Wściekli pasażerowie piszą o opóźnieniach pociągów PKP Intercity. "Śmiech na sali i żałość"

Profil PKP Intercity na Facebooku w ostatnich dniach zalewa masa negatywnych komentarzy. Zirytowani pasażerowie wytykają przewoźnikowi bardzo duże opóźnienia. Spółka tłumaczy, że powodują je losowe zdarzenia.

Krótka lektura komentarzy na Facebooku PKP Intercity pozwala zauważyć, że w ostatnich dniach, mniej więcej od początku sierpnia liczba niezadowolonych pasażerów dynamicznie wzrosła.

Zirytowani pasażerowie krytykują PKP Intercity. Ponad 100 minut opóźnienia

Jedna twierdzi, że przewoźnik zapomniał "podstawić wagony". "Jak to jest, że zapomniano podstawić wagony?! Dlatego pociąg stoi, ale wagoniki nie dojechały wiec już opóźnienie z 60 minut wzrosło do 90. Następnym razem czego będzie brakować? Lokomotywy? A nie taka sytuacja kiedyś też już była" - napisała przedwczoraj rozgoryczona pasażerka.

Kolejna pasażerka zamieściła na profilu zdjęcia trzech wydrukowanych poświadczeń o opóźnieniu pociągu. Na pierwszym, datowanym na 6 sierpnia, pociąg do stacji Łódź Widzew opóźniony jest o 150 minut. Na kolejnym, z 8 sierpnia, opóźnienie przyjazdu do Warszawy Centralnej wyniosło 50 minut. Trzeci wydruk dotyczy ponownie pociągu jadącego do Łodzi. Opóźnienie - 140 minut.

"Śmiech na sali i żałość"

"Trasa Wrocław - Leszno, nie dość że z każdym kolejnym przejazdem przewidywana długość przejazdu jest coraz większa, to o dziwo opóźnienie też jest coraz większe. Za każdym razem pociąg stoi w Bojanowie, konduktor nie potrafi powiedzieć ile dokładnie wyniesie opóźnienie. To jest śmiech na sali i żałość" - pisał kilka dni temu inny poirytowany pasażer.

"Gdzie pociąg do Ostrawy z Warszawy Wschodniej? Już 130 minut opóźnienia. Jestem nadal na stacji Warszawa Centralna. Odjazd miał być o 17:30" - czytamy w kolejnym komentarzu sprzed trzech dni. Głosów krytyki jest więcej.

PKP Intercity: Nieprzewidziane zdarzenia losowe

Niektórzy pasażerowie zwracają też uwagę na brak informacji o utrudnieniach, które mogą spowodować opóźnienia. Na wszystkie uwagi na Facebooku reaguje PKP Intercity i przeprasza za opóźnienia.

O to, czy w ostatnich dniach rzeczywiście częściej spóźniały się pociągu zapytaliśmy przewoźnika, PKP Intercity nie dostrzegło jednak w ostatnim czasie niczego wyjątkowego. Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka spółki informuje, że za opóźnienia odpowiadają "warunki atmosferyczne oraz nieprzewidziane zdarzenia losowe, takie jak wypadki z udziałem zwierzyny lub ludzi". - Wówczas policja i prokuratura wykonują niezbędne czynności, które uniemożliwiają odjazd pociągu. Wśród pozostałych czynników wskazać można także usterki taboru, usterki na sieci torowej oraz prowadzone w całym kraju intensywne prace modernizacyjne - mówi Serbeńska.

A co z komentarzami zdenerwowanych pasażerów? - Trudno nam stwierdzić, aby w ostatnich dniach wzrosła liczba komentarzy w sprawie opóźnień pociągów na naszym Facebooku - mówi rzeczniczka.

Opóźnienia przez upały? Ograniczenia prędkości dla pociągów

Co ciekawe, na Facebooku Kolejowa Linia Łódzka poinformowała, że z powodu upałów wprowadzone zostały ograniczenia prędkości dla pociągów.

Czy to jest przyczyną większych i częstszych opóźnień w ostatnich dniach? Zapytaliśmy o to PKP PLK, które zarządza linią torową. - Codziennie rano robimy odprawy z osobami z całej sieci kolejowej, które nam relacjonują, jak wyglądała sytuacja ubiegłego dnia i jak się zapowiada sytuacja na kolejny dzień. Obecnie nie mamy problemów na sieci kolejowej w takim zakresie, żeby linie kolejowej były nieprzejezdne - mówi nam Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. 

Siemienic potwierdza, że wprowadzone zostały ograniczenia w związku z wysoką temperaturą. - Wczoraj sprawdziliśmy, co się dzieje na liniach kolejowych, były jazdy specjalnych lokomotyw patrolowych na długości ok. 3 tys. kilometrów linii. Ograniczenia prędkości wystąpiły na kilkunastu odcinkach linii kolejowych w godzinach popołudniowych. Są to ograniczenia prędkości z 80 do 40 kilometrów na godzinę, czy ze 100 do 80 - przyznaje Siemieniec, dodając jednocześnie, że wczoraj i przedwczoraj duże problemy spowodowały nie upały, tylko nieostrożny kierowca, który zerwał sieć trakcyjną.

Fatalna punktualność na polskiej kolei

Urząd Transportu Kolejowego podał dzisiaj dane dotyczące punktualności na polskiej kolei. Wyniki nie są dobre. W II kwartale tylko 68,20 proc. pociągów PKP Intercity przyjechało do stacji docelowej punktualnie. To najgorszy wynik w rankingu, kolejne miejsce zajmują Przewozy Regionalne, których 88,75 proc. pociągów docierało punktualnie.

PKP Intercity vs. LOT: co wybrać na podróż na Warmię i Mazury? [TEST]

Więcej o:
Komentarze (84)
Opóźnienia na kolei. Pasażerowie są wściekli. Przewoźnik tłumaczy
Zaloguj się
 • powrozowy

  Oceniono 23 razy 19

  W Polsce szyny kolejowe sie kurcza od upalu a rozszerzaja od mrozu. To dlatego.

 • erte2

  Oceniono 15 razy 7

  Pamiętam sytuację sprzed paru lat, kiedy to na skutek śnieżyc, mrozu i oblodzenia torowisk w okolicach Bożego Narodzenia kilka pociągów dość znacznie się opóźniło, a kilka zostało odwołanych. Trwało to kilka dni, ale temat wałkowano do wiosny, a winą za to obarczano oczywiście Tuska. Natomiast Elżbiecie Bieńkowskiej do dziś wypomina się że "taki mamy klimat".
  No więc kierując się tą logika pytam głośno: gdzie jest premier morawiecki mateusz i dlaczego nic z tym nie robi?

 • Oceniono 6 razy 6

  Intercity zatrudniło jakąś studencinę za 5 zeta / h do wypisywania przeprosin na Facebooku, i nic poza tym sobie nie robi. Studencina produkuje się na FB, wypisując nic niewarte dyżurne przeprosiny nie wiadomo w czyim imieniu. Ze zmęczonych "podróżą" pasażerów przez to szybciej wychodzi para (jak dawniej z lokomotywy), dzięki czemu nie wszczynają strajku ani nie biorą zakładników z sokistów, maszynistów i konduktorów. No a Intercity może sobie dalej spóźniać się w najlepsze.
  I to jest nowoczesne zarządzanie sytuacją kryzysową!

 • marcin111181

  Oceniono 6 razy 6

  Moja żona jechała pociągiem PKP Intercity z Warszawy do Białegostoku. Dojechała z Warszawy Centralnej do Warszawy Wschodniej po czym czekała przeszło 60 min. w upale (pociąg TLK bez klimy!) aż pociąg ponownie ruszy. Okazało się, że decyzję o postoju podjął dyżurny PKP Intercity w celu skomunikowania tego pociągu z jakimś innym pociągiem. Szkoda tylko, że nikt nie uprzedził o tym mojej żony kiedy wsiadała raptem 15 minut wcześniej na Warszawie Centralnej!?! Miałaby wtedy chociaż szansę przesiąść się do busa na pl. Defilad. Moja żona złożyła reklamację z uwagi na przeszło 60-minutowe opóźnienie pociągu, ale PKP Intercity odmówiło wypłaty odszkodowania, powołując się na tzw. kruczek prawny, że odszkodowanie wyniosło poniżej 4 euro. W UTK zasugerowano aby wystąpić do PKP Intercity po tzw. ulgę handlową (tzw. voucher na kolejny przejazd) i co PKP Intercity na to? W ogóle się nie odniosło do tego faktu w odpowiedzi na reklamację! Jedyne co napisało, że bardzo im przykro z powodu opóźnienia pociągu... czyli to samo co na fb :( Ani moja żona ani ja więcej już nie skorzystamy z usług tego podmiotu! Chyba że zmieni się podejście do pasażera (klienta)... Czytając ten artykuł wychodzi jednak, że póki co nic się tam nie zmieniło! :( Prezesie miej honor....

 • poljack

  Oceniono 14 razy 6

  Tak to jest jak "idioci " po studiach z dyplomem zasiadają na najwyższym stołku a nic nie potrafią .Brawo Wy.

 • Oceniono 5 razy 5

  Mój mi zapewniał że starych prl-owskich pociągów już nie ma! ok! Uspokoił mnie ale takiego szajzu się nie spodziewałam.Wieźli nas 800 km jak bydło na spend.Żeby wejść do pociągu trzeba było rzucać pierwsze walizką do środka,działo się dosłownie jak w komunie.Wierzcie mi intercity makabra,na taką trasę dać taki pociąg.

 • mtarczynski

  Oceniono 7 razy 5

  W ciągu ostatnich 3 tyg jechałem Pekape 3 razy, raz wyjechał z 40 min opóżnieniem, raz z 60 min, a z Helu w ogóle nie ruszył, zepsuł się (PESA), uff jak dobrze , że nie jechałem 13 razy albo 33 razy

 • awm10

  Oceniono 11 razy 5

  Misiewicze pokazują co potrafią. Kolej odzyskana.
  Przypominają się stare, niesłusznie minione czasy:
  Opóźniony pociąg przyspieszony do Krakowa, zwiększył opóźnienie do około 3 godzin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX