Czy 12 sierpnia to niedziela handlowa? Czy otwarte będą sklepy Lidl, Biedronka i Auchan?

Niedziele handlowe. Czy 12 sierpnia 2018 r. zrobimy zakupy w Auchanie, Lidlu i Biedronce?

Niedziele handlowe. Czy 12 sierpnia 2018 r. zrobimy zakupy w Auchanie, Lidlu i Biedronce? (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Czy najbliższa niedziela będzie niedzielą handlową? Dla tych, którzy przepadają za zakupami w weekend mamy złą wiadomość - sklepy Lidl, Auchan, Tesco i Biedronka będą zamknięte.

Niedziele handlowe 2018. 12 sierpnia to dzień wolny od handlu

12 sierpnia to druga niedziela w tym miesiącu, co oznacza, że nie jest to niedziela handlowa. Galerie handlowe, a także popularne sklepy wielobranżowe takie jak Biedronka, Lidl czy Tesco będą zamknięte. Warto pamiętać, że kolejna niedziela dopiero 26 sierpnia, czyli za dwa tygodnie.

Niedziele handlowe – sierpień 2018. Gdzie zrobić zakupy w niedzielę bez handlu?

Zakaz handlu w niedzielę nie oznacza, że w niedziele, które nie są niedzielami handlowymi, nie możemy nic kupić. Ustawa o niedzielach handlowych przewiduje aż 32 wyjątki od ogólnie przyjętej reguły. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli w domu zabraknie nam artykułów pierwszej potrzeby, w niedziele bez handlu możemy udać się m.in. do apteki, do piekarni czy na stację benzynową. Ponadto otwarte mogą być restauracje, lodziarnie, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne.

Z uwagi na turystów w niedziele niehandlowe mogą być otwarte punkty związane z turystyką i rekreacją, m.in. hotele, sklepy z pamiątkami oraz sklepy znajdujące się w pobliżu dworców (np. Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie).

Dla wielu z nas niedzielnym ratunkiem mogą stać się małe, osiedlowe sklepiki, w których w niedziele handlowe pracuje właściciel sklepu lub ktoś z jego rodziny.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany czekają nas w kolejnych latach?

Zakaz handlu w niedzielę z roku na rok będzie coraz bardziej restrykcyjny. W tym roku w każdym miesiącu wypadają dwie niedziele handlowe i są to z reguły pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca.

Zmiany nastąpią już w styczniu kolejnego roku. W 2019 roku niedziele handlowe wypadną tylko jeden raz w miesiącu, z kolei rok później tylko siedem razy w ciągu całego roku. W 2020 roku niedzielami handlowymi będą: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Zasada siedmiu niedziel handlowych będzie obowiązywać także w kolejnych latach, chyba że do 2020 roku zmienią się przepisy.

Myślisz, że znasz się na kinie? Odgadnij film po trzech wyrazach!
1/16Odgadnij film po trzech wyrazach: koń, mafia, rodzina
Zobacz także
 • Niedziele handlowe sierpień 2018. W które niedziele zrobimy zakupy bez przeszkód? Niedziele handlowe sierpień 2018. Sklepy będą zamknięte także w jedną środę [KALENDARZ]
 • Niedziele handlowe 2018. Czy 12 sierpnia to niedziela handlowa? Niedziele handlowe 2018. Czy 12 sierpnia otwarte będą sklepy Lidl, Biedronka i Auchan?
 • Perseidy 2018. Noc spadających gwiazd przed nami. Gdzie ich szukać? Perseidy. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd? 20 minut wcześniej odłóż telefon
Komentarze (31)
Niedziele handlowe. Czy 12 sierpnia zrobimy zakupy w sklepach Lidl, Auchan, Tesco?
Zaloguj się
 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 20 razy 8

  Ja pier*, co wy byście zrobili bez tej pisowskiej ustawy ? Nie mielibyście o czym pisać bidule.

 • remislanc

  Oceniono 19 razy 7

  "Czy 12 sierpnia to niedziela handlowa?
  Przed każdym weekendem ( wczoraj również) zadajecie sobie te pytanie. MY doskonale wiemy więc wam odpowiemy! Pracownicy supermarketów MUSZĄ iść do pracy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a pozostałe niedziele mają WOLNE. Mam nadzieję, że zapamiętacie tak wielką ilość terminów i nie będziecie ponownie pytać za tydzień...

 • lyjnin69

  Oceniono 3 razy 3

  moze juz czas WYPROWADZIĆ TĄ KOZĘ
  wystarczy tych PSEUDO EKSPERYMENTÓW

 • kann2

  Oceniono 13 razy 3

  Ależ mi przykro. Tak ważna wiadomość już od 5.30 na tym portalu, a ja dopiero teraz zerkam. Jutro się poprawię, bo na pewno też napiszecie. Będę tęskniła.

 • Konrad Pirek

  Oceniono 11 razy 3

  Zbyt mało chwytliwy tytuł. Więcej suspensu, więcej nieznanego, więcej napięcia. Może jakaś goła baba w tle?

 • loneman

  Oceniono 6 razy 2

  Wiecej takich artykulow prosze by wsciekali sie szmalcownicy, lenie i socjalistyczna holota wielbiaca kacza komune :))))

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 2

  Czy to już będzie stały punkt forum?
  Handlowa czy nie handlowa
  Oto jest pytanie

 • mszyma

  Oceniono 2 razy 2

  Poziom korekty ilustruje zdanie:
  "Warto pamiętać, że kolejna niedziela dopiero 26 sierpnia, czyli za dwa tygodnie"
  Znaczy jakaś specustawa i jedną niedzielę odwołano?

 • qwarq7

  Oceniono 10 razy 2

  co to za gownoartykuł? juz tak nisko upadacie, ze musicie sobie nabijac wejscia takim gownem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje