Burze przechodzą nad Polską, strażacy w akcji. W Sokołowie Podlaskim zginął mężczyzna

W ośmiu województwach obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne w związku z burzami z gradem. Skutki gwałtownej pogody odczuli już szczególnie m.in. mieszkańcy woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego. Wiadomo już o jednej ofierze śmiertelnej.

Nad Polską przesuwa się front burzowy z silnym wiatrem i gradem. Burzom towarzyszą: ulewy i wiatr, który w porywach może osiągnąć prędkość 115 kilometrów na godzinę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozsyłało SMS-owo informacje o zagrożeniu.

W piątek wieczorem ostrzeżenia IMGW w związku z burzami z gradem obowiązywały w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim. Najgroźniejszą sytuację synoptycy prognozują w woj. świętokrzyskim i małopolskim, gdzie w niektórych rejonach wprowadzono trzecie - najwyższe w skali - ostrzeżenie.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w Sokołowie Podlaskim na Mazowszu utonął mężczyzna, porwany z brzegu przez wezbraną rzekę Cetynię. W całym województwie do godz. 21 straż otrzymała niemal 200 zgłoszeń.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", skutki nawałnic odczuli także m.in. mieszkańcy Radomia i okolic miasta. Tam kilkudziesięciominutowa burza nadciągnęła po południu. Silny wiatr zerwał dach na jednym z budynków mieszkalnych, strażacy byli też informowani o połamanych drzewach i zerwanych liniach energetycznych.

Woda zalała też ulice i tunel pod torami na al. Grzecznarowskiego. "W rejonie skrzyżowania Plant z Chłubińskiego woda miała blisko metr głębokości" - czytamy w "GW".

Sporo pracy mieli też strażacy z woj. świętokrzyskiego. W regionie zostały zerwane co najmniej cztery dachy. Jak podaje portal kielce.wyborcza.pl, odnotowano także dwadzieścia przypadków połamanych konarów. "Przez kilkadziesiąt minut zablokowana była droga krajowa nr 74. Pomiędzy Makoszynem i Lechowem (gmina Bieliny) przejazd kierowcom blokowało powalone drzewo" - czytamy na kielce.wyborcza.pl.

Więcej o:
Komentarze (17)
Burze przechodzą nad Polską, strażacy w akcji. W Sokołowie Podlaskim zginął mężczyzna
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 6 razy 2

  <<< W Radomiu woda miała metr wysokości >>>

  Ciekawe ile woda miała przy tym szerokości.

 • adalberto3

  Oceniono 7 razy 1

  Takie są skutki betonowania miast. Chwała deweloperom !

 • dr_bloger

  Oceniono 1 raz -1

  W Bielsku-Białej niby trochę padało, nadal duszno.

 • aistionnelle

  Oceniono 5 razy -1

  W Radomiu może i była burza, natomiast w centrum nieruchome powietrze +25 stopni i nie zanosi się na zmianę .Brawo trafne prognozy jak od kilku tygodni zresztą

 • kka69

  Oceniono 19 razy -5

  Radom to matecznik PISu.
  Niebiosa ich za to karzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX