Niż Oriana zmieni pogodę w Polsce. Cumulonimbusy mogą zagrozić samolotom

Nad Polskę z zachodu nadciąga niż Oriana. Może spowodować on bardzo intensywne opady, z kolei wypiętrzone chmury niosą zagrożenie dla lotnictwa.

Niż Oriana może doprowadzić do gwałtownych zmian w pogodzie.

Niż Oriana przyniesie burze i ulewy

Jak informuje TVN Meteo w wielu miejscach możemy przez niż mieć do czynienia z intensywnymi opadami oraz burzami. Prawdopodobne jest również wypiętrzanie groźnych dla samolotów chmur.

Te chmury to cumulonimbus calvus i cumulonimbus capillatus. Gdy pojawiają się na niebie, zrywa się zwykle silny wiatr, zaczyna padać deszcz i pojawiają się burze. Jak informuje synoptyk TVN Meteo chmury te, ze względu na gwałtowność zjawisk, które za sobą niosą, mogą stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego.

Cumulonimbusy groźne dla pilotów i pasażerów

- Z burzami wiążą się dwa z najniebezpieczniejszych dla lotnictwa zjawisk: "microburst"  i "wind shear" - powiedział TVN Meteo Marcin Szewczyk, pilot Polskich Linii Lotniczych. - Microburst to prądy zstępujące. W przypadku, kiedy taka masa powietrza spada na ziemię, wręcz rozbija się i podchodzący do lądowania samolot może zostać przyciśnięty do ziemi. W takiej sytuacji piloci muszą zastosować się do odpowiednich procedur - dodał.

Jednocześnie, jak informuje Szewczyk, w trakcie burz dochodzi do turbulencji i oblodzenia samolotów, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dużym problemem jest fakt, że takie zjawiska bardzo trudno przewidzieć. Radar pogodowy monitoruje ruchy powietrza na bieżąco. 

Więcej o:
Komentarze (40)
W piątek do Polski dotrze niż Oriana. Cumulonimbusy mogą zagrozić samolotom
Zaloguj się
 • sholay

  Oceniono 24 razy 22

  "W takiej sytuacji piloci muszą zastosować się do odpowiednich procedur"
  W innych zaś sytuacjach do żadnych procedur piloci zastosować się nie muszą i latają jak im fantazja podpowiada.
  &

 • n29a

  Oceniono 29 razy 15

  W kulsonominbus też się zmieszczą śmiało. Ale który ajeroplan weźnie 230+ osłów?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 10

  Defilada dopiero za 6 dni. Wtedy pojawi się na niebie 100 samolotów, tych od Mieszka i do Prezesa Dobrego.

 • tinley

  Oceniono 27 razy 5

  Według synoptyków TVN to ochłodzenie dociera do nas od 2 tygodni i dotrzeć nie moze. Jest katastrofą profesji jeśli jej adept nie potrafi z jednodniowym wyprzedzeniem podać prognozy na nastpny dzień. wedle prognoz u mnie miało być dziś 27stopni i deszcze. Były 33 i sucho jak w piekarniku. ogórcy już prawie powyzdychali. Groszek uciekł do sadzawki a buraki to juz chyba pół metra w głąb się wdarli.

 • Kurgan

  Oceniono 14 razy 4

  A w pupę tam. Za miesiąc zaczną się opady zimnego deszczu, chłód nad ranem i popołudniu, kubraczki i serdaczki. Jękotania jak to jest obrzydliwie i jak to fajnie było. Nie kwękajcie, jeszcze zatęsknicie za tym obecnym latem :)

 • priscilla.krolowa.pustyni

  Oceniono 11 razy 3

  Cebula, jak zwykle. Jaki to wstyd przed Zachodem, ten kraj.

 • coelka

  Oceniono 11 razy 3

  Na zachodzie Polski pasa już od wczoraj przerwami,nadal 30 C i dobrze, zaraz będzie wrzesień i wszyscy będą mówić byle do wiosny.

 • aistionnelle

  Oceniono 7 razy 3

  Ciekawe czy kolejny strzał "w dziesiątkę "i nastepny tydzień 30+?
  No i te spadające samoloty i opady rocznej normy w jeden dzień ...Nie byłoby sensacji nie byłoby
  " prognozy"

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 2 razy 2

  Kocham Oriannę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX