktycznie, ten artykuł jak spadająca gwiazda - spadł i błysnął treścią sprzed roku.

 • liss_91

  Oceniono 2 razy 2

  "Będziemy mieli zaledwie dwa dni po pełni Księżyca" serio? gdzie? Dobre kopiuj wklej. Z poprzedniego roku?

 • mietek1910

  Oceniono 2 razy 2

  Byłem z 10 minut na balkonie i widziałem 2. Południe, płd-zach.

 • lispokis

  Oceniono 2 razy 2

  czy dowiem się w której części nieba będą widoczne?? kolejny artykuł w którym masło maślane zamiast konkretów. gdzie ich szukać - na północnym niebie, czy na południowym, na wschodzie nieba czy na zachodzie? może ktoś się wreszcie wysili i napisze.

 • koles751

  Oceniono 3 razy 1

  " do kilkudziesięciu stopni w lewo, prawo i do góry."
  Mam nadzieję, że autor to zrozumiał ...

 • loneman

  Oceniono 2 razy 0

  Pewnie czesc przyszla by sobie chlpanac skoro bylo zaciemnione a gdyby byly krzesla usneliby (jak pewna wycieczka wziela planetarium za miejsce do drzemki😃) a inni by wedziel potem o czym gadac z madrzejszymi od siebie.
  Czesc nawet slyszala, ze taki kamyk jak nie spali sie ale spadnie to drogi fant i zawieraja cenne metale a mohery chca przekonac sie czy na pewno niebo "bogow" nie jest doskonale i nadal sa w nim banalne "kamienie" burzac naiwne wyobrazenia zacofanych o kosmosie😂😆

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje