Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła ostrzeżenia pogodowe. Czym jest RCB? Wyjaśniamy

Z powodu gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które dziś pojawią się nad Polską, RCB - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - zaczęło wysyłać ostrzegawcze SMS-y. Czym jest ta instytucja i dlaczego dostajemy od niej wiadomości?

W niemalże każdym kraju istnieje system ostrzegania obywateli przed zagrażającymi im niebezpieczeństwami. W Polsce taką funkcję pełni RCB - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

RCB - co to?

RCB to państwowa jednostka systemu zarządzania kryzysowego. Ma na celu zapobiegać kryzysom, a w razie ich wystąpienia - minimalizować ich skutki. Dokonuje ona analizy wszelkich możliwych zagrożeń na podstawie informacji dostarczanych przez "ośrodki kryzysowe" administracji publicznej oraz danych międzynarodowych, opracowuje rozwiązania dotyczące sytuacji kryzysowych oraz koordynuje przepływ informacji na ich temat. RCB działa od 2008 roku.

Jak i kiedy ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

RCB dziś pierwszy raz wysłało ostrzeżenie drogą SMS-ową do mieszkańców Polski. Centrum bezpieczeństwa chce je odtąd rozsyłać w razie zagrożenia. Ostrzeganie odbywa się w ramach tzw. Alertu RCB, czyli systemu ostrzegania SMS-ami.

Oficjalnie program ruszy 12 grudnia, jednak na czas wakacji uruchomiono pilotaż. Zdecydowano się to zrobić ze względu na wzrost zagrożeń w tym okresie. Chodzi tu przede wszystkim o zjawiska pogodowe, intensywne burze lub gwałtowne nawałnice, które mogą zagrażać życiu.

Alert RCB - kto go dostaje?

Na Alert RCB nie trzeba się zapisywać. SMS-a powinien dostać każdy, kto znajduje się aktualnie na zagrożonym obszarze. Nie ma znaczenia sieć komórkowa, do której się należy. Operator wysyła automatycznie wiadomości do osób, które znajdują się na terenie wskazanym przez RCB. W trakcie pilotażu najmniejszym obszarem branym pod uwagę jest województwo, docelowo ma to być powiat. 

Część czytelników zgłasza nam, że nie otrzymała dziś Alertu RCB. Czy wy dostaliście ostrzeżenia? Napiszcie w komentarzach.

Więcej o:
Komentarze (31)
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła ostrzeżenia pogodowe. Czym jest RCB? Wyjaśniamy
Zaloguj się
 • von_stein

  Oceniono 12 razy 6

  Czy ostrzegą przed rządem PiS i ich Prezydentem??
  A co z Prezesem - taki ostrzeżenia powinny być powielane codziennie i to zarówno rano, jak i wieczorem..

 • jxl82

  Oceniono 17 razy 5

  NKWD -Narodowo-Katolicki Wydzia ds. Deszczu

 • jxl82

  Oceniono 12 razy 4

  A dlaczego nie Narodowe?

 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 4

  Przy okazji RCB powinno każdemu Polakowi i Polce każdej wysłać info nt. tego, jak z lipcowej nadwyżki 10 mld w budżecie, w sierpniu zrobił się 10 miliardowych dług???

 • troque

  Oceniono 5 razy 3

  W sumie mogli wysyłać komunikaty gdy Becia jeździła po PL z predkością 50km/h

 • acototak

  Oceniono 14 razy 2

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?
  W przypadku tego żondó to raczej kiepski dowcip.

 • fragola50

  Oceniono 7 razy 1

  Dostałam, dziękuję. Póki co w Warszawie nadal żar z nieba się leje i nie widać zmian.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX