W tym roku bociany odlatują do Afryki dużo wcześniej. Ornitolog: to wyjątkowa sytuacja

Na polskim niebie trwa wyjątkowy spektakl - odlatują bociany. W tym roku wcześniej o blisko dwa tygodnie. Na łąkach już teraz możemy zobaczyć "bocianie sejmiki".

Zwykle bociany rozpoczynały masową wędrówkę na południe około połowy sierpnia. W tym roku jest jednak inaczej. Pierwsze odleciały już pod koniec lipca, a teraz odlatują już stadami.

Szczególnie widowiskowe są tak zwane bocianie sejmiki, kiedy stada tych ptaków gromadzą na odpoczynek i żerowanie. Siadają na łąkach i polach, a wieczorami na dachach wiejskich domów i latarniach.

Bociany odlatują wcześniej o dwa tygodnie

Ornitolog z Grupy Ekologicznej Ireneusz Kaługa w Radiu Podlasie podkreślił, że wczesne odloty bocianów to sytuacja wyjątkowa, nienotowana od lat. Kaługa mówi, że trudno wytłumaczyć zjawisko wczesnych odlotów bocianów. Niewykluczone, że ma ono związek z przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji.

Ornitolog przyznał, że nie wszystkie bociany dolecą do afrykańskich żerowisk. Szczególnie młode ptaki są w tym okresie narażone na wiele niebezpieczeństw, chociażby słupy energetyczne, na których młode, niedoświadczone ptaki siadają, by odpocząć i przenocować. Często zostają porażone przez prąd i giną. Pierwszą zimę przeżywa zaledwie około 40 procent młodych bocianów.

Jedne z największych ssaków świata wymierają. Winne sieci rybackie i statki

Więcej o:
Komentarze (118)
W tym roku bociany odlatują do Afryki dużo wcześniej. Ornitolog: wyjątkowa sytuacja
Zaloguj się
 • cozabadziew

  Oceniono 89 razy 21

  No proszę, nawet bociany nie mogą już z tym Pisem dłużej wytrzymać...

 • ps11111ps

  Oceniono 36 razy 16

  Jakby była niedziela handlowa to może by jeszcze pare dni zostały. A tak to po ... mają czekać.

 • Van der Seck

  Oceniono 26 razy 12

  Widzialem wczoraj taki sejmik ptakow migrujacych niedaleko siebie i tez sie zdziwilem - dopiero poczatek sierpnia... Pomyslalem, ze widocznie maja rozne powody, zeby to robic. Ale skiro piszecie, ze i bociany... Czyzby zima we wrzesniu?..

 • matatjahu

  Oceniono 15 razy 9

  dwa czynniki. susza spowodował brak jedzenia, wysychanie łąk i kanałów melioracyjnych, po drugie ptaki te mają zmysł wuczuwania zmian temperatury. być moze wrzesień zacznie sie od drastycznych spadków temperatury. ale nie ma sie co bać o bociany. dziennie przelatują od 200-400km, na przystanku potrafią pozostać 2-3 dni i sie odżywić. zagrożeniem jest to, że nad arabami i nad afryką ginie ich najwiecej, bo tamtejsze ludy mają takie hobby jak strzelanie do tych szlachetnych ptaków. strzelanie dla rozrywki jak i dla jedzenia, szczególnie do młodych osobników. dawniej odlatywały po 15 sierpnia, obecnie niektóre stada odleciały na pólnocy Polski już w ok. 5-6 sierpnia.

 • elusia123

  Oceniono 12 razy 8

  idzie sroga zima

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX