Mariusz Muszyński kandydatem do Sądu Najwyższego. Jest pełna lista nazwisk

Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała na swojej stronie internetowej listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Na liście znalazł się sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński.

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 198 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Termin przyjmowania zgłoszeń upłynął w poniedziałek. Liczba chętnych może być większa, bo kandydatury można było zgłaszać też pocztą.

Swoją kandydaturę zgłosił też jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego, który chciałby zasiąść z Izbie Dyscyplinarnej. Ten sędzia to Mariusz Muszyński.

Muszyński został wybrany do TK głównie głosami PiS w grudniu 2015 r., jednak ze względu na prawne kontrowersje nie był dopuszczany do orzekania przez ówczesnego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Sędzia Muszyński do orzekania został dopuszczony dopiero w grudniu 2016 r. przez p.o. prezesa Julię Przyłębską.

Początkowo KRS informowała, że nie ujawni pełnej listy kandydatów do Sądu Najwyższego. Ostatecznie pojawiła się w czwartek po południu. 

Wybór sędziów do Sądu Najwyższego

Zgodnie z obwieszczeniem prezydenta Andrzeja Dudy, do obsadzenia są czterdzieści cztery wakaty sędziowskie.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszy się Izba Dyscyplinarna, do której zgłosiło się 91 chętnych. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych chce zasiąść 68 kandydatów, a w Izbie Cywilnej - 32. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się Izba Karna, do której zgłosiło się 7 chętnych.

Wśród kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego jest między innymi 45 radców prawnych, 34 adwokatów, 22 pracowników naukowych oraz 24 sędziów sądów rejonowych i 22 sędziów sądów okręgowych.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (106)
Krajowa Rada Sądownictwa ujawni kandydatów do Sądu Najwyższego. Wśród nich sędzia TK
Zaloguj się
 • gprzem

  Oceniono 31 razy 17

  Niech wreszcie opozycja zadeklaruje to, co powiedział ostatnio Cimoszewicz. Każdy prawnik powołany niekonstytucyjnie, czy nielegalnie do Sadu Najwyższego zostanie dożywotnio pozbawiony prawa wykonywania zawodu sędziego, adwokata, prokuratora itp.

 • bob_59

  Oceniono 28 razy 16

  Kandydaci na szmalcowników mogą się przejechać na swojej zachłanności:
  "Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku - poinformował w czwartek w komunikacie zespół prasowy SN."

 • 13sw

  Oceniono 26 razy 10

  To nie jest sędzia TK, ale tzw. sędzia-dubler. W skrócie to osoba, która dopuściła się przestępstwa przekroczenia uprawnień, bo uczestniczy w pracach TK, a nie jest sędzią.

 • baska_w5

  Oceniono 13 razy 9

  Śmiem przypuszczać, że prezes wszystkich prezesów kazał Muszyńskiemu kandydować do SN. Z własnej woli chyba nie zrezygnowałby z ciepłej posadki w TK i nicnierobienia za cięzkie pieniądze. A tak prezes będzie miał w SN wierną wtykę i gorliwego wykonawcę wszystkich polceń.

 • anika31

  Oceniono 16 razy 8

  Czyżby w Trybunale nic nie było do roboty ze Pan muszyński startuje po druga pensję? Rozumiem ze Sędziwoje z KRS i TRYBUNAŁU i I SN to ta sama grupa osób, jakoś to źle wygląda i kojarzy się z kliką. A brak informacji kto ubiega się o zaszczyty budzi jeszcze większe kontrowersje.

 • komentarz.24

  Oceniono 15 razy 7

  Zgodnie z art. 37 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, sędzia Sądu Najwyższego nie może pozostawać w innym stosunku służbowym lub stosunku pracy, z wyjątkiem zatrudnienia na stanowisku dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym w łącznym wymiarze nieprzekraczającym pełnego wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych na tych stanowiskach.
  Czy została już wyjaśniona sprawa stosunku p. Mariusza Muszyńskiego wobec Urzędu Ochrony Państwa i obecnych instytucji, będących następcami UOP-u?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX