Piotr Szulkin nie żyje. Reżyser i scenarzysta filmów fantastyczno-naukowych miał 68 lat

Nie żyje Piotr Szulkin. Reżyser i scenarzysta polskich filmów fantastyczno-naukowych, takich jak: "Golem", "Wojna światów - następne stulecie", czy "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", miał 68 lat.

O śmierci Piotra Szulkina napisała na Facebooku Monique Lehman, polska artystka i malarka, córka grafika Henryka Chmielewskiego, twórcy komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek".  

"Otrzymałam smutną wiadomość o naszym koledze z liceum plastycznego" - napisała Lehman, którą cytuje Onet.pl.

Piotr Szulkin nie żyje

Piotr Szulkin urodził się w 1950 w Gdańsku, po ukończeniu łódzkiej filmówki, już jako nauczyciel akademicki wykształcił pokolenie reżyserów młodego pokolenia - przypomina Wikipedia.

Twórca kręcił filmy animowane, muzyczne, zajmował się krótkim metrażem. Piotr Szulkin debiutował w 1976 roku filmem krótkometrażowym "Dziewcę z ciortem". Rok później zadebiutował jako reżyser sztuki "Krzyżówka" Roberta F. Lane’a w Teatrze Telewizji. Później były kolejne spektakle, w tym "Pępowina" Krystyny Kofty, czy "Tango" Sławomira Mrożka.

Jednak Piotr Szulkin najbardziej kojarzony jest z polskim nurtem kina fantastyczno-naukowego. W 1979 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy "Golem" na motywach książki Gustava Meyrinka, do którego wspólnie z Tadeusze Sobolewskim napisali scenariusz. W 1980 roku Szulkin otrzymał nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodę im. Andrzeja Munka, a także Grand Prix, wyróżnienie FIPRESCI a rok później nagrodę za scenariusz na MFF Fantastycznych w Madrycie.

"Golem" jest pierwszą częścią tetralogii, na którą składają się także: "Wojna światów -  następne stulecie" z 1981 roku, "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" z 1984 roku oraz "Ga, ga. Chwała bohaterom" z 1985 roku.

Oni odeszli od nas w tym roku

Komentarze (52)
Piotr Szulkin nie żyje. Reżyser i scenarzysta filmów s-f miał 68 lat
Zaloguj się
 • jacek.boczkowski

  Oceniono 56 razy 26

  Te filmy Szulkina pod fantastyczno-naukowym pretekstem pokazywały istotę totalitaryzmu. Są skierowane do wyrobionych kinomanów ale warto je przypomnieć właśnie teraz, kiedy znowu z wężowego jaja wykluwa się nowy totalitaryzm.

 • mppmpp

  Oceniono 15 razy 13

  Szkoda. Kondolencje dla bliskich.

 • Andrzej Kuc

  Oceniono 14 razy 10

  Na tamte czasy filmy nowatorskie, dziś trącą ramotką. Był to jednak świetny reżyser i szkoda że w wolnej Polsce nie odnalazł się. W głębokiej komunie mógł robić filmy o totalitaryzmie - dziś który Gliński by Mu na to pozwolił. WIELKIE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA BLISKICH - TO WIELKA STRATA

 • ziggybum

  Oceniono 28 razy 10

  Pamiętam do dziś jak obejrzałem przepadkiem jako kilkuletni chłopak fragment jego Wojny Światów w roku ok. 1986 na telewizorze zawieszonym w barze na przeciwko Smyka na Al. Jerozolimskich w Warszawie (tak, tam gdzie później by Burger King, a następnie KFC). W filmie Roman Wilhelmi uciekał przed demonicznymi lekarzami, którzy chcieli "pobrać" jego krew przez wnętrza PRLowkich szpitali - które do złudzenia przypominało mi wnętrze tego baru. Potwornie się przestraszyłem.

  Potem ten koszmar się na jakiś czas skończył.

  A teraz znowu wraca - choć na razie w wersji komediowej - ścigają za koszulkę z napisem Konstytucja na Misiu Uszatku.

 • adin_null_adin

  Oceniono 19 razy 9

  Ten o talizmanach smoleńskich był niezły. I o stanie wojennym wersji marsjańskiej z zapodaną datą masakry w kopalni. Obi-Oba i wszyscy jesteśmy Kenijczykami. No w sumie Moc z Nim.

 • archieil

  Oceniono 21 razy 9

  Ujmę to w ten sposób.

  Najbardziej dla mnie jest w tym smutne to, że w ten sposób umarłą praktycznie całą fantastyka kinowa sprzed 1989 roku.

  Zostaje Pirx i Seksmisja, a to naprawdę niewiele biorąc pod uwagę ilość twórczości pisanej i to często na naprawdę niezłym poziomie.

 • antypiss

  Oceniono 34 razy 8

  Odszedł człowiek który wiedział jak system komunistyczny (czytaj pisowski) może zeszmacić drugiego człowieka. A taka kulawa ... żyje i zagląda nam przez okno do talerza.

 • komuno

  Oceniono 25 razy 7

  Był skrajnym lewicowcem. Nie mógł znieść nazizmu i klerykalizmu. Bardzo mi przykro. Wychowałam się na jego filmach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX