Parafianie pozwali biskupa Ignacego Deca. Twierdzą, że rozsiewał plotki o ich proboszczu

Biskup świdnicki Ignacy Dec został pozwany przez parafian z Szalejowa Górnego, którzy murem stanęli za odwołanym proboszczem z ich parafii. Konflikt sięga 2013 roku.

Proces między parafianami z Szalejowa Górnego w woj. dolnośląskim a biskupem świdnickim Ignacym Decem ruszył w czwartek. Duchownego nie było na sali Sądu Okręgowego w Świdnicy, bo przebywa w Częstochowie. Mieszkańcy żądają przeprosin dla księdza Krzysztofa Trybulca, byłego proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, oraz 5 tys. zł zadośćuczynienia, które ma zostać przeznaczone na cele charytatywne.

Szalejów Górny. Konflikt między parafianami a biskupem

Konflikt zaczął się w 2013 roku, gdy proboszcz Krzysztof Trybulec zauważył nieprawidłowości przy remoncie XVI-wiecznego kościoła św. Jerzego. Sprawę, mimo sprzeciwu biskupa, zgłosił prokuraturze. W 2016 roku duchowny został odwołany z parafii. Odwołał się do Watykanu, jednak watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję świdnickiego biskupa. Proboszcz złożył odwołanie.

Wtedy kuria, zdaniem wiernych, miała zarzucić proboszczowi, że ma nieślubne dziecko z gospodynią. Twierdzą, że plotki miał rozsiewać sam biskup Ignacy Dec - czytamy we wrocławskiej "Gazecie Wyborczej".

Parafianie w rozmowie z „Faktem” tłumaczą, że to nieprawda. W 2017 roku mieszkańcy Szalejowa Górnego złożyli się nawet na badania DNA, które wykluczyły ojcostwo proboszcza. - Badania genetyczne wykluczyły te bzdury, a gdy proboszcz poprosił o dokumenty z donosami, to mu ich nie pokazano - relacjonują. Wielokrotnie apelowali o przywrócenie ks. Trybulca na stanowisko proboszcza, bezskutecznie.

Świdnicka kuria w oświadczeniu z grudnia 2017 zaprzeczyła tym doniesieniom i podała, że powody odwołania proboszcza są inne. Nie podano jednak, czego dotyczą.

Nieprawdą jest jakoby Biskup Świdnicki przed Stolicą Apostolską twierdził, że Ksiądz Krzysztof Trybulec jest ojcem jakiegokolwiek dziecka. Prawdziwe przyczyny odwołania Księdza Krzysztofa Trybulca z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym związane są z innymi faktami, które ze względu na dobro Kościoła i Księdza, zostały przedstawione zainteresowanemu i Stolicy Apostolskiej na jej prośbę

- czytamy w oświadczeniu kurii.

Po internet do świątyni. Lokalny angielski kościół idzie z duchem czasu

Więcej o:
Komentarze (49)
Parafianie z Szalejowa Górnego pozwali biskupa świdnickiego Ignacego Deca
Zaloguj się
 • zloty_cielec69

  Oceniono 49 razy 19

  przestańcie chodzić do kościoła! po co procesować się z kieckowymi bajdurzącymi o życiu wiecznym.

 • vito60

  Oceniono 44 razy 14

  Oczywiście, że jakieś rzekome czy prawdziwe ojcostwo nie jest powodem odwołania, to dla kleru pryszcz. Ksiądz wykrył przekręty finansowe wielebnych, a tego mafia nie wybacza.

 • fakiba

  Oceniono 33 razy 11

  Gnać oszusta , niech się nauczy że kłamstwo ma krótki nóżki tak jak prezio

 • landryk

  Oceniono 23 razy 7

  odpychające poczynania zamkniętego kręgu

 • jxl82

  Oceniono 33 razy 7

  Dziwnie purpurowy odcień facjaty biskupa czyżby, za dużo wina mszalnego tudzież innych używek? Nie wierze mu ponieważ ma zatwardzenie wymalowane na twarzy.

 • Oceniono 8 razy 6

  A co z tymi nieprawidłościami przy remoncie?
  Zamieciono pod sukienkę Deca?

 • ewulka987

  Oceniono 24 razy 6

  Dobry przykład ,gdy wierni upominają się o sprawiedliwość i nie chcą aprobować nie demokratycznej hierarchii kościelnej .Zaczyna się ,gdy kropla drąży skałę a potem poleci lawina. Bez reformy i oczyszczenia się polski Kościół ,którego toczy rak pychy, ,politykierstwa, obłudy, pazerności , niewrażliwości społecznej i rozpasania , upadnie ,bo w kościołach będą puste ławki.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 9 razy 5

  Szkoda. Szalejów Górny mógł stać się precedensem.
  Księdzem zostaje się do końca. Nieistotne, co jakiś biszkopt pitoli.
  A cóż by to był za kłopot, by wierni z Szalejowa sami utrzymali własną parafię, razem z tym księdzem (jeśli tego potrzebują i ufają temu księdzu)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX