Kapłan dał upust emocjom po pogrzebie Kory. Reaguje ksiądz Lemański: "Zamilknij, klecho"

Uroczystości pogrzebowe Kory Jackowskiej okazały się powodem do dyskusji i negatywnych komentarzy. Jeden z duchownych skrytykował świecki charakter obrzędu. Na ów komentarz odpowiedział ks. Wojciech Lemański.

W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie rodzina, artyści i tłumy fanów pożegnali Korę. Prochy ikony polskiego rocka, wieloletniej liderki zespołu Maanam, autorki tekstów piosenek i wierszy spoczęły w kwaterze "K" nieopodal Alei Zasłużonych. Kora Jackowska zmarła 28 lipca po trwającej kilka lat chorobie nowotworowej.

Pogrzeb miał charakter świecki. W trakcie uroczystości z głośników puszczano m.in. utworu zespołu Maanam. Oprawę obrzędów skrytykował na Twitterze ks. Sławomir Marek z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Stanowicach.

"Samozbawienie. Zamiast krzyża zdjęcie z młodości. Zamiast Salve Regina pioseneczka o niczym. Smutny koniec" - skomentował.

Ks. Lemański: Zamilknij, klecho

Na wpis ks. Marka zareagował na Facebooku ks. Wojciech Lemański, były proboszcz parafii w Jasienicy. Duchowny nawiązał do wypowiedzi Kory, w których mówiła o tym, że jako dziecko było ofiarą molestowania przez księdza.

"Zamilknij klecho. Po tym, jak została przed laty skrzywdzona przez faceta podobnego do ciebie, powinniśmy Bogu dziękować, że zmarła nie zażyczyła sobie, by na jej pogrzeb nie wpuszczano żadnego księdza" - zwrócił się ks. Lemański do ks. Marka.

"Nie martw się, była i msza w intencji zmarłej i Salve Regina. Gdybyś miał w sobie odrobinę miłosierdzia - sam byś taką mszę odprawił. A gdybyś miał w głowie choć kilka kropel oleju - milczałby w takiej chwili" - dodał.

Ks. Marek zripostował na Twitterze: "Następny siewca tolerancji, co to zapomniał o Ewangelii Chrystusowej, bo ma swoją dobroludziową..." .

"Takim chamskim zachowaniem nikogo nie przyciągniemy"

Głos w dyskusji zabrali również inni duchowni. "Pierwszy raz spotykam się z tym, że ksiądz księdza wyzywa od "klechów". Na dodatek publicznie. Mam nadzieję, że abp Grzegorz Ryś, u którego posługę ma teraz pełnić ks. Wojciech Lemański, ustosunkuje się do tego, bo jako biskup w Krakowie podkreślał, że wśród księży nie ma równych i równiejszych" - napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

"Najpierw księża mówią: Kora nie miała nic wspólnego z Kościołem, to nie powinno być katolickiego pogrzebu. Teraz, kiedy on rzeczywiście nie był katolicki, mówi ksiądz: "Samozbawienie. Zamiast krzyża zdjęcie z młodości. Zamiast Salve Regina pioseneczka o niczym. Smutny koniec". Czy my naprawdę nigdy nie zrozumiemy, że takim chamskim zachowaniem nikogo do Chrystusa i Kościoła nie przyciągniemy?" - stwierdził z kolei Jezuita Grzegorz Kramer.

"Dziś, kiedy czytamy Ewangelię o kobiecie kananejskiej, w której Jezus zobaczył silną wiarę, my (księża) próbujemy ją na siłę wszędzie zabić, bo nie jest wyznawana tak, jak my chcemy. Kobieta kananejska to nie była pobożna Żydówka, a jednak Jezus dostrzegł w niej wiarę. Powołaniem księdza jest dostrzeganie w każdym człowieku wiary, a nie bycie wydawaczem certyfikatorów tejże" - dodał.

Studenci zablokowali stolicę Bangladeszu. Mają jedno żądanie: poprawę bezpieczeństwa na drogach

Więcej o:
Komentarze (767)
Kapłan dał upust emocjom po pogrzebie Kory. Reaguje ksiądz Lemański: "Zamilknij, klecho"
Zaloguj się
 • gaissa

  Oceniono 310 razy 284

  Drodzy duchowni, raczcie się odpierdzielić raz na zawsze od ludzi niewierzących.

 • grzetoja

  Oceniono 169 razy 145

  Dzieki za taką kłótnię. Wkrótce przestaniemy chodzic do kościoła. I jak bez tacy dacie radę. Rydzyk was wspomoże ?

 • lobuz5

  Oceniono 100 razy 84

  Jak ktos chce sobie wierzyc to niech sobie wierzy ale wara mu od tych co wierzyc nie chca!!! Takze zamilcz klecho!!!

 • ostatni_polski_patriota

  Oceniono 128 razy 80

  Żałosne, po stokroć żałosne, ale wcale mnie to nie martwi, bo daje to obraz ludzkiego charakteru instytucji katolickiego kościoła jako tworu pośród którego są wartościowe jednostki, ale też szumowiny najgorszej maści. Pokazuje to też jak głęboko zepsuty, butny i arogancki jest katolicyzm polski. Obraz przyszłego upadku!!

 • zmichalg1

  Oceniono 118 razy 76

  Pan ksiundz Isakowicz nasmarował:

  > Pierwszy raz spotykam się z tym, że ksiądz księdza wyzywa od "klechów".

  Panie ksiundz Isakowicz,
  Nie szata zdobi człowieka, nie sutanna czyni z człowieka księdza.
  Samo założenie sutanny czyni z człowieka klechę. By być księdzem, trzeba czegoś więcej.
  I to właśnie powiedział temu klesze ksiądz Lemański.

 • nabbuko

  Oceniono 85 razy 73

  Czy pogrzeb w obrządku katolickim jest teraz obowiązkowy dla wszystkich? Gdzie mogę znaleźć cennik?

 • dante_waw

  Oceniono 65 razy 57

  Ojej niebezpieczny precedens... jeszcze ludzie sie dowiedza ze tak mozna... oczywiscie nalezy taki proceder (swieckich pogrzebow) zwalczac bo nieopodatkowane pieniadze uciekaja KK....

  Jeszcze gdyby moznabylo trzymac urne w domu to wogole KK mialby powazny ubytek w dochodach... cale szczescie PO i PSL utracilo taka ustawe w poprzedniej kadencji.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX