Upalna pogoda w Europie. Temperatura przekroczyła granicę 46 st. C, padają rekordy. Są trzy ofiary

Fala upałów w Europie. Najwyższą temperaturę odnotowano na razie w Hiszpanii, gdzie termometry wskazały 46,6 st. C. Lokalnie padają rekordy. Taki gorąc może być śmiertelnie niebezpieczny.

Europę zalała fala upałów. Pogoda daje się we znaki nie tylko mieszkańcom Polski. Temperatury w Hiszpanii są bliskie pobicia rekordu krajowego, które w zeszłym roku zanotowano w Kordobie (46,9 st. C). W Sewilli było dziś 45 stopni, a w Granadzie 44,9 stopnie.

Upał zabija

Z powodu upałów, w tym tygodniu zmarły w Hiszpanii 3 osoby. Ostrzeżenia o temperaturze wydano w 41 z 50 prowincji kraju. Pożary lasów przy granicy z Francją zmusiły władze do zamknięcia autostrady łączącej oba kraje.

Europa walczy z upałami. Pogoda daje się we znaki nie tylko Polakom

Równie wysokie temperatury odnotowuje Portugalia, gdzie już pobito 8 miejscowych rekordów ciepła. W mieście Evora odnotowano 44 stopnie, w Coruche 44,9 stopni, a w miejscowości Alvega aż 46,4 stopni. Jest blisko rekordu ciepła dla kraju, który wynosi 47,4 st. C. Rekordowa temperatura wystąpiła w 2003 roku.

Wysokie temperatury na Półwyspie Iberyjskim są wynikiem między innymi napływu gorącej masy powietrza z Afryki Północnej.

Upały dotknęły również Francję, gdzie temperatura przekroczyła 40 stopni. Jest to największa fala upałów w tym kraju od 2006 roku. We Francji z powodu wysokich temperatur wstrzymano działanie czterech reaktorów w różnych elektrowniach atomowych.

Najdłużej odnotowana fala upałów trawa z kolei w Holandii. Temperatury sięgają 35 stopni. Z kolei w Belgii Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego poinformował o zwiększeniu liczby wypadków drogowych. W wyniku fali upałów średnia dzienna liczba zdarzeń drogowych wzrosła o 15 procent.

Fala upałów dotarła również do Skandynawii. W Szwecji tegoroczny lipiec był najgorętszy od 250 lat. 

Na poniższej interaktywnej mapie, pochodzącej z serwisu Windy.com, możesz zobaczyć, jak wysoka temperatura o której godzinie będzie w Polsce i u naszych sąsiadów. Wystarczy, że suwak na dole mapy przesuniesz w lewo.

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o:
Komentarze (57)
Upalna pogoda. Europa się smaży. Temperatura przekroczyła granicę 46 st. C. Są ofiary
Zaloguj się
 • tomasz.bladyniec

  Oceniono 3 razy 3

  No cóż, zniszczyliście Ziemię, to sobie teraz na niej mieszkajcie :)

 • Stan Majewski

  Oceniono 13 razy 3

  „- To jest daleko do końca. Antoni jeszcze bardzo wiele dla Polski zdziała - podsumował prezes PiS.„
  Jezus Maria, ratuj się kto może. Świr wróci !!! Co tam pogoda.

 • elusia123

  Oceniono 2 razy 2

  dalej wycinajmy puszcze,drzewa w miastach wycinajmy wszystko na efekty długo nie trzeba było czekac

 • osmanthus

  Oceniono 10 razy 2

  "Europa walczy z upałami."

  I na czym polega ta walka panie redaktorze gimbazisto?

 • Stan Majewski

  Oceniono 28 razy 2

  Pogoda jest tak upalna ze fuererek kurdupel byl na urodzinach Swira Smolenskiego i powiedzial ze planuja dla niego specjalne ministerstwo: "Ministry of Funny Explosions" na wzor Ministry of Funny Walks" z Monty Python's. Jeszcze bardziej smieszne.
  ".

 • atmt

  Oceniono 3 razy 1

  I znowu "gorąc"...

 • normalny1977

  Oceniono 17 razy 1

  Gdzie wy w Polsce macie upały. Cały Lipiec lało i było chłodno. W sierpniu kilka dni z temperaturami ponad 30 stopni w dodatku co drugi dzień deszcz i wielkie upały ogłaszacie. Bez kompromitacji. Mieliśmy ciepłą i suchą wiosnę to prawda i jest to drugi rok suszy. Ale to wszystko. Cena pszenicy przekroczy 800 zł. Świat się nie zawali. Pamiętam pszenicę po 900 zł z 10 lat temu. A to były inne pieniądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX